Čeprav je velika večina prebivalstva že nabavila pelete, se cene še vedno gibljejo na visokih ravneh; po ocenah Nike Krajnc, vodje oddelka za gozdno tehniko in ekonomiko na Gozdarskem inštitutu Slovenije (GOZDIS), v povprečju znašajo okoli 600 evrov za tono. To je približno toliko, kot je bilo treba za tono odšteti konec oktobra, ko so na GOZDIS podrobno analizirali cene lesnih goriv na trgu. Takšne analize izdelujejo dvakrat na leto – pred začetkom in po koncu kurilne sezone, zaradi naraščajočih cen pa so trg lesnih goriv letos analizirali še avgusta.

Za tono peletov, pakiranih v 15-kilogramske vreče, je bilo treba oktobra odšteti 612 evrov, kar je bilo pet odstotkov več kot avgusta. V primerjavi s koncem kurilne sezone je bila cena oktobra višja za 78 odstotkov, v primerjavi z začetkom lanske sezone pa kar za 122 odstotkov. V preteklih dveh kurilnih sezonah so se cene gibale od 275 in 344 evrov za tono. Cene peletov se sicer razlikujejo glede na količino in obliko embalaže; za nakup v razsutem stanju se lahko privarčuje do 114 evrov na tono, pri nakupih v tako imenovanih big bag vrečah pa do 143 evrov. Ker je največje povpraševanje po peletih, ki so pakirani v 15-kilogramske PVC-vreče in zloženi na paleto, je njihova cena najvišja.

Konec oktobra, bistvene razlike dandanes ni, so bili peleti kot najdražja oblika lesne biomase le za šest odstotkov cenejši od kurilnega olja. To je najnižja razlika med energentoma, odkar na GOZDIS od leta 2011 zbirajo cene peletov. Cena kurilnega olja se je od avgusta do konca oktobra, ko je znašala 138 evrov na megavatno uro, dvignila le za 0,9 odstotka. Cena peletov je konec oktobra znašala 130 evrov na megavatno uro. Leta 2012 je bilo ogrevanje s peleti za skoraj polovico cenejše od ogrevanja s kurilnim oljem.

Subvencije za pet ton

Med energenti, ki jim je vlada z začetkom septembra znižala DDV z 22 na 9,5 odstotka, so bili tudi peleti, vendar ukrep ni prinesel nižjih cen in s tem želenih učinkov. Po opozorilih Krajnčeve je razlika med prejšnjim višjim in znižanim DDV bolj ali manj končala v žepih prodajalcev peletov na trgu. Zato bi bilo smiselno, da bi se pri prodaji peletov marže trgovcem omejile, je Krajnčeva predlagala že pred časom.

Pred dnevi je državni zbor potrdil zakon o nujnem posredovanju za obravnavo visokih cen energije, ki med drugim določa subvencioniranje nakupov peletov za letošnjo ogrevalno sezono. Upravičenci, ki bodo to dokazali z veljavnim računom, bodo prejeli 100 evrov subvencije na tono, pri čemer je mogoče prejeti subvencijo za največ pet ton, če so peleti kupljeni od začetka septembra do konca decembra letos. Ob tem je smiselno poudariti, da so številni pelete za to kurilno sezono nabavili že pred septembrom, do subvencij pa ne bodo upravičeni.

Po več mesecih so slovenska podjetja prejela pelete oziroma vrnjena predplačila za njihove nakupe od bosanskih podjetij. Iz BiH se sicer v Slovenijo uvozi največ, 40 odstotkov peletov in drv. Ker je junija vlada BiH prepovedala izvoz lesnih sortimentov, drv za kurjavo in lesnih proizvodov, je bila dobava že naročenih in plačanih peletov slovenskim dobaviteljev zaustavljena. Po večkratnih posredovanjih gospodarskega in zunanjega ministrstva, naj BiH prekine embargo in sprosti že zakupljene količine, je bila zagata rešena. Slovenska diplomacija je opozarjala, da sprejeti ukrepi niso bili skladni z obveznostmi, ki izhajajo iz stabilizacijsko-pridružitvenega sporazuma med EU in BiH, o problematiki pa je bila obveščena tudi evropska komisija. 

Priporočamo