»Natančnega razloga za manjše število naročil sicer ne poznamo,« pravi direktorica podjetja Tanja Kuželj. »Tudi dinamika naročil se spreminja. Med korono recimo, ko je bilo pomanjkanje materialov, so se zelo raztegnili dobavni roki, saj so vse stranke naročale na zalogo. Zdaj pa so, vsaj tako razumem, v krču in dokler nimajo zalog praktično na ničli, ne naročijo nič novega. Tako se nam dobavni roki zelo skrajšujejo na tri ali štiri tedne, vendar smo v nasprotju s koronskim obdobjem, ko so bile težave z materiali in so bile zmogljivosti zasedene, spet zelo prilagodljivi. Je pa visok pritisk na cene, ki se znižujejo. Tako recimo ne vemo, ali nismo dobili naročila, ker neki projekt ni zaživel, ali pa zato, ker so stranke izdelke naročile drugje ceneje. Strankam poskušamo priti čim bolj naproti, seveda pa ne bi radi izgubili vse dodane vrednosti.«
Dodatnih strojev nimajo kam postaviti
Leta 2022 je imelo podjetje 4,299 milijona evrov prihodkov, lansko leto pa je bila uspešnost še nekoliko višja. Več kot pet milijonov evrov na sedanji lokaciji, kamor so se preselili leta 2016, ne morejo doseči, poudari Tanja Kuželj, ker jim zmanjkuje prostora. Dodatnih strojev nimajo kam postaviti, pravi, mogoče bi lahko naredili več s kakim dodatnim zaposlenim ali izmeno, vendar so z zmogljivostmi že zelo na meji. »Takoj na začetku smo imeli toliko prostora, da bi v proizvodni dvorani lahko igrali pickelball – to je mešanica tenisa, badmintona in namiznega tenisa, in smo tudi naročili loparje. Zdaj pa nimamo prostora niti za en dodatni stroj.« Na vprašanje, kaj lahko naredijo, odgovarja, da se bodo omejili na proizvodne zmogljivosti in trenutno ne bodo več rasli. Če bi povečevali zmogljivosti, bi jih na račun avtomatizacije, ki se je že lotevajo, vizije, da bi na primer zgradili novo poslovno stavbo, pa nimajo.
Kljub prostorski stiski so letos kupili nov prebijalni stroj, vreden 600.000 evrov, namestili pa so tudi skladiščno omaro kardex za hranjenje orodja, s katero so izkoristili prostor do stropa in z njo nadomestili deset starih klasičnih omar, pa še imajo nekaj rezerve. Z vsako avtomatizacijo, četudi ne gre za robote (na primer avtomatsko iskanje orodij), si olajšajo in pohitrijo delo, to pa pomeni tudi boljše pogoje dela za zaposlene, pove direktorica. Med investicijami navede tudi sončno elektrarno, ki so jo na streho objekta postavili konec lanskega leta, tako da so polovico potreb po električni energiji pokrili sami. To je tudi v prihodnje z novim načinom obračunavanja elektrike zelo pomembno za čim večje prihranke, saj podjetje dela v dveh izmenah čez dan, le izjemoma pa tudi v tretji izmeni.
Glavni prednosti hitrost in prilagodljivost
Podjetje Sax konstrukcije večino izdelkov, 95 odstotkov, izvozi. Glavni izvozni trgi so Avstrija, Nemčija, Italija in Švica. Obeta se jim še tesnejše sodelovanje s podjetjem iz Francije, ki so mu pred nedavnim poslali prve izdelke, njegovi predstavniki pa so v škofjeloškem podjetju naredili presojo. Konkurenca je na področju proizvodnje izdelkov iz pločevine velika, tako da mora biti podjetje hitro in prilagodljivo, kar sta po besedah Tanje Kuželj njihovi glavni prednosti in s čimer pridobivajo nove stranke. Poleg tega so tudi pri ceni veliko bolj prilagodljivi od velikih tekmecev, dodaja, saj imajo naročene kose že skoraj narejene, medtem ko v nekem drugem podjetju ta čas porabijo samo za papirologijo. Podjetje dela za več sektorjev: telekomunikacije, industrijsko elektroniko, gradbeništvo, energetiko, medicinsko tehnologijo in zabavno elektroniko. Tako so na primer deli, ki so jih izdelali v Sax konstrukcijah, vgrajeni v letališke rentgene, izdelujejo pa med drugim tudi ogrodja za zaslone igralnih avtomatov in so v preteklosti celo sestavljali celotne naprave za elektronsko ruleto.
V podjetju trenutno ne zaposlujejo novih sodelavcev, čeprav bi lahko vključili še koga zaradi prostih zmogljivosti na strojih, in to prav zaradi negotovih razmer na trgu, pove Kuželjeva. Sicer pa je profile, ki jih potrebujejo, težko dobiti, nadaljuje. Gre za vse profile, ki so povezani s strojništvom, med njimi je največje povpraševanje po varilcih, a so imeli v podjetju srečo, da so ta delovna mesta vedno zapolnili. Ko so še imeli sedež v Tržiču, so dobili veliko več prijav na razpise, najbrž tudi zato, ker tam ni bilo veliko dobrih podjetij. »Zdaj, ko smo v Škofji Loki, pa dobimo tako malo prijav, da me včasih kar boli glava. Tukaj je toliko dobrih podjetij, da imajo ljudje možnost izbire, in ta podjetja jim verjetno predstavljajo večjo varnost kot Sax konstrukcije, ki nas redko kdo pozna. Je bilo pa imenovanje za gazelo za nas zelo dobra promocija z vidika, da smo dobro podjetje, in je tako lažje dobiti tudi kader.«