Podatki so sicer iz leta 2021, a so v pogovorih z zaposlenimi ugotovili, da se shema plač v vmesnem obdobju ni bistveno spremenila. Pri BI so objavili tudi podatke o mediani letnih plač pri podjetju glede na posamezni položaj. Z naskokom najbolje plačani zaposleni se nahajajo v pravni službi in med tistimi, ki so odgovorni za odnose z ameriško vlado. Kar nekoliko zadaj sledijo inženirji, oblikovalci in projektni menedžerji.
Osnovne letne bruto plače redno zaposlenih v podjetju v ZDA so se leta 2021 sicer gibale od 35 tisoč dolarjev do 324 tisoč dolarjev. BI in njihovi sogovorniki ob tem opozarjajo, da Tesla ne slovi kot najboljši plačnik med ameriškimi tehnološkimi podjetji, niti med avtomobilskimi. V skupini veličastnih ameriških sedem, ki jo tvorijo Meta (Facebook), Alphabet (Google), Nvidia, Microsoft, Apple, GM, Ford, Tesla in Amazon, je nižja mediana plače le še pri Amazonu. Naključje, da gre za podjetij najbogatejšega in drugega najbogatejšega Zemljana?
Iščejo zagrizene teslaše
Musk bi verjetno rekel, da ne. Struktura plač je pri Tesli domnevno oblikovana tako, da privabi pravilno vrsto kandidatov, ki so pripravljeni delati nadure, se odrekati za uspeh podjetja in to početi dolgoročno.
»Celoten sistem je narejen tako, da najde fanatike,« je za BI povedal anonimni zaposleni pri Tesli. »Lahko bi dobili boljšo plačo drugje, a mi hočemo zagrizene teslaše.« Pogovori pred zaposlitvijo inženirja lahko trajajo več mesece in so oblikovani tako, da razkrinkajo in izločijo kandidate, ki želijo delati le od »8 do 16«. »Sploh ne gre za vprašanje, kako pameten si in kaj znaš. Gre za vprašanje kulture. Iščejo pripravljenost za učenje in nadure.«
Lepo in prav, ampak, kako privabiš zagrizene delavce za nižjo plačo kot pri konkurenci? Tesli v tem vidiku vsekakor pomaga njena zgodba. Gre za podjetje, ki ne izdeluje zgolj avtomobile, ampak z izdelavo avtomobilov »rešuje okolje«. Vsekakor je privlačno tudi po zaslugi zvezdniškega sija Elona Muska, ki je mnogim velik navdih. Ob tem pa so pri Tesli oblikovali tudi drugačne načine nagrajevanja zaposlenih. Predvsem se poslužujejo nagrad v obliki delnic.
Vrste nagrad
V osnovi zaposlenim ponujajo tri različne pakete nagrad. Največ (75 odstotkov zaposlenih) jih prejem v obliki omejenih delniških enot (RSU). Gre za delnice, ki jih podjetje podeli zaposlenim, ko izpolnijo določene pogoje. Običajno, ko so v podjetju dovolj dolgo oziroma izpolnijo določene cilje, ki jih je postavilo podjetje. Podjetje RSU obljubi zaposlenim vnaprej, kar pomeni, da imajo tudi nezadovoljni zaposleni interes vztrajati pri podjetju do trenutka, ko so delnice tudi dejansko podeljene. Za RSU veljat tudi, da se jih obravnava kot običajni dohodek, zato so obdavčeni, podjetja pa tudi običajno zadržijo delež podeljenih delnic za kritje s podelitvijo povezanih davčnih obveznosti.
Sledijo (21 odstotkov zaposlenih) nekvalificirane delniške opcije (NSO). Te zaposlenim ponujajo možnost nakupa delnic podjetja z lastnim denarjem. Tudi v tem primeru morajo običajno izpolniti določene pogoje, preden se podeljena pravica dejansko aktivira. Prejemniki NSO morajo plačati davek na dobiček in dohodnino za razliko med nabavno ceno delnice in dejansko ceno. Razlika nastane, če vrednost delnice zraste v času od podelitve NSO in aktivacijo pravice do nakupa. Ob prodaji delnic so zaposleni zavezani istim davčnim pravilom kot običajni kupci delnic.
Najmanj (4 odstotke zaposlenih) je kvalificiranih delniških opcij (ISO). Tudi v tem primeru morajo zaposleni dejanske delnice kupiti z lastnim denarjem in tudi tukaj so v igri pogoji za aktivacijo pravice. So pa kvalificirane delniške opcije deležne velikih davčnih ugodnosti. Ob nakupu delnic z ISO ni treba plačati davka na dobiček ali dohodnine (razlika med nakupno in dejansko ceno). Prav tako so opravičeni plačila davek na dobiček, če s prodajo čakajo dve leti po nakupu delnic.
Podobna razporeditev, kjer večina zaposlenih dobi RSU, le najvišji kadri v podjetju pa ISO, je sicer značilna za ves tehnološki sektor v ZDA. Dobički pa so lahko zelo visoki. V zadnjih petih letih je vrednost Teslinih delnic skočila za kar 1000 odstotkov.
Milijonar za tekočim trakom
Musk je plačni sistem v podjetju že večkrat javno pohvalil in se bahal, da so uspeli celo ljudi, ki delajo za tekočim trakom, spremeniti v milijonarje. Če so imeli srečo in so v podjetje prišli dovolj zgodaj, to morda celo drži. Že najslabše nagrajena skupina zaposlenih, ki dela v prodaji in dostavi, je prejela mediano RSU v vrednosti 5749 dolarjev, kar bi ob 1000-odstotni rasti delnic pomenilo blizu 6 milijonov dolarjev. No, na direktorskem nivoju je mediana delniških nagrad v območju 5 milijonov dolarjev. Dodamo 1000-odstotno rast tej nagradi in dobimo multimilijarderje.
Bi se odpovedali plačni strukturi, ko lahko že za tekočim trakom postaneš milijonar? Stvar je vsekakor zelo mamljiva, a pod pogojem, da vrednost delnic stalno raste. Če ta prične padati, nagrade kmalu postanejo veliko manj vredne. Zlasti tiste, ko moraš nakup delnice izvesti z lastnim denarjem.
Tesla ima za seboj turbulentno leto, s hudimi padci vrednosti podjetja, a tudi z novo rastjo. Zlasti po zmagi Donalda Trumpa na predsedniških volitvah v ZDA. Ob tem se zanimanje za električne avtomobile po svetu ohlaja, kitajsko podjetje BYD pa je letos v tretjem trimesečju prvič v zgodovini prehitelo Teslo po prodaji.
Musk se je na izzive svojih podjetij vselej odzval s kadrovskim krčenjem in povečanjem obremenitev zaposlenih, ki so ostali. Obljube delniških dobičkov mu pri tem pomagajo zaposlene prepričati, da ne gre zgolj za zaščito Muskovega premoženja, temveč tudi za rast vrednosti obljubljenih, a še ne aktiviranih pravic do delnic.