Tako Zavarovalna skupina Sava, katere krovna družba je Sava Re, kot skupina Zavarovalnica Triglav sta v letošnjem letu izrazito izboljšali poslovanje.

V prvih treh kvartalih letošnjega leta je Zavarovalna skupina Sava čisti dobiček v primerjavi z enakim obdobjem lani povečala za 70 odstotkov, na 62,1 milijona evrov, k čemur so v največji meri prispevala premoženjska zavarovanja z 20-odstotno rastjo zavarovalnih prihodkov in manj nastale škode kot lani, ko so bile poplave in številna neurja s točo. Višji dobiček je Zavarovalna skupina Sava ustvarila tudi na področjih pokojnin in z upravljanjem premoženja, življenjskimi zavarovanji in pozavarovanji. K višjemu poslovnemu izidu je prispeval tudi finančni rezultat skupine, ki se je zvišal za 37,9 odstotka.

V obravnavanem obdobju je Skupina Triglav ustvarila 106,8 milijona evrov čistega dobička, medtem ko je v prvih treh četrtletjih lanskega leta pridelala 9,6-milijonsko čisto izgubo. Tudi v Skupini Triglav so največ zaslužili s premoženjskim zavarovanjem, na kar so v največji meri vplivali povečan obseg poslovanja in učinki preteklih dvigov premijskih stopenj, hkrati pa je bilo obračunanih za skoraj 30 odstotkov manj škod kot lani. Med drugim je bil dobiček ustvarjen tudi v segmentu zdravje, v katerem je bila lani pridelana izguba, na kar so vplivali tudi enkratni učinki, predvsem nadomestila države v višini enajst milijonov evrov zaradi ukinitve dopolnilnih zdravstvenih zavarovanj.

V prvih devetih mesecih letošnjega leta je Skupina Triglav ustvarila 106,8 milijona evrov čistega dobička, Zavarovalna skupina Sava pa 62,1 milijona evrov.

Nižji obseg poslovanja Skupine Triglav

Obseg poslovanja Zavarovalne skupine Sava se je v prvih devetih mesecih letošnjega leta povečal na vseh področjih, skupaj za 14,7 odstotka, na 814,7 milijona evrov, pri čemer je bila najvišja rast kosmatih premij dosežena pri premoženjskih in življenjskih zavarovanjih. Konec septembra je Zavarovalna skupina Sava upravljala 2,7 milijarde evrov sredstev, kar je bilo za 16,7 odstotka več kot leto prej. Razlog za to so bila ugodna gibanja na finančnih trgih in pozitivna čista vplačila. Naložbeni portfelj se je povečal za 6,2 odstotka, na 1,6 milijarde evrov, njegova donosnost pa je znašala 2,5 odstotka, kar je bilo pol odstotne točke več kot v enakem obdobju lani. Rast donosnosti naložbenega portfelja je bila posledica ugodnejših gibanj na finančnih trgih in višjih obrestnih mer investiranja.

Po drugi strani se je celotni obseg poslovanja Skupine Triglav v prvih devetih mesecih letošnjega leta na medletni ravni znižal za štiri odstotke, na 1,31 milijarde evrov. Če izvzamemo izpad premije dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja pa se je povečal za osem odstotkov. Škod je bilo skupaj obračunanih za 480,7 milijona evrov, kar je bilo 42 odstotkov manj kot v prvih treh kvartalih lani. Skupina Triglav je konec septembra skupaj upravljala 5,63 milijarde evrov sredstev, kar je bilo 16 odstotkov več kot konec lanskega septembra. Vrednost finančnih naložb se je povečala za 12 odstotkov, na 3,8 milijarde evrov. Donosnost finančnih naložb, brez naložb zavarovancev, ki prevzemajo naložbeno tveganje, se je povečala za 1,3 odsotne točke, na 3,1 odstotka.

Rast tečajev delnic

Rast prihodkov in ugodnejše škodno dogajanje ter počasnejša rast stroškov so vplivali na izboljšanje kombiniranega količnika Zavarovalne skupine Sava za 4,6 odstotne točke, na 91,7 odstotka, pri čemer je bil načrtovan v višini manj kot 95 odstotkov. Pri poslovanju zavarovalnic je kombinirani količnik eden od ključnih za analiziranje uspešnosti podjetja. Prikazuje razmerje vsote plačil škod in stroškov poslovanja s prihodki od pobranih premij. Če je višji od sto odstotkov, to pomeni, da zbrane premije ne zadoščajo za pokritje škod in stroškov za posamezno vrsto zavarovanja. Tudi kombinirani količnik Skupine Triglav je v prvih treh kvartalih letošnjega leta dosegel ugodnih 92,5 odstotka, medtem ko je v enakem obdobju lani znašal 105,2 odstotka.

V devetmesečju je Zavarovalna skupina Sava dosegla dobrih 88 odstotkov načrtovanega obsega poslovanja v letošnjem letu. Če v zadnjem četrtletju ne bo prišlo do bistvenega poslabšanja škodnega dogajanja, razmere na finančnih
trgih pa bodo še naprej stabilne,
bo po ocenah uprave, ki ji predseduje Marko Jazbec, načrtovani dobiček v višini več kot 70 milijonov evrov presežen. V Skupini Triglav, ki jo vodi Andrej Slapar, pričakujejo čisti dobiček v višini od 100 do 120 milijonov evrov, kar je več od načrtovanega.

Na Ljubljanski borzi je zaključni tečaj delnice Sava Re včeraj ostal nespremenjen in je znašal 39,8 evra za delnico, v letošnjem letu pa se je povečal za 42 odstotkov. Država in z njo povezane organizacije v Savi Re obvladujejo približno 40-odstotni lastniški delež, če upoštevamo, da ima družba v lasti deset odstotkov lastnih delnic, ki nimajo glasovalnih pravic, pa obvladuje približno 45 odstotkov glasovalnih pravic. Vrednost delnice Zavarovalnice Triglav se je včeraj povečala za 1,28 odstotka, na 39,5 evra, v letošnjem letu pa se je podražila za okoli 14 odstotkov. V Zavarovalnici Triglav država s povezanimi organizacijami obvladuje približno 65-odstotni lastniški delež. 

Načrti Skupine Triglav

Na podlagi nadgrajene strategije do leta 2030 bo čisti dobiček Skupine Triglav prihodnje leto znašal od 100 do 120 milijonov evrov.  Po načrtih pa naj bi dobiček pred obdavčitvijo leta 2030 podvojil in znašal od 250 do 300 milijonov evrov. Celotni obseg poslovanja naj bi prihodnje leto presegel 1,8 milijarde evrov, v letu 2030 pa naj bi znašal od 2,5 do tri milijarde evrov. V tem letu Skupina Triglav načrtuje, da bodo sredstva presegla deset milijard evrov. Če bodo priložnosti, namerava Skupina Triglav načrtovano organsko rast dopolnjevati s prevzemnimi aktivnostmi, od leta 2025 do 2030 pa delničarjem izplačati 400 milijonov evrov dividend.

Priporočamo