Mario Draghi, ekonomist, voditelj in nekdanji guverner Evropske centralne banke, se je v svojem nedavnem poročilu o evropski konkurenčnosti posvetil izzivom gospodarstva EU. Kot navaja, evropsko gospodarstvo največ izvozi – naš delež trgovine v BDP presega 50 odstotkov v primerjavi s 37 odstotki na Kitajskem in 27 odstotki v Združenih državah Amerike, poleg tega smo odvisni od drugih, saj se zanašamo na peščico dobaviteljev za ključne surovine. Od drugih smo odvisni tudi pri digitalnih tehnologijah, saj jih 80 odstotkov uvozimo, ter imamo najvišje cene energije – za evropska podjetja so te za dva- do trikrat višje kot v Združenih državah Amerike in na Kitajskem, prav tako močno zaostajamo na področju novih tehnologij – le štiri od 50 najboljših tehnoloških podjetij na svetu so evropska.

Državni sekretar na Ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport, Matevž Frangež,

Matevž Frangež, državni sekretar na ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport:

Govori se o radikalnem zelenem prehodu, o napačni smeri, o upanju, da bo naenkrat vse dobro, če se vrnemo na prejšnjo pot. Takšno razmišljanje ni koristno.

Poročilo poudarja, da so trenutne geopolitične razmere pokazale na nujnost zmanjšanja odvisnosti od tujih virov. Potrebujemo strateške premike, ki bodo povečali lastno proizvodnjo energije, zagotovili razpoložljivost ključnih surovin ter pospešili razvoj in razširitev tehnologij. »Pobudnika teh strateških premikov sta preboja na področju inovacij in trajnostnega razvoja,« poudarjajo v CER – Partnerstvu za trajnostno gospodarstvo. Na svojo konferenco so povabili tudi državnega sekretarja z ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport Matevža Frangeža. Ta je poudaril: »Konkretno smo že vstopili v obdobje korenitih sprememb v svetovnem gospodarstvu in družbeni ureditvi. Ugotavljamo, da se spremembe dogajajo vse hitreje, vendar pa pogosto sprožijo tudi upor. Govori se o radikalnem zelenem prehodu, o napačni smeri, o upanju, da bo naenkrat vse dobro, če se vrnemo na prejšnjo pot. Takšno razmišljanje žal ni koristno. Odpraviti moramo inovacijski zaostanek Evrope – ta je očiten in je ključni razlog za evropski zaostanek. Pripraviti moramo skupni načrt o razogljičenju in konkurenčnosti, saj je to dvoje povezano. Hkrati moramo odpraviti strateške odvisnosti in povečati gospodarsko varnost Evrope. Morda je na nekaterih področjih ritem sprememb prehiter, morda kdaj umanjka dovolj podpore subjektom, ki se zaradi sprememb težko prilagajajo, vendar ne smemo dvomiti o pomembnosti in pravilnosti teh sprememb.«

Zlata gazela Slovenije 2023

Da imajo med vsemi svetovnimi tekmeci najnižji indeks porabe energije, se lahko pohvalijo v IMP Pumps, zlati gazeli 2023. Uspeh tega specialista na področju črpalk in črpalnih sistemov temelji na človeškem kapitalu, ki zagotavlja tehnološko in oblikovno voditeljstvo. Kultura spoštljivih in družinsko skrbnih odnosov se s profesionalizmom poslovne odličnosti vije v DNK-vijačnici rasti. Da je ta večdimenzionalna trajnost vpeta v poslovanje, je prepoznala tudi komisija za podelitev gazel, priznanja za uspešnost hitrorastočih podjetij v Sloveniji, ki ga podeljuje družba Dnevnik.

Priporočamo