Medtem ko se pod težo visokih cen goriv šibijo proračuni evropskih gospodinjstev, industrija pa poziva k pomoči, so na drugi strani gospodarske družbe, ki jim aktualne razmere prinašajo zlate čase. Gre za naftne trgovce, ki kujejo rekordne dobičke na račun zvišanja cen, ki je posledica motenj v dobavnih verigah zaradi vojne v Ukrajini.

Med njimi je tudi avstrijska naftna družba OMV, v večinski lasti katere je za zdaj še vedno drugi največji trgovec z naftnimi derivati v Sloveniji, podjetje OMV Slovenija. Kot je razvidno iz poročila, objavljenega na spletni strani OMV, je skupina v prvih šestih mesecih letošnjega leta ustvarila 30,6 milijarde evrov prihodkov, kar pomeni 124-odstotno rast v primerjavi z istim obdobjem lani. Čisti dobiček pa se je povečal za
kar 105 odstotkov in znaša 3,4 milijarde evrov.

Kakšne bodo Petrolove številke

Slovenski trgovci z naftnimi derivati poročil o poslovanju v prvih šestih mesecih sicer še niso objavili, pri največjem, Petrolu, bodo to predvidoma storili konec meseca. A po pričakovanju številke ne bodo slabe, v prvih treh mesecih letošnjega leta je Petrol glede na isto obdobje v preteklem letu več kot podvojil prihodke od prodaje, ki so znašali 1,9 milijarde evrov, za 17 odstotkov pa se je v tem obdobju izboljšal tudi čisti dobiček, ki je znašal 32,4 milijona evrov. Poleg tega v Petrolu zaradi poslovne škode, ki so jo utrpeli zaradi vladne regulacije cen pogonskih goriv, od države zahtevajo še povračilo 51,3 milijona evrov. »Leto 2022 se je začelo s še vedno trajajočo epidemijo koronavirusa in stabilno gospodarsko rastjo, ki pa so jo spremljale tudi visoke cene energentov, kar vse vpliva na poslovanje skupine Petrol. Dodatno ima na razmere na energetskem trgu velik vpliv vojno dogajanje v Ukrajini,« so zapisali v poročilu o poslovanju v prvih treh mesecih letošnjega leta.

Številke letijo v nebo

Kot je znano, je skupina OMV že pred časom sprejela odločitev o prodaji slovenske veje in sklenila dogovor o prevzemu z madžarsko naftno skupino MOL, ki bi tako postala drugi največji igralec na slovenskem trgu z naftnimi derivati, ko bodo posel odobrili pristojni regulatorni organi. A je evropska komisija začela preiskavo omenjenega posla, ki bi lahko imel negativen vpliv na konkurenco na slovenskem trgu z naftnimi derivati. Tudi skupina MOL v danih razmerah posluje zelo uspešno, saj je v prvem četrtletju letos ustvarila okoli 4,8 milijarde evrov prihodkov, kar je za 79 odstotkov več kot v istem obdobju lani, dobiček pa je glede na isto obdobje lani za skoraj 2,5-krat večji in znaša okoli 551 milijonov evrov.

Tudi največji globalni igralci objavljajo številke o medletnih poslovnih rezultatih, ki letijo v nebo. Po poročanju Reutersa so samo naftni giganti ExxonMobil (ZDA), Chevron (ZDA), Shell (Velika Britanija) in TotalEnergies (Francija) v drugem četrtletju letošnjega leta skupno ustvarili skoraj 51 milijard dolarjev dobička, kar je skoraj dvakrat toliko kot v istem obdobju lani.

Priporočamo