Zreški Unior se je odločil za prodajo več naložb: približno 30-odstotnega lastniškega deleža družbe Štore Steel, turistične družbe Unitur, v okviru katere delujejo smučarski center Rogla in Terme Zreče, ter srbske družbe Unior Components. Po neuradnih podatkih naj bi bila prodaja omenjenih naložb sprožena na zahtevo bank, ki so zreški družbi reprogramirale 66,57 milijona evrov posojil za obdobje sedmih let, ki bi v plačilo zapadla letos. Po reprogramiranju letos v plačilo zapade dobrih deset milijonov evrov posojil.

Kot so pojasnili v Uniorju, so se za odprodajo naložb, ki niso neposredno povezane z osrednjimi dejavnostmi Uniorja, odločili z namenom zmanjševanja zadolženosti in povečanja sposobnosti financiranja razvojnih projektov iz osrednjih dejavnosti. Na vprašanje, ali za nakup 30-odstotnega lastniškega deleža v Štore Steelu obstaja interes, so v Uniorju odgovorili, da pri potencialnih kupcih tega niso preverjali, bo pa to naloga finančnega svetovalca, ki še ni izbran. »Na podlagi kontaktov v preteklih letih menimo, da interes za nakup 30-odstotnega lastniškega deleža obstaja,« so pojasnili v Uniorju. Ob tem so dodali, da bodo pred začetkom prodajnega postopka preverili interes in možnosti okvirnega prodajnega konzorcija.

Spodleteli prevzemni načrti

Preostali večji lastniki Štore Steela so družba pooblaščenka Železar Štore, ki ima v lasti dobro petino delnic, celjski Kovintrade in Dinos obvladujeta vsak po 15,11-odstotni delež, okoli deset odstotkov pa je lastnih delnic. Pred približno tremi leti so lastništvo v Železarju Štore konsolidirali v Pragi živeči poslovnež Tomaž Subotič (ki je od novembra lani predsednik sveta Splošne bolnišnice Celje, pred dnevi pa ga je vlada imenovala za člana sveta ljubljanske psihiatrične bolnišnice), nekdanji predsednik GZS in dolgoletni direktor Štore Steela Marjan Mačkošek ter družba Storkom Štore, v kateri ima glavno beseda Anton Franulič, dolgoletni direktor družbe pooblaščenke Železar Štore. Mačkošek je nato iz lastništva izstopil, danes pa je največji posamični lastnik Železarja Štore Subotič z 48,56-odstotnim lastniškim deležem, medtem ko Storkom in Franulič skupaj obvladujeta 41,79-odstotni delež. Pred konsolidacijo lastništva je imela po naših podatkih trojica načrt, da Železar Štore prevzame Štore Steel, vendar nekateri lastniki svojih deležev niso hoteli prodati. Pred leti se je sicer Subotič v imenu češke jeklarske družbe Moravia Steel že zanimal za nakup Štore Steela. Ali bi se lahko za nakup celotnega Štore Steela zdaj potegovala družba pooblaščenka Železar Štore oziroma Moravia Steel, smo želeli vprašati Subotiča, vendar je bil za komentar nedosegljiv. Za prevzem Štore Steela se je v preteklosti zanimala tudi družba SIJ – Slovenska industrija jekla.

Lastniško prepleteni družbi

Unior in Štore Steel sta lastniško prepleteni družbi. Po naših podatkih so lastniki Štore Steela nedavno zahtevali, da mora vodstvo družbe prodati 12,20 odstotka Uniorjevih delnic. Medtem ko v Uniorju še iščejo finančnega svetovalca za prodajo slabe tretjine lastniškega deleža v Štorah Steelu in dveh drugih naložb, v Štore Steelu zaključujejo prodajni postopek svojega lastniškega paketa v Uniorju, pri čemer naj bi bila po neuradnih podatkih prodaja lahko uspešno zaključena. Ena od možnosti, ki se omenjajo, je, da je potencialnega kupca k nakupu manjšinskega paketa delnic spodbudila možnost njegove preprodaje čez čas, ko bo Uniorjeve delnice prodala država. S povezanimi osebami ima država v Uniorju v lasti približno polovico delnic, družba pa je bila pred leti uvrščena za seznam državnih podjetij, namenjenih za prodajo.

V prvem četrtletju letošnjega leta je Unior prihodke od prodaje v primerjavi z enakim obdobjem lani povečal za deset odstotkov, na 80,54 milijona evrov, čisti dobiček pa se je znižal za dobrih osem odstotkov, na 6,66 milijona evrov. Tudi v preteklem letu se je čisti dobiček znižal za približno osem odstotkov, na 10,23 milijona evrov, medtem ko so se prihodki od prodaje povečali za petino in so znašali skoraj 288 milijonov evrov.

Prihodki od prodaje Štore Steela so se lani povečali skoraj za tretjino, na 189 milijonov evrov, čisti dobiček pa za 77 odstotkov, na 10,53 milijona evrov. Kot je pojasnil direktor Štore Steela Ivan Jurkošek, so bila naročila v avtomobilski industriji, kateri prodajo največ izdelkov, v prvih petih mesecih letošnjega leta stabilna, junija pa so se občutno znižala. Lanskih rekordnih prihodkov, ki so bili tudi posledica visokih borznih cen in s tem višjih stroškov, ne bodo ponovili, nekoliko pa naj bi se znižala tudi količinska prodaja jeklenih izdelkov, ki je lani znašala okoli 140.000 ton. Kot je poudaril Jurkošek, imajo konkurenti iz Francije in Nemčije zaradi nižjih stroškov energentov v teh državah na trgu v povprečju za deset odstotkov nižje cene, kot jih z državnimi subvencijami trenutno lahko dosega Štore Steel. 

Priporočamo