Pretekli trgovalni teden so bili v ospredju težko pričakovani rezultati poslovanja Nvidie za drugo letošnje četrtletje, pri čemer so prihodki in dobiček ponovno pozitivno presenetili in presegli pričakovanja analitikov. Vendar pa so se vlagatelji na izjemno uspešna četrtletja podjetja že navadili, zaradi česar lahko vsako manjše negativno odstopanje ali slabša napoved od pričakovanj povzroči upad cene delnice. Izkazalo se je, da je imela Nvidia manjše težave s proizvodnjo najnovejših čipov Blackwell (težave naj bi bile sicer že odpravljene), ki predstavljajo naslednjo generacijo čipov za umetno inteligenco. Poleg tega je bila napoved podjetja o prihodkih za tretje četrtletje po mnenju nekaterih analitikov preskromna, zaradi česar je delnica naslednji trgovalni dan izgubila dobrih 6 % vrednosti. Na splošno razpoloženje na trgu rezultati Nvidie niso imeli velikega vpliva, saj je osrednji ameriški delniški indeks S&P 500 teden zaključil 1,4 % višje, merjeno v evrih.

Med drugimi je poslovne rezultate objavilo tudi podjetje Dell, ki je zabeležilo višje prihodke od pričakovanih zaradi večjega povpraševanja po strežnikih za obdelavo procesov umetne inteligence. Vlagatelji pa navkljub višjemu dobičku na delnico niso bili navdušeni nad rastjo prihodkov v preteklem četrtletju in napovedjo prodaje do konca letošnjega leta pri izdelovalcu atletskih oblačil Lululemon.

V petek je bil objavljen podatek o indeksu cen osebne potrošnje (PCE) v ZDA za julij, ki velja za priljubljeno mero inflacije s strani ameriške centralne banke (Fed). Splošni indeks PCE je znašal 2,5 % na letni ravni, jedrni indeks brez upoštevanja cen hrane in energije pa je znašal 2,6 %. Podatek o rasti ameriškega BDP za drugo četrtletje je bil revidiran navzgor na 3,0 % na letni ravni (prej je rast znašala 2,8 %).

Na stari celini so bili konec tedna objavljeni preliminarni podatki o avgustovski inflaciji. Kljub bistveno nižji splošni nemški inflaciji glede na pričakovanja (ta je znašala 1,9 %, pričakovanja analitikov pa 2,3 %) je znašala avgustovska splošna inflacija na ravni evroobmočja 2,2 % oziroma skladno s pričakovanji analitikov. Jedrna inflacija, ki ne upošteva cen hrane in energentov, pa je na letni ravni znašala 2,8 %, torej nekoliko manj kot pretekli mesec. Naslednji teden bo zasedala Evropska centralna banka (ECB), na zasedanju pa je po podatkih z Bloomberga pričakovana odločitev o nadaljnjem nižanju obrestnih mer v višini 25 bazičnih točk. Verjetnost, da bi prišlo do višjega obrestnega reza, je zelo nizka, saj ostaja jedrna inflacija nad 2-odstotnim ciljem banke. Spomnimo sicer, da so pri ECB junija prvič v tem ciklu znižali obrestne mere, na julijskem zasedanju pa so obrestne mere pustili nespremenjene.

Indijsko gospodarstvo se hitro krepi – Mednarodni denarni sklad napoveduje, da bo znašala letošnja indijska gospodarska rast 7 %. Globalni vlagatelji so v preteklem letu z nakupi pripomogli k visoki rasti cen delnic indijskih podjetij, kar je vodilo v višja vrednotenja, s čimer znaša razmerje med ceno in dobičkom (kazalnik P/E) indeksa MSCI Indija trenutno 24, kar je približno 25 % višje od desetletnega povprečja. Poleg tega je razlika v vrednotenju tega indeksa in drugimi azijskimi indeksi na rekordno visoki ravni, kar utegne biti razlog, da so po podatkih Bloomberga globalni institucionalni vlagatelji avgusta z indijskega delniškega trga umaknili milijardo dolarjev več, kot so jih vložili.

Za konec omenimo še zanimiv mejnik pri podjetju Berkshire Hathaway, ki ga vodi Warren Buffett. Podjetje je v sredo postalo prvo javno kotirajoče ameriško podjetje izven tehnološkega sektorja, ki je preseglo 1 bilijon ameriških dolarjev tržne kapitalizacije.

Priporočamo