»Voditelji družinskih podjetij imamo poseben privilegij. Vodenje družinskih podjetij je tek na dolge proge, saj voditelji nimamo na voljo le nekaj let, da se izkažemo, naš uspeh pa se ne meri le s finančnimi kazalniki,« pojasnjuje Marko Lotrič, ustanovitelj skupine Lotrič Meroslovje. Sestavili so družinsko ustavo, vajeti podjetja je prepustil hčerki, sam pa je prevzel položaj predsednika Državnega sveta Republike Slovenije. Pri nas je družinskih podjetij veliko, med malimi in srednjimi podjetji obsegajo okoli 80 odstotkov, veliko jih najdemo med prejemniki Dnevnikovih priznanj gazela in zlata nit za najboljšega zaposlovalca. To priča o dejstvu, da rastejo in razumejo pomen dobrih odnosov.

Nič več vtikanja v posle

»Prenos vodenja podjetja je bil naravni proces, ki se je zgodil postopno. Takoj po končanem šolanju sva z bratom začela delati v podjetju. Z leti sva pridobivala znanje in izkušnje, oče pa se je počasi umikal iz operativnega vodenja. Njegova podpora in zaupanje sta bila ključna, da je prehod potekal brez večjih izzivov,« pojasni Tanja Kuželj, ki skupaj z bratom Markom Kuželjem in partnerjem Tinetom Piklom nadaljuje pot, ki jo je pred skoraj tremi desetletji začel ustanovitelj podjetja Sax Konstrukcije, oče Zvone Kuželj. Gre za proizvodno podjetje, ki se ukvarja s preoblikovanjem pločevine, specializirani so za izdelavo kovinskih delov in ohišij za elektroniko. Zaposlujejo 32 sodelavcev. Na vprašanje, ali se prva generacija vtika v vodenje poslov, Kuželjeva pojasni: »Čeprav je oče že nekaj let uradno upokojen, ostaja srce podjetja. Njegova navzočnost in pripravljenost pomagati, tudi fizično v delavnici, sta za nas neprecenljivi. Pri vodenju se ne vmešava, vendar je njegova mirnost pogosto nepogrešljiva pri sprejemanju pomembnih odločitev.« Pomen zaupanja ob predaji vodenja poudarja tudi Tara Brus iz podjetja Žust AI, ki se od leta 1996 ukvarja s CNC-obdelavo kovin in varjenjem, specializirani so za strojegradnjo ter znanstveno in vesoljsko industrijo, zaposlujejo 11 ljudi. Podjetje vodi Grega Žust, Tara pa je vodja prodaje in trženja. »Po upokojitvi najinega očeta leta 2015 se je ta odločil, da se ne bo več vtikal v operativno vodenje podjetja. Z Grego sva dobila vse zaupanje in sprejela odgovornost, kar naju izjemno motivira. Oče nama je vedno na voljo za podporo in to zelo ceniva, saj je vložil veliko truda v to podjetje.« Prenosa lastništva niso izvedli z zunanjimi svetovalci. »Postopek je bil zelo preprost. Opravili smo formalnosti pri notarju, brez potrebe po zunanjih svetovalcih. To nam je zagotovilo eno izmed odmevnih prednosti družinskega podjetja – hitre in učinkovite odločitve,« pojasni Brusova.

Odnosi: razpetost med čustvi in racionalnostjo

Družinski sistem poudarja lojalnost in skrb za blaginjo družinskih članov. Res pa je, da imajo čustva večji vpliv v primerjavi s poslovnimi sistemi, ki so bolj racionalni in usmerjeni k rezultatom. V ospredje lahko privrejo rivalstvo med brati in sestrami, tekmovalnost med očetom in sinom, izzivi priženjenih članov. V družinskem podjetju se nenehno prepletata poslovno in družinsko življenje. To pa so plodna tla za spore. Tako podjetje kot družina potrebujeta jasno razdelitev moči, pri čemer pa hierarhije, ki vlada v podjetju, ni dopustno v enakem obsegu prenašati v družino.

»V družinskem podjetju, kjer delujeta tudi moj mož in stric, so odnosi lahko kompleksni,« pove Tara Brus. »Ohranjamo odprto komunikacijo, konflikte se trudimo reševati takoj. Udeležujemo se seminarjev in coachingov, kot je Vodstvena akademija pri Transformaciji, pri kateri se učimo o pomembnosti odnosov in komunikacije. Naš moto je osebna in poslovna rast, kar nam pomaga, da postanemo boljši posamezniki in uspešnejša ekipa. Vrednote odnosov so temelj našega uspeha.« Tanja Kuželj iz podjetja Sax Konstrukcije dodaja, da se v ekipi dobro dopolnjujejo, saj so si po značajih in pristopih zelo različni. »Prav v tej raznolikosti vidim prednost. Seveda se občasno srečujemo z različnimi mnenji, vendar z dialogom in iskanjem skupnih rešitev vedno najdemo pravo pot,«pojasni Kuželjeva. Z medsebojnim spoštovanjem in razumevanjem skrbijo, da čustva ne vodijo v konflikte, temveč v povezanost in skupne uspehe. Na podlagi izkušenj tako svetuje: kadar se pojavijo izzivi, je pomembno, da se o njih pogovorite takoj – ignoriranje težav le povečuje napetosti. Vaša osebna rast bo pripomogla k rasti vašega podjetja. Vlagajte vase in v odnose z drugimi, ker je to najboljša naložba za prihodnost vašega podjetja.

Priporočamo