Potem ko je madžarska OTP Bank pred dnevi dobila dovoljenje Evropske centralne banke (ECB) za prevzem mariborske Nove KBM, mora za uspešen zaključek maja lani dogovorjene kupčije v višini okoli milijarde evrov pridobiti še dovoljenje Javne agencije RS za varstvo konkurence (AVK).
V kolikšnem času bi lahko sprejeli odločitev, na AVK niso razkrili. Pojasnili so, da do zaključka presoje postopka ne komentirajo in da so postopki presoje koncentracije pred AVK neodvisni od postopkov drugih regulatorjev, saj se presojajo popolnoma drugi vidiki poslovanja in vpliv na trg vključenih subjektov. Po naših podatkih postopek ne bo zaključen do konca tretjega četrtletja letošnjega leta, kot pričakujejo sedanja lastnika, ameriški finančni sklad Apollo Global Management, ki obvladuje 80-odstotni lastniški delež mariborske banke, in Evropska banka za obnovo in razvoj (EBRD), ter OTP Bank kot kupec. Razlog je v tem, da so se na AVK v teh dneh lotili še analize vpliva načrtovanega prevzema na trg zavarovalniških storitev, smo izvedeli neuradno.
Odprodaja lizinške dejavnosti
Povod za to je bil začetek ekskluzivnega sodelovanja francoske zavarovalne skupine Groupama s SKB, ki jo je OTP Bank prevzela od francoske Société Générale. Po neuradnih podatkih na AVK analizirajo, kaj bo sodelovanje Groupame s SKB in v naslednjem koraku z Novo KBM, ki pri odobravanju posojil po naših podatkih sodeluje z Zavarovalnico Triglav in Zavarovalno skupino Sava, pomenilo za slovenski zavarovalniški trg. Groupama, ki posluje na 12 trgih in ima več kot 13 milijonov zavarovancev, je sicer s 5,1 odstotka tretja največja posamična lastnica OTP Bank. Ta z Groupamo tesno sodeluje od leta 2008, ko sta finančni organizaciji sklenili strateško partnerstvo.
Pred kratkim je Nova KBM odprodala lizinško dejavnost. Na julijski skupščini Nove KBM je luksemburška družba Biser Bidco, prek katere imata Apollo in EBRD v lasti mariborsko banko, odločila, da se lizinška družba Summit Leasing proda družbi Biser Topco. Slednja v Luksemburgu domuje na istem naslovu kot Biser Bidco in je prav tako v lasti Apolla in EBRD. Družbo Summit Leasing, ki je ena največjih lizinških družb na slovenskem trgu, je Nova KBM prevzela pred petimi leti. Če Nova KBM ne bi sama dezinvestirala Summit Leasinga, naj bi po mnenju dobrega poznavalca razmer, ki ni želel biti imenovan, njegovo prodajo zahtevala AVK.
Dva bančna pola
Uspešen zaključek prevzema bo pomenil, da bo OTP Bank postala druga največja bančna skupina na slovenskem trgu. Po podatkih Banke Slovenije je konec preteklega leta bilančna vsota slovenskih bank in hranilnic znašala 46,5 milijarde evrov. Največji delež, 27,3 odstotka, je obvladovala Nova Ljubljanska banka (NLB). V letošnjem letu je NLB prevzela Sberbank Slovenija, ki je bila v lasti ruske državne banke Sberbank, in jo preimenovala v N Banko. Odločitev, da NLB lahko prevzame N Banko, je AVK sprejela julija, objavila pa avgusta. Konec lanskega leta je N Banka imela 3,7-odstotni tržni delež, merjeno po bilančni vsoti, kar pomeni, da skupina NLB obvladuje 31-odstotnega. To je za 1,4 odstotne točke več, kot imata Nova KBM (21,4 odstotka) in SKB (8,2 odstotka) skupaj.
Po zaključenem prevzemu bo sledilo združevanje SKB in Nove KBM v eno banko, na podoben način, kot je bila Abanka integrirana v Novo KBM. Katera banka bo vodila integracijo – ali večja Nova KBM ali SKB, ki je že v lasti OTP Bank – uradno še ni znano. Po neuradnih podatkih naj bi integracijski proces predvidoma potekal leto in pol, po njegovem zaključku pa se bo iz dveh bank nastala banka preimenovala v OTP.
Apollo je v sodelovanju z EBRD leta 2015 Novo KBM prevzel za 250 milijonov evrov. Septembra 2020 je Nova KBM postala lastnica Abanke. Država jo je prodala za 444 milijonov evrov, upoštevaje še izplačilo dividend, pa je izkupiček znašal 511 milijonov evrov. V letu 2013 je država Abanko dokapitalizirala s 348 milijoni evrov; vključno z dokapitalizacijo Banke Celje, ki je bila leta 2015 pripojena k Abanki, pa je finančna injekcija znašala 538 milijonov evrov. Še več, okoli 800 milijonov evrov je znašala finančna injekcija v Novo KBM. Privatizacijo Nove KBM in Abanke pa tudi NLB, ki je bila dokapitalizirana z 1,55 milijarde evrov, je na podlagi odobrene državne pomoči od Slovenije terjala evropska komisija.