Še dobre štiri mesece bo trajalo, da bo Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB), širše poznana kot slaba banka, na podlagi zakona o ukrepih RS za krepitev stabilnosti bank prenehala obstajati, premoženje, pravice in obveznosti pa bodo prešli na Slovenski državni holding (SDH), ki upravlja državno srebrnino. Natančneje, po zdajšnjih načrtih bo DUTB kot pravna oseba pripojena k SDH, saj je takšen scenarij po več ocenah vpletenih optimalen. Da bi se načrti o pripojitvi lahko uresničili, ga bo morala najprej potrditi vlada v okviru priprave in sprejetja podzakonskega akta o pravnem nasledstvu DUTB.

Kakšna bo dinamika načrtovane pripojitve DUTB k SDH, ni natančno znano, saj še ni izdelana časovnica. Pripravljena bo do konca avgusta, smo izvedeli neuradno. V teh dnevih pravniki DUTB in SDH sestankujejo in preučujejo razne scenarije, da bi pripojitev potekala čim bolj gladko. Med drugim bo treba določiti presečni datum prenosa premoženja. Za predstavo: če bo denimo določen na 30. september, se bodo vsi poslovni dogodki po tem datumu šteli, kot da so poslovni dogodki SDH, DUTB pa bo delovala v imenu SDH.

Po pojasnilih slabe banke sta SDH in DUTB ustanovila projektni skupini za prenos, ki bosta v sodelovanju z ministrstvom za finance skrbeli za usklajeno izvajanje vseh potrebnih aktivnosti za prenehanje delovanja DUTB. V zaključni fazi je priprava načrta prenosa aktivnosti, premoženja in obveznosti DUTB na SDH, ki bo vseboval popis potrebnih aktivnosti DUTB, SDH in države kot lastnice obeh družb ter opredelil vrstni red in časovni okvir posameznih dejanj, so dodali v DUTB. Po naših podatkih prej kot v decembru, ko se izteče skrajni rok, ne bo možno izvesti vseh potrebnih aktivnosti za ukinitev DUTB.

Enostaven postopek pripojitve

Ker imata DUTB in SDH istega lastnika, bo postopek pripojitve sicer enostavnejši kot v primerih, ko imata dva poslovna subjekta v podobnih operacijah različne lastnike. To pomeni, da ne bo treba na novo ovrednotiti vsake postavke obsežnega premoženja, ki ga sestavlja več kot 500 nepremičnin, številne terjatve in naložbe v podjetjih, temveč bo vrednost premoženja DUTB določena na podoben način, kot se določa pri izdelavi letnih bilanc. Teoretično bi zagata lahko nastopila v prvih mesecih prihodnjega leta, če bodo revizorji pri revidiranju letnega poročila SDH imeli pomisleke o vrednostih posameznih postavk premoženja, ki bo preneseno z DUTB, je pojasnil poznavalec razmer, ki ni želel biti imenovan. »Vrednotenje premoženja je redni proces DUTB ob zaključku vsakega poslovnega leta, enako bo v primeru prenosa dejavnosti DUTB na SDH. Vrednotenje premoženja bo izvedeno v skladu z našo računovodsko politiko,« so povedali v DUTB.

Knjigovodska vrednost premoženja slabe banke je bila konec junija 483,8 milijona evrov. Od tega je vrednost terjatev znašala 261,9 milijona evrov, lastniških naložb 121,3 milijona evrov, nepremičnin pa 100,6 milijona evrov. Po drugi strani so obveznosti znašale 162,3 milijona evrov. Zaradi prodaje Alpine, nekaj manjših naložb in sredstev na računu bi se obveznosti ob koncu letošnjega leta, ko bo DUTB po desetletju delovanja izginila z obličja sveta, po neuradnih podatkih lahko razpolovile. Ker bodo obveznosti zapadle v plačilo, jih bo treba refinancirati.

Katera zemljišča želi
ministrstvo za delo

Določen del obveznosti bi se lahko znižal s prenosom zemljišč na Stanovanjski sklad RS in pristojno ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, ki sta izrazila interes za prevzem 25 zemljišč, potencialno primernih za gradnjo stanovanj ali hiš, v skupni vrednosti več kot 50 milijonov evrov. Katera zemljišča konkretno želi pridobiti republiški stanovanjski sklad oziroma ministrstvo za delo, v DUTB niso razkrili, po neuradnih podatkih pa bolj ali manj vsa zemljišča, na katerih bi bila možna stanovanjska gradnja, ne glede na to, v kateri fazi so posamezne nepremičnine. Po naših podatkih je med njimi zemljišče v Podutiku, na območju starega kamnoloma, ki se razprostira na približno 45.000 kvadratnih metrih, vendar bi bila gradnja objektov po ocenah poznavalca razmer tehnično zelo zahtevna. Drugo večje zemljišče, po katerem je bil izražen interes, leži ob Cesti dveh cesarjev na Ljubljanskem barju, kjer je propadlo podjetje Baza Dante načrtovalo gradnjo stanovanjskih objektov, in se razprostira na okoli 37.000 kvadratnih metrih. Od tega je slaba polovica v lasti DUTB, preostali lastniki pa so ljubljanska občina in nekaj zasebnikov. Stanovanjski sklad in ministrstvo za delo se zanimata tudi za prevzem približno 17.000 kvadratnih metrov velikega zemljišča v Rožni dolini v Ljubljani in zemljišča v bližini Univerzitetnega rehabilitacijskega inštituta Soča v velikosti dobrih 18.000 kvadratnih metrov. V Mariboru pa se zanimata za 54.000 kvadratnih metrov veliko zemljišče, ki leži nasproti trgovskega centra Eurospin. Od naštetih bi se na slednjem, zaradi urejene dokumentacije, lahko najhitreje pričela gradnja stanovanj.

Selitev zaposlenih SDH
v pisarne DUTB

Po neuradnih informacijah v SDH že izvajajo kadrovske aktivnosti za DUTB, za kar je bil povod odpoved delovnega razmerja vodje kadrovske službe na slabi banki. Kot so pojasnili v DUTB, je prenos izvajanja kadrovskih aktivnosti DUTB na SDH eden prvih korakov prenehanja delovanja DUTB, ki mu bodo sledili še preostali, skladno z načrtom in časovnico potrebnih aktivnosti ob prenehanju delovanja DUTB. V okviru prenosa je zaznavanje in iskanje možnosti za združevanje poslovnih procesov redna naloga DUTB in SDH, zato obe družbi stalno iščeta aktivnosti, s katerimi bi lahko procese čim prej in čim bolj poenotili in optimizirali, so dodali v DUTB, kjer je trenutno 88 zaposlenih. Največ, 228 delavcev, jih je slaba banka zaposlovala pred leti, po pripojitvi Factor banke in Probanke.

Po prenehanju delovanja DUTB se bo okoli 50 zaposlenih v SDH, ki službujejo v strogem centru prestolnice, po vsej verjetnosti preselilo v pisarne DUTB, ki so poleg poslovne stavbe Finančne uprave RS v bližini pokopališča Žale, smo izvedeli neuradno. V objektu, v katerem domuje, DUTB najema tri nadstropja, od katerih sta dve v lasti družbe Triglav upravljanje nepremičnin, eno pa v lasti ruskega državljana, ki je lastnik več nepremičnin v Ljubljani.

Priporočamo