Mercator, največja trgovska veriga na slovenskem trgu, ki je v lasti hrvaške družbe Fortenova grupa, naslednice Agrokorja, ne bo prevzel Engrotuša, ki ima v lasti trgovsko verigo Tuš. Kot je pojasnil Andraž Tuš, lastnik Tuš Holdinga, ki v Engrotušu obvladuje petinski lastniški delež, se je Mercatorju 15. novembra iztekel rok za podaljšanje obdobja ekskluzivnosti pri nakupu Engrotuša.

»Poudarjamo, da sta prodajalca izpolnila svoje pogodbene zaveze ter pravočasno izpolnila potrebne odložne pogoje za zaključek transakcije, kupec pa kljub temu ni uspel pridobiti odobritve transakcije s strani pristojnega varuha konkurence, zaradi česar je namesto enostranskega podaljšanja roka prodajalce obvestil o odstopu od pogodbe. Vodenje postopka pred varuhom konkurence je bilo izključno v domeni kupca, sam postopek pa je bil dodatno obremenjen z vzporednim postopkom konsolidacije lastniške strukture Mercatorja, ki je potekal pred Evropsko komisijo,« je pojasnil Andraž Tuš, sin Mirka Tuš, ki je ustanovil trgovsko verigo Tuš. Poleg Tuš Holdinga je lastnik Engrotuša podjetje AH Invest v lasti finančnega sklada Alfi.

Rewe se še zanima za prevzem

V Mercatorju so koncentracijo na trgu z Engrotušem Javni agenciji RS za varstvo konkurence (AVK) prijavili pred enim letom. Do septembra ni bilo znano, ali bo koncentracijo presojala evropska komisija ali AVK. Takrat je bila sprejeta odločitev, da bo možnost nastanka monopola v tem primeru presojal slovenski varuh konkurence, odločitev pa bi bila lahko sprejeta v roku od enega do dveh let.

Za prevzem Engrotuša sta se lani spopadla nemški trgovski gigant Rewe, ki zaposluje okoli 390.000 delavcev, v letu 2023 pa je ustvaril dobrih 92 milijard evrov prihodkov od prodaje, a je Mercator nazadnje ponudil nekaj milijonov evrov višjo kupnino v skupni višini okoli 30 milijonov evrov. Za nakup Engrotuša naj bi se Rewe še naprej zanimal, zatrjujejo naši viri. Po besedah Andraža Tuša lastnika Engrotuša ostajata zavezana dolgoročnemu razvoju in uspešnemu poslovanju podjetja, obenem pa bodo nadaljnje aktivnosti usmerjene tudi v iskanje možnosti prodaje podjetja resnejšim kupcem.

Ob tem je Andraž Tuš, ki je sicer tudi prokurist v Engrotušu, izpostavil, da so zaskrbljeni zaradi dejstva, da je Mercator v postopku skrbnega pregleda in med transakcijo pridobival ključne informacije o poslovanju Engrotuša, ki bi jih lahko morebiti uporabil kot njegov konkurent. »Zato bomo spremljali njihove aktivnosti in po potrebi sprožili ustrezne postopke, s katerimi bomo zaščitili podjetje Engrotuš,« je dejal Andraž Tuš.

Po pojasnilih Mercatorja so od sklenjene pogodbe odstopili, ker ključni pogoji ne bodo izpolnjeni. Kateri so ti pogoji, niso razkrili, po neuradnih podatkih pa bi se lahko nanašali na poslabšanje Engrotušovega poslovanja. Kako je posloval Engrotuš lani, še ni znano, saj še ni objavil letnega poročila, skrajni rok za to dejanje pa se je iztekel konec avgusta.

Priporočamo