V družbi Slovenski državni gozdovi (SiDG) so nedavno po filmsko – z detektivom in zunanjimi vročevalci – trem zaposlenim predali odpovedi. V njih je sicer pisalo, da so tehnološki presežek, odslovili pa so jih, kot bi bili kriminalci, vedo povedati sodelavke in sodelavci. V SiDG so se, kot kaže, podali tudi v boj proti alkoholu. V PR-službi so nam potrdili, da so pred dnevi v treh svojih organizacijskih enotah, po naših informacijah med drugim v Kočevju in Murski Soboti, pri dvanajstih osebah opravili preizkus alkoholiziranosti.

»Gre za običajno prakso ...«

Na vprašanje, ali so to storili zato, ker zaposleni hodijo v službo opiti, so nam odvrnili: »Gre za interni postopek delodajalca in običajno prakso v podjetjih. Še več, odgovorni delodajalci periodično in redno preverjajo morebitno alkoholiziranost zaposlenih na delovnem mestu,« so nam sporočili iz državnega gozdarskega podjetja. »Pitje alkohola na delovnem mestu v SiDG velja za strogo nedopustno, saj gozdarstvo glede na število delovnih nezgod sodi med najnevarnejše gospodarske dejavnosti. Zaradi alkoholiziranih delavcev je ogrožena varnost pri delu, prav tako je moten in ogrožen delovni proces. Zato zakonodaja jasno določa, da je alkohol na delovnem mestu prepovedan,« so dodali.

Naši viri pravijo, da naj bi preizkus alkoholiziranosti opravili le pri pisarniških delavcih, ne pa tudi pri tistih, ki delajo v gozdu. V SiDG odgovarjajo, da popolna prepoved dela pod vplivom alkohola v njihovi družbi ne loči med zaposlenimi v pisarnah ali na terenu. Zanimalo nas je tudi, kakšni so bili rezultati ugotavljanja alkoholiziranosti in kakšne morebitne sankcije, a so nas odpravili z razlago, da razkrivanje rezultatov testiranja ni v javnem interesu in bi lahko pomenilo poseg v osebnostne pravice zaposlenih. Po naših informacijah naj bi najmanj enega testiranca po pihanju nemudoma napotili domov.

Priporočamo