Začetki segajo v leto 1965, ko je Jožef Smrkolj v kleti domače hiše uredil delavnico in odprl ključavničarsko obrt. Prvi večji posli so bili stoli za različne dvorane – od ljubljanskih Španskih borcev do Rdeče dvorane v moskovskem Kremlju – in luči, ki še vedno stojijo v Laškem in Portorožu. Danes je Skitti specialist za obdelavo v kovinski panogi, vodi ga Sergej Smrkolj, predstavnik tretje generacije, ki vodi to družinsko podjetje. Pravi, da njegova odločitev, da nadaljuje družinsko pot, ni bila nujno samoumevna. »Seveda sem v mladosti razmišljal o različnih kariernih možnostih, a sem vedno začutil, da lahko prav tu, v Skittiju, največ prispevam.« Pravi, da je že zgodaj spoznal, kako pomembno je delo, ki ga opravljajo, in kako močno je podjetje vpeto v lokalno skupnost. »Največja prednost družinskih podjetij je dolgoročna usmerjenost. Odločitev ne sprejemamo zgolj na podlagi kratkoročnih ciljev, močno je prisoten občutek pripadnosti. Ponosni smo na družinske vrednote, obenem pa smo podjetje modernizirali, da ostaja konkurenčno v dinamičnem okolju industrije.« Industrija obdelave kovin je namreč doživela ogromen tehnološki napredek. Od ročnih postopkov so prešli na računalniško vodenje procesov, kjer igrajo ključno vlogo stroji, kot so CNC-naprave in roboti. »Tudi pričakovanja strank so se spremenila; danes moramo ponujati prilagodljive in trajnostne rešitve,« pojasni Smrkolj.
Več kot 90 odstotkov izvoza
V zadnjih letih so dosegali stabilno rast. »Izvažamo na zahtevne trge, kot so Nemčija, Avstrija in Italija.« Trenutno zaposlujejo približno 30 ljudi, večinoma v proizvodnji, kjer prevladujejo izkušeni strojniki, CNC-operaterji in varilci. Ustvariti želijo delovna mesta z višjo dodano vrednostjo in vlagati v razvoj zaposlenih. »Z razvojem in preselitvijo bomo potrebovali dodatne kadre, zlasti CNC-programerje, tehnike za avtomatizacijo in inženirje za optimizacijo procesov.« Prihodnje leto bo namreč prelomno – preselitev v Kisovec (trenutno delujejo na dveh lokacijah, v Kisovcu in na Izlakah) v vrednosti 10 milijonov evrov, v prostore s površino 7000 kvadratnih metrov.
»Gradimo novo proizvodno halo, ki bo omogočala večjo učinkovitost in trajnostno usmerjenost. Nahajala se bo na bolj strateški lokaciji, z več prostora za sodobno proizvodnjo. Vključuje lastno elektrarno, nove stroje, kot so laserska prebijalka, robotske celice in CNC-naprave, kar nam bo omogočilo večjo fleksibilnost in natančnost. Celotna investicija je del naše zavezanosti zmanjšanju okoljskega odtisa in doseganju novih poslovnih priložnosti, tako doma kot v tujini.« V Skittiju namreč prisegajo na lokalna podjetja, saj so ta ključnega pomena za ohranjanje vitalnosti regije. »Potrebujemo pa boljšo infrastrukturo, krožno gospodarstvo in podporo mladim talentom, da ostanejo v regiji. Podjetje Skitti želi biti zgled, kako je mogoče združevati tradicijo z inovacijami in prispevati k dolgoročni rasti lokalne skupnosti.«
Novo: tekaška rolka z zavoro
Skitti, ki se sicer ukvarja z laserskim razrezom in obdelavo pločevine, pa se je pred kratkim predstavil na znamenitem dogodku na Švedskem, Vassalopet. Gre za enega najpomembnejših dogodkov za tekače na smučeh, ki na prvi pogled nima kaj dosti skupnega z osnovno dejavnostjo. Skittijeva novost je namreč namenjena profesionalnim športnikom in rekreativcem – to je tekaška rolka z zavoro. »Naša inovacija je vzbudila veliko zanimanja, kar potrjuje, da smo na pravi poti. Stik z vrhunskimi športniki in proizvajalci opreme nas spodbuja k nadaljnjim izboljšavam. Verjamem, da ima ta produkt svetlo prihodnost na globalnem trgu.« Rolka z zavoro je razvita v sodelovanju s podjetjem Proga Rollerski. Namenjena je predvsem treningu teka na smučeh v poletnih mesecih. Ima patentiran sistem zaviranja, ki omogoča varnejšo vadbo na različnih terenih. »Inovacija je rezultat večletnih raziskav in razvoja, pri čemer smo združili naše znanje o kovinah z natančnimi mehanskimi komponentami.« In kako gledajo v prihodnost? »Želim si, da bi tudi naslednje generacije ohranile vrednote, na katerih smo gradili podjetje: kakovost, inovativnost in zavezanost okolju. Hkrati jih spodbujam, da uvajajo nove pristope in sledijo trendom. Mojih treh sinov ne želim obremenjevati z obveznostjo, da prevzamejo vodenje podjetja, a če bo kateremu od njih v veselje, bom ponosen, da tradicija živi naprej.«