V Hranilnici Lon so potrdili naše informacije, da največjemu delničarju, podjetju Kylin Prime Group, ki je v lasti kitajskega poslovneža Kaia Daia, na kranjskem okrožnem sodišču ni uspelo izpodbiti sklepov skupščine iz decembra 2020. V tožbi zoper sprejete skupščinske sklepe je bila med drugim izpodbijana dokapitalizacija. Sodba sodišča še ni pravnomočna, ne glede na to pa je Lon lani izdal dobrih 16.000 delnic, s čimer se je njihovo skupno število povečalo na 167.732. Kot so pojasnili v Lonu, so v zadnjih treh letih že trikrat izvedli dokapitalizacijo v skupni višini približno 4,2 milijona evrov, pri čemer je bilo izdanih okoli 52.000 delnic.

Na januarski skupščini so delničarji Lona sprejeli sklep o možni dokapitalizaciji v prihodnjih petih letih v višini 11,25 milijona evrov, s čimer bi se osnovni kapital povečal na slabih 24 milijonov evrov. S tem sklepom je uprava, ki ji predseduje Imre Balogh, nekdanji glavni izvršni direktor Družbe za upravljanje terjatev bank, pridobila pooblastilo, da enkrat ali večkrat poveča osnovni kapital ob predhodnem soglasju nadzornega sveta, pri čemer bo možno skupaj izdati 150.000 delnic. Ključni razlog za več dokapitalizacij v zadnjih letih je bilo zagotavljanje kapitalske ustreznosti hranilnice, ki posluje kot banka, ob širitvi poslovanja. V nasprotnem bi bil Lon prisiljen znižati kreditno izpostavljenost. Po naših podatkih dokapitalizacija v kratkem ni načrtovana, saj naj bi Lon posloval stabilno, k čemur v veliki meri prispevajo visoke obrestne mere.

Glavno besedo v Lonu imata trenutno Otmar Zorn, ki je v času vlade Alenke Bratušek predsedoval nadzornemu svetu Slovenske odškodninske družbe, predhodnice Slovenskega državnega holdinga, in ki ima v lasti 17,9 odstotka delnic, ter gradbeno podjetje GIC Gradnje v lasti Ivana Cajzka, ki ima v lasti 16,82 odstotka delnic. Ob lanskoletni izdaji delnic sta lastništvo povečala za nekaj odstotnih točk, dovoljenje Banke Slovenije za pridobitev kvalificiranega lastniškega deleža do 20 odstotkov pa sta pridobila novembra 2020.

Zamrznjene glasovalne pravice

Podjetje Kylin Prime Group, ki ima v lasti tretjino delnic, pa ima v Lonu glasovalne pravice zamrznjene. Pred leti je pridobilo približno 70-odstotni lastniški delež, ne da bi za to pridobilo dovoljenje Banke Slovenije. Ta je nato odločila, da mora podjetje delež znižati pod deset odstotkov, in mu odvzela glasovalne pravice; zaradi kršitve prevzemne zakonodaje mu je glasovalne pravice odvzela tudi Agencija za trg vrednostnih papirjev (ATVP). Po odvzemu glasovalnih pravic je Kylin nabavljene delnice prenesel na pet družb in dve fizični osebi. Ker je Banka Slovenije ugotovila, da delujejo usklajeno, so morali vsi pridobljene delnice odsvojiti. Večina jih je bila vrnjena Kylinu, ki je lastništvo v Lonu, pred tem znižano pod zakonsko določenih deset odstotkov, tako povečal na več kot 50 odstotkov. Poleg kitajskemu podjetju glasovalne pravice danes mirujejo še podjetjema Capstone Global Solutions in Fin-Nep, ki skupaj obvladujeta 13,4 odstotka Lonovih delnic.

Ob lanskoletni dokapitalizaciji Lona se je lastniški delež Kylin Prime Group znižal za nekaj odstotnih točk, v kratkem pa bi se mu lahko še dodatno. Potem ko je pridobil več kot 70 odstotkov delnic Lona, kar naj bi ga po neuradnih podatkih stalo okoli 20 milijonov evrov, je imel Kai Dai ambiciozne investicijske načrte na drugih področjih, za te namene pa si je izposojal denar izven bančnega sistema. Po neuradnih podatkih naj bi v plačilo zapadle terjatve do podjetij, povezanih s Kai Daiem, ki so zavarovane z delnicami Lona, odkupil Otmar Zorn. Kakšne načrte ima konkretno v Lonu, ali namerava Banko Slovenije zaprositi za soglasje za povečanje kvalificiranega lastniškega deleža nad 20 odstotkov, smo želeli vprašati Zorna, vendar je bil po telefonu nedosegljiv. Ena od možnosti, ki se neuradno omenjajo, je, da naj bi se te delnice v kratkem prodale nekomu tretjemu.

Izbris iz registra

Od več različnih virov smo izvedeli, da naj bi Kai Dai pred meseci poniknil. Kot so pojasnili v Lonu, se zadnjih nekaj skupščin ni udeležil. Na zahtevo ATVP je ljubljansko okrožno sodišče pred dnevi začelo postopek izbrisa podjetja Kylin Prime Capital iz sodnega registra brez likvidacije. Razlog za to je, da podjetje na registriranem poslovnem naslovu nima vidnih oznak svojega delovanja, niti poštnega nabiralnika, na naslovu pa tudi ni dosegljivo, kar je po insolventni zakonodaji eden od izbrisnih razlogov. Kylin Primer Capital ima sicer v Sloveniji v lasti štiri podjetja, Lindenwood Investment, Rubrum, Veridi in European Prime Airways, od katerih imata dve sedež na istem naslovu.

Po treh letih se je Hranilnica Lon lani izvila iz primeža rdečih številk in ustvarila 749 tisočakov čistega dobička. Kot je v letnem poročilu izpostavil Balogh, je po temeljiti operativni preobrazbi in poslovnem preobratu v letih 2021 in 2022 hranilnica dosegla hitro in dobičkonosno rast, kot je bilo predvideno tudi v srednjeročni strategiji. Na več področjih poslovanja je bila rast dvomestna: kreditni portfelj se je povečal za 14 odstotkov, rast prihodkov od obresti je bila 20-odstotna, stanje na tekočih računih se je povečalo za 13 odstotkov, plačilni promet pa za 16 odstotkov. Bilančna vsota je konec lanskega leta znašala 316,8 milijona evrov, kar je bilo osem odstotkov manj kot leto pred tem.

Priporočamo