S prihajajočim letom bo namesto kune na Hrvaškem plačilno sredstvo evro, s čimer bodo imeli slovenski turisti pri odhodu na dopustovanje v sosednjo državo skrb manj. Tistim, ki še niso porabili kun, v bankah svetujejo, da jih zamenjajo pravočasno.
Po pojasnilih Banke Slovenije je možno kune zamenjati v bankah, hranilnicah in menjalnicah, ki imajo za to dovoljenje Banke Slovenije, pri čemer bo od njihovih poslovnih odločitev odvisno, ali in pod kakšnimi pogoji bodo možnost menjave omogočale po 1. januarju 2023. Januarja in februarja prihodnje leto bo bankovce v kunah brez provizije možno zamenjati na blagajni Banke Slovenije, medtem ko menjava kovancev in bankovcev starejših serij ne bo možna.
V Novi Ljubljanski banki (NLB) so povedali, da bodo stranke lahko menjale evre v kune in obratno do konca decembra, pri čemer za zdaj povečanja zamenjave valut ne opažajo. Od začetka januarja do konca marca bo NLB kune le še odkupovala, kasneje pa menjava gotovine v kunah v evre ne bo več možna. Z 31. decembrom 2022 bo NLB na vseh računih svojih strank izvedla avtomatsko konverzijo kun v evre po uradno določenem tečaju 1 evro za 7,5345 kune in stanje pripisala obstoječemu stanju v evrih. To bodo stranke jasno videle v prometu oziroma v izpisku kot ločeno transakcijo. »Zato fizičnim in pravnim osebam, ki imajo ali bodo imele gotovino v hrvaških kunah, svetujemo, da jo čim prej položijo na osebne, poslovne in varčevalne račune oziroma pakete ter si s tem na začetku prihodnjega leta zagotovijo avtomatsko konverzijo v evre.«
V NLB strankam svetujejo, da vse večje zneske gotovine za menjavo napovejo. Kot so pojasnili v NLB, bodo vsi morebitni plačilni nalogi v kunah, vneseni z datumom plačila v letu 2023, avtomatsko zavrnjeni. Prav tako bo zavrnjena morebitna vnesena konverzija valut iz kun ali v kune, z datumom konverzije v letu 2023. Kovancev v kunah in bankovcev starejših serij oziroma poškodovanih bankovcev v NLB ne odkupujejo.
Menjava kovancev določen rok
Povečanja zamenjave kun v evre ne zaznavajo niti v Novi KBM, v kateri so stranke pozvali, naj menjave in pologe kun opravijo čim prej, najkasneje pa do konca leta. »Kljub temu bomo bankovce kun sprejemali še do konca junija 2023, z možnostjo podaljšanja roka,« so dejali v Novi KBM. Podobno kot v NLB bodo v Novi KBM avtomatsko konvertirali kune v evre na vseh transakcijskih in varčevalnih računih. V mariborski banki poslovanje s kovanci tujih valut ni možno, kar pomeni, da kovancev v kunah ni mogoče zamenjati ali položiti na račune.
Poleg tega, da ne bo več stroškov konverzije, se bodo z uvedbo evra znižala nadomestila za dvige gotovine na bankomatih na Hrvaškem. Ti se bodo obračunavali enako kot za dvige na avtomatih v EU v višini 0,75 evra za dvig in ne več najmanj odstotek vrednosti dviga oziroma najmanj 2,5 evra in največ 23 evrov, so dejali v Novi KBM.
V SKB in Gorenjski banki bodo kune in evre menjali do konca leta. Tudi v teh bankah kovancev v kunah ne menjajo, tistim, ki imajo kune na računih, pa jih bodo avtomatsko pretvorili v evre. Na Hrvaškem bo možno kune v evre zamenjati eno leto po uvedbi evra brez provizije in ob uporabi fiksnega menjalnega tečaja v poslovalnicah bank, Fine (finančne agencije) in hrvaške pošte. Ob tem je možno brez provizije v eni transakciji zamenjati največ sto bankovcev in sto kovancev. Po preteku enoletnega obdobja bo rok za menjavo bankovcev v Hrvatski narodni banki (HNB) neomejen, za kovance pa se bo iztekel po treh letih od uvedbe evra, so pojasnili v HNB.