Njihovi izdelki so elektronika za luči in železnice (signali, kretnice), igralne avtomate (ena od strank je Interblock), polnilne postaje in razsvetljene fasade (velike poslovne stavbe). Podjetje ponuja svojim naročnikom celostno rešitev: od zasnove, implementacije in produktizacije do celovite proizvodne logistike.
Vsi proizvodi končajo v tujini
Ustanovitelj in lastnik podjetja Marjan Zidar je kariero začel s prodajo nepremičnin, leta 2006 pa je po spletu naključij prišel v podjetje s 140 zaposlenimi, ki se je ukvarjalo s proizvodnjo tiskanega vezja. Vodstvo podjetja je dalo odpoved in lastnik, oče njegovega prijatelja, je nujno iskal kadre. Takrat je Marjan Zidar, po izobrazbi ekonomist, v podjetje prišel kot vodja prodaje. »In ko sem enkrat vstopil v svet elektronike,« pravi, »mi je bilo to tako všeč, da sem želel s tem nadaljevati.« Po približno osmih letih se je odločil, da gre samostojno v trgovinski posel, in ustanovil trgovsko podjetje PCBontime, katerega glavna dejavnost je še danes prodaja plošč tiskanih vezij, narejenih na Kitajskem, po vsej Evropi. Ker je od partnerjev dobival povpraševanje tudi po proizvodnji, je leta 2016 skupaj s poslovnim partnerjem ustanovil podjetje Lepton-Quark. PCBontime in Lepton-Quark sta še vedno ločeni podjetji, ki pa naj bi se v prihodnjih dveh do treh letih združili.
Podjetje proda v Sloveniji okoli 65 odstotkov lastnih izdelkov, 35 odstotkov pa v tujino, vendar v končni fazi vsi produkti, v katere je vgrajena njihova elektronika, končajo v tujini. Največji trgi so Hrvaška, Avstrija, Nemčija in Romunija, prodaja raste v Švici, prisotni so tudi v ZDA.
Pomemben trg Marjan Zidar vidi na Kitajskem, kjer imajo svoje podjetje, saj tam drugače ne moreš resno delati. Da je to res, se je izkazalo v času izbruha koronavirusa, ko je Kitajska v nekem obdobju obstala in tudi potovanja niso bila mogoča, izjema je bila le vožnja na delo. »In ravno takrat se je pokazalo povpraševanje po nekem proizvodu, ki ga sprva nismo mogli dobaviti. Potem pa sta se naša zaposlena znašla in sta vsak dan z osebnimi avtomobili prevozila nekaj sto kilometrov, da sta želene proizvode spravila do letališča, in posel smo izpeljali.« Lepton-Quark še letos načrtuje večjo širitev v regijo DACH (Nemčija, Avstrija, Švica) in s tem namenom so že zaposlili nemško govoreče zaposlene. Do konca leta nameravajo odpreti pisarno v Rosenheimu v Nemčiji.
Podjetje pri prodaji ni odvisno le od enega samega kupca, saj na vsakega od njih pride od 10 do 15 odstotkov prometa. Med pomembnimi strankami sta denimo avtomobilska proizvajalca BMW in Audi, za katera v podjetju izdelujejo elektroniko za zadnje luči, tudi elektronika v kmetijskih strojih Claas vsebuje njihove dele. Poleg tega je njihova elektronika vgrajena v električne števce največjega evropskega dobavitelja, prispevajo pa še 90 odstotkov elektronike za črko M v znaku za McDonald's po vsem svetu.
Urejenost okolja je pomembna
Trenutno v Lepton-Quarku dela približno 40 zaposlenih, skoraj praviloma so iz lokalnega okolja. »Gre za ljudi, ki bi z lahkoto našli službo v Ljubljani ali Kopru, vendar ne želijo dolgih ur presedeti v avtomobilu, saj jim čas pomeni vrednoto. K sreči nam jih ne manjka, najbrž tudi zato, ker jih dobro plačujemo.« Fluktuacije v podjetju skoraj ni, v vseh letih so odpustili le eno zaposleno, saj so ugotovili, da je bila veliko časa na bolniškem dopustu, hkrati pa je delala druge stvari. Zidar pravi, da se je mogoče dogovoriti o marsičem, ne pa o vsem. »Pred časom smo bili že proti koncu dogovarjanja z nekom, ki pa je imel zase nekaj posebnih pričakovanj. Ker veljavni delovni čas ni bil čisto kompatibilen z njegovim načinom življenja, je hotel delovnik začenjati uro za ostalimi. No, z njim se nismo dogovorili, saj v takšno izjemo nisem bil pripravljen privoliti,« pojasni.
Podjetje sicer deluje v novi stavbi na robu cerkniške poslovne cone Podskrajnik, pred njo vihrajo tudi zastave. Direktor namreč pravi, da je urejenost poslovnega objekta zelo pomembna, saj s tem podjetje navzven daje pomembno sporočilo, tudi o odnosu do države in okolja, kjer deluje.