V lesnopredelovalnem podjetju MBS List v avstrijski lasti iz Starega trga pri Ložu so zaposlenim pred meseci skrajšali čas za malico s 30 na 20 minut, za nameček pa je prenehala delovati menza. Predsednik sindikalne podružnice SKEI MBS List Aleš Hoge je poudaril, da ne pozna podjetja v Sloveniji, v katerem bi imeli delavci na voljo le 20 minut, da se okrepčajo. »O nepravilnostih smo v sindikatu julija obvestili Inšpektorat RS za delo, a njihovega odziva nismo prejeli,« je dejal Hoge.
Na inšpektoratu za delo so pojasnili, da MBS List trenutno obravnava sektor za prednostno odzivanje, ki je začel delovati z oktobrom. »V sektorju delujejo izkušeni inšpektorji, ki so že vrsto let izvajali inšpekcijske nadzore po območnih enotah,« so dejali na inšpektoratu.
Po pojasnilih Hogeta so imeli delavci do marca letos poleg 30-minutnega odmora za malico še dva odmora po deset minut zaradi neugodnih delovnih razmer. »Z oceno tveganja neugodnih razmer, ki mora vključevati ukrepe za zagotavljanje primernih in varnih pogojev, med katere sodijo tudi ukrepi za primerne in varne pogoje, v sindikatu nismo seznanjeni, poleg tega pa po našem mnenju ni ažurirana,« je dejal Hoge. Po spremembah je bil odmor za malico razdeljen na dva dela – poleg 20-minutnega odmora za malico je omogočeno še koriščenje desetminutnega odmora, medtem ko sta se dva odmora po deset minut ukinila. »S takšnim načinom so se nekateri delavci na začetku strinjali, saj so prejeli nekaj deset evrov nagrade. Nekateri delavci pa nagrade sploh niso prejemali, ker je izplačilo odvisno od vodij. Po mnenju sindikata takšno ravnanje ni primerno, saj ni v skladu z varnostjo in zdravjem pri delu, povrhu pa se poslabšuje tudi zdravje delavcev. Poleg tega bi moral na podlagi zakona o delovnih razmerjih odmor za malico trajati neprekinjeno 30 minut,« je dejal Hoge. Ob tem je poudaril, da je MBS List v skladu z varnostjo in zdravjem pri delu tudi ob vročih dnevih, ko temperatura v delovnih prostorih preseže 28 stopinj Celzija, dolžan zagotoviti ukrepe, a jih ne izvaja.
Delavci si želijo polurne malice
Da imajo za malico na voljo le 20 minut, je nadaljeval Hoge, se delavci več ne strinjajo in želijo, da se jim spet omogoči polurna malica. »Toda kljub večkratnim pozivom delodajalec ni upošteval mnenja sindikata in delavcev, delovni proces pa še naprej poteka na način, kot je bil uveden marca,« je poudaril Hoge.
Po pojasnili MBS List imajo delavci po zakonu o delovnih razmerjih, ki delajo polni delovni čas, pravico do 30 minut odmora. »Niti zakon niti mednarodne konvencije, ki urejajo področje dela, pa ne vsebujejo določbe, ki bi narekovala, da mora odmor med delovnim časom neprekinjeno trajati 30 minut. Delodajalec ima odmor med delovnim časom po dogovoru z delavci urejen tako, da traja enkrat 20 minut in enkrat 10 minut, takšna ureditev pa ni v nasprotju z zakonom o delovnih razmerjih, saj omogoča obnovitev psihofizičnih moči delavcev med delom, kar je namen te določbe,« so izjavili v MBS Listu.
Povod za spremembo poslovni razlogi
Do sprememb režima odmorov je po dogovoru z delavci prišlo iz poslovnih razlogov februarja letos, so dejali v MBS Listu. Na vprašanje, kako komentirajo, da je zaradi izrazito krajšega odmora nevarnost za poškodbe pri delu večja, pa so odgovorili, da so odmori organizirani na način, da omogočajo obnovitev psihofizičnih moči delavcev med delom. »Krajši odmori med delom, ko so ti pravilno strukturirani, običajno ne povečujejo nevarnosti poškodb; nasprotno, lahko celo zmanjšajo utrujenost in tveganje napak ali poškodb,« so prepričani v MBS Listu. Kot so zatrdili, je pooblaščeni zunanji izvajalec s področja varnosti in zdravja pri delu junija lani izjavo o varnosti z oceno tveganja na novo izdelal. »Vsa ugotovljena in ovrednotena tveganja na sistemiziranih delovnih mestih so sprejemljiva in obvladljiva z upoštevanjem posameznih in določenih ukrepov, predvidenih v načrtih ukrepov za obvladovanje tveganj.«
In zakaj v MBS Listu ne zagotovijo novega ponudnika za pripravo toplih obrokov, potem ko se je nekdanji pred meseci upokojil? Po njegovi upokojitvi nobeden od zunanjih ponudnikov, s katerimi so potekali pogovori, ni želel prevzeti priprave obrokov na sami lokaciji podjetja in investirati v prostore ter potrebno opremo, so odgovorili v MBS Listu. »Potem ko je bil že sklenjen dogovor z enim od ponudnikov, ki bi tople obroke dostavljal iz svoje kuhinje, je ceni, ki jo je ponudil, nasprotoval sindikat, ki ni dal alternativnega predloga. Noben drug zunanji izvajalec pa ni mogel zagotoviti dostave toplih obrokov pred 10.30, kar ni bilo sprejemljivo za veliko večino delavcev, ki delo opravljajo v dopoldanski izmeni,« so povedali v MBS Listu.