Cene 95-oktanskega bencina in dizla na bencinskih servisih zunaj avtocest se od 21. junija lani v Sloveniji vnovič izračunavajo na podlagi metodologije, ki temelji na gibanju cen naftnih derivatov na svetovnem trgu in gibanju tečaja ameriški dolar-evro. Modelske cene se izračunavajo na podlagi 14-dnevnih povprečij cen mineralnih naftnih derivatov. V začetku lanskega septembra je bila vnovič uvedena tudi regulacija cene kurilnega olja.
Marže trgovcev so v skladu z vladno uredbo o oblikovanju cen naftnih derivatov omejene na največ 0,0983 evra za liter dizla in največ 0,0994 evra za liter 95-oktanskega bencina ter za kurilno olje na največ 0,08 evra za liter.
V ponedeljek je vlada potrdila novo uredbo o oblikovanju cen določenih naftnih derivatov, s katero trenutni sistem delne regulacije cen pogonskih goriv in kurilnega olja podaljšuje še za leto dni. Nov predpis v veljavo stopa danes.
Vrača se prispevek
za podporo OVE
Poleg tega so ministri sprejeli spremembe uredbe o načinu določanja in obračunavanja prispevkov za zagotavljanje podpor proizvodnji električne energije v soproizvodnji z visokim izkoristkom in iz obnovljivih virov energije (OVE).
Kot so spomnili v Ukomu, je vlada lani zaradi zaostrenih razmer na trgu motornih goriv s spremembami uredb za motorni bencin in dizel začasno uveljavila oprostitev plačila prispevka za zagotavljanje podpor proizvodnji električne energije v soproizvodnji z visokim izkoristkom in iz OVE, pri čemer pa oprostitev prispevka za motorni bencin ni veljala na avtocestah in hitrih cestah, medtem ko je oprostitev prispevka za dizel veljala na vseh cestah.
»Ker so se razmere na trgu spremenile do te mere, da ta začasni ukrep ni več upravičen, je treba oprostitev odpraviti in za podporo oziroma spodbujanje rabe obnovljivih virov energije zopet zagotoviti plačevanje namenskega prispevka za dobavljeno energijo tudi za dizel na avtocestah in hitrih cestah,« so zapisali v Ukomu. S spremenjeno uredbo se tako v formulo za izračun cene dizla na avtocestah dodaja prispevek za zagotavljanje podpor proizvodnji električne energije v soproizvodnji z visokim izkoristkom in iz OVE.
Petrol: Razlogov za regulacijo cen pogonskih goriv ni več
Razlogov, zaradi katerih je bila regulacija cen pogonskih goriv zunaj avtocestnega omrežja pred letom dni vzpostavljena, ni več, so v odzivu na ponedeljkovo odločitev vlade, da regulacijo cen 95-oktanskega bencina in dizla ter kurilnega olja za eno leto podaljša, navedli v Petrolu.
Cene naftnih derivatov na trgu so po njihovih trditvah nižje kot ob ruskem napadu na Ukrajino februarja lani. Tudi regulirane marže na liter motornega goriva zunaj avtocest so nižje kot pred vojno v Ukrajini, medtem ko so se stroški, ki jih trgovci s to maržo pokrivajo, občutno povečali, so navedli v največjem slovenskem trgovcu z gorivi.