Podjetje je v desetih letih razvilo tri stebre poslovanja. Prvi steber predstavljajo storitve v sektorju elektroenergetike (inženiring, študije, svetovanje, nadzor nad izvedbo, testiranje in spuščanje v pogon). Drugi steber zajema dobavo sekundarnih sistemov na ključ – sistemov, ki skrbijo za nemoteno delovanje elektroenergetskega sistema, ščitijo naprave pred okvarami in ljudi pred nesrečami. Tretji steber je prodaja testnih naprav in programske opreme blagovne znamke Omicron, dodatno pa tudi izobraževalni center Omicron Academy za izobraževanje strank s področja avtomatiziranega preizkušanja zaščitnih naprav, standarda IEC61850 in digitalnih postaj ter kibernetske varnosti.
Zadovoljstvo zaposlenih je pomembna vrednota
Čeprav ima podjetje, ki je nastalo 1. julija 2014, sedež v Pobegih pri Kopru, smo se z direktorjem Davidom Bucajem sestali v Logatcu, kjer imajo pisarne. Razlogi za to so praktične narave. »Naši zaposleni prihajajo z več koncev Slovenije in Logatec je kar primerna lokacija. Je ob avtocesti, iz Pobegov sem tu v 45 minutah, z vzhodne strani Slovenije je po avtocesti tudi razmeroma hitro dostopen. Hkrati je nekako na pragu Ljubljane,« razlaga direktor. In to ilustrira s primerom glavnega inženirja podjetja Sebastijana Srpčiča, ki se na delo vozi iz Sevnice. »Ne sicer vsak dan,« pravi Srpčič, ki se nam je prav v tistem trenutku pridružil, »nekajkrat na teden pa že.«
Tudi sicer v podjetju nimajo težav z delom na daljavo in ga omogočajo, prav tako imajo štiridnevni delovni teden, saj so ugotovili, da tudi na tak način dosegajo rezultate, zaposleni pa so bolj zadovoljni in motivirani. Prav zadovoljstvo sodelavcev je nekaj, na čemer močno gradijo, poudari Bucaj. Vodilnim se zdi pomembno, da se dobro počutijo tudi njihove družine, zato v podjetju občasno organizirajo vrtec za otroke zaposlenih, ko delajo pri daljšem projektu v tujini, pa družinam celo omogočijo, da nekaj dni v tem času preživijo skupaj na lokaciji projekta. Team buildingi so v podjetju stalnica, kar se odraža v večji povezanosti ekipe.
Še konec lanskega leta je bilo v podjetju 15 zaposlenih, julija jih je bilo 21 z napovedjo, da jih bo kmalu 23. Trenutno razmišljanje gre v smeri ohranjanja velikosti podjetja na tej ravni, saj se še ne počutijo pripravljene za večjo širitev, zaradi pomanjkanja znanja o vodenju podjetja in želje po ohranjanju pristnosti odnosov.
Na pomanjkanje kadra se odzivajo z zaposlovanjem tujcev in integracijo tujih delavcev v svoje delovno okolje; več kot četrtina zaposlenih v podjetju je tujcev, zato je pogovorni jezik angleščina. A pri zaposlovanju tujcev ne gre gladko, pravi David Bucaj, saj jih močno duši veljavna zakonodaja, ki deluje tako, kot da bi bila zasnovana z namenom otežiti zaposlitev delavcev iz tujine.
Iz Logatca do Angole in Filipinov
Poleg ustanovitelja in direktorja Davida Bucaja je podjetje v lasti še treh solastnikov. Acinel je globalno prisotno podjetje, njihovi trgi segajo do Angole in Filipinov, doslej pa so uspešno končali več kot sto projektov. Usmerjajo se v razvoj priložnosti na slovenskem trgu ter razvoj storitev na področju kibernetske varnosti elektroenergetskega sistema. Kompleksnost in vrhunskost njihovega znanja izkazujejo raznovrstni projekti: veliki sistemi sončnih elektrarn v Angoli, sistemi visokonapetostnega enosmernega prenosa (HVDC), baterijski hranilniki električne energije (BHEE), energetika v podatkovnih centrih (Datacenter), sekundarni sistemi v elektroenergetiki (proizvodnja, prenos in distribucija), industriji in transportu. Podjetje je pomemben akter elektroenergetske panoge v Sloveniji in svetu, ki je skozi leta gradilo svoje znanje in vrhunsko ekipo z udeležbo pri nekaterih prestižnih pionirskih projektih. Njihovo globalno usmerjenost kaže tudi odprtje podjetja na Švedskem. Rastejo in razvijajo se skozi partnerstva z vodilnimi podjetji v panogi. Zavedajo se namreč kompleksnosti sodobnih elektroenergetskih sistemov in verjamejo v moč komplementarnih znanj, ki jih prinesejo partnerstva.