Poleg turistične družbe Unitur, v okviru katere delujeta smučarski center Rogla in Terme Zreče, ter srbske družbe Unior Components mora Unior, v katerem je država skoraj polovična lastnica, po zatrjevanju naših virov na zahtevo bank upnic prodati približno 30-odstotni lastniški delež jeklarske družbe Štore Steel. V Novi Ljubljanski banki (NLB) trenutno preverjajo, kdo od preostalih lastnikov družbe Štore Steel bi se lahko pridružil prodajnemu konzorciju. Proti koncu lanskega leta se je za nakup podjetja Štore Steel sicer zanimala ena od italijanskih železarn, vendar je bila njena ponudba za lastnike prenizka.
Prodaja Uniorjevih delnic spodletela
Po neuradnih podatkih so v NLB doslej pozitiven odgovor prejeli le od celjske družbe Kovintrade, ki ima v lasti 15,11-odstotni lastniški delež štorske jeklarne. Tolikšen lastniški delež kot Kovintrade obvladuje tudi Dinos, ki se ukvarja s predelavo in zbiranjem odpadkov. Prodajnemu konzorciju se Dinos, po trenutnih stališčih, ne namerava priključiti. Po besedah poznavalca razmer je razlog za to dejstvo, da je Dinos približno desetletje v lasti nemške družbe Scholz International Holding, ene od največjih skupin za zbiranje in predelavo odpadnih materialov v Evropi. Ta ima v okoliških državah hčerinska podjetja, kar pomeni, da so širitvene možnosti Dinosa na tuje trge omejene. Omejene so tudi na domačem trgu, z naložbo v Štore Steel pa so, upoštevaje izplačila njenih čistih dobičkov lastnikom, v Dinosu zadovoljni.
Jeziček na tehtnici pri pridobivanju lastnikov, s ciljem, da bi bil naprodaj vsaj polovični lastniški delež jeklarne, bi lahko prevesila družba pooblaščenka Železar Štore. Ta ima v lasti petino delnic podjetja Štore Steel. V Železarju Štore je v zadnjih letih delnice pridobival na Češkem živeč poslovnež Tomaž Subotič, od novembra lani predsednik sveta Splošne bolnišnice Celje. Za komentar, ali bo Železar Štore pristopil k prodajnemu konzorciju za Štore Steel, smo želeli vprašati Subotiča, skoraj polovičnega lastnika družbe pooblaščenke, vendar nam ni uspelo vzpostaviti stika z njim. Po naših podatkih bi moralo morebitno udeležbo družbe Železar Štore v prodajnem postopku podpreti najmanj 75 odstotkov njenih lastnikov. Ali bi k načrtovani prodaji pristopilo 18 malih delničarjev, ki imajo v lasti dobro desetino družbeniškega deleža podjetja Štore Steel, ni znano; kot smo izvedeli, jih o tem ni še nihče povprašal. Lastni družbeniški delež, kar pomeni, da ga ima Štore Steel neposredno v svoji lasti, pa zajema 9,95 odstotka.
Unior in Štore Steel sta sicer lastniško prepletena. Za državo je namreč družba Štore Steel, z 12,2-odstotnim lastniškim deležem, druga največja lastnica Uniorja. V zadnjih mesecih je Štore Steel poskušal svoje delnice v Uniorju prodati. Kot je pojasnil direktor družbe Štore Steel Ivan Jurkošek, je prispela le ena ponudba. Ker je bila prenizka, je niso sprejeli.
Upad naročil
Po Jurkoškovih pojasnilih se je v prvem polletju letošnjega leta količinska prodaja na medletni ravni zmanjšala za slabih deset odstotkov, kar je v veliki meri posledica ohlajanja ključnega nemškega izvoznega trga. Ob tem je Jurkošek poudaril, da so državne subvencije nekaterih zahodnoevropskih držav, ki jih dajejo svojim podjetjem za energente, bistveno višje, kot so le-te v Sloveniji, zato se konkurenčnost družbe Štore Steel zmanjšuje. S približno šestih milijonov evrov v prvih šestih mesecih lanskega leta se je čisti dobiček v enakem obdobju letošnjega leta zmanjšal na 1,6 milijona evrov. Po junijskem in julijskem zmanjšanju povpraševanja se je slednje avgusta in septembra nekoliko povečalo, kljub temu pa razlog za zaskrbljenost ostaja. »Nemško gospodarstvo je v recesiji. Še dobro, da imajo nemški proizvajalci veliko nerealiziranih naročil za avtomobile, na dobavo katerih se je moralo, zaradi motenj v dobavi s čipi, čakati dlje časa kot običajno. Nova naročila za avtomobile pa so se skrčila.« Štore Steel največ izdelkov, približno 70 odstotkov celotne proizvodnje, proda avtomobilski industriji.