Potem ko je maja lani ameriški finančni sklad Apollo Global Management podpisal pogodbo o prodaji Nove KBM, druge največje banke v Sloveniji, madžarski bančni skupini OTP, za katero naj bi ta neuradno odštela okoli milijardo evrov, ta še vedno nima dovoljenj regulatorjev bančnega trga. Ti o teh odločajo na relaciji Evropska centralna banka in Banka Slovenije, koncentracijo pa mora odobriti še agencija za varstvo konkurence (AVK).

Uradnih komentarjev
regulatorjev ni

»Banka Slovenije nadzorniških postopkov, mednje sodijo tudi postopki za izdajo dovoljenj, v skladu z zakonodajo ne more komentirati in pojasnjevati. Izdana dovoljenja za pridobitev kvalificiranega deleža v banki ali hranilnici pa Banka Slovenije objavlja na spletni strani,« so bili skopi v centralni banki guvernerja Boštjana Vasleta. Medtem so nam iz AVK odgovorili: »Priglašena koncentracije OTP-Biser Bidco/NKBM je v postopku presoje. Podrobnejših informacij o poteku postopkov agencija ne podaja.«

Na vprašanje, ali Banka Slovenije pri ugotavljanju primernosti imetnikov kvalificiranih deležev zavoljo sankcij, povezanih z vojno v Ukrajini, presojajo tudi morebitne lastniške povezave z vlagatelji, ki bi lahko bili na listi sankcioniranih, in ali bi lahko to vplivalo na izdajo soglasja, nam niso odgovorili, zato povzemamo odgovor, ki so ga posredovali portalu Necenzurirano: »Eno izmed meril se nanaša na presojo ugleda potencialnega bodočega kvalificiranega imetnika, v okviru katerega se ustrezno upoštevajo tudi omejevalni ukrepi. V trenutnih razmerah obstajajo poleg običajnih poslovnih tveganj dodatna tveganja, povezana s sankcijami, ki jih je uvedla EU in s tem tudi Slovenija. Kot pomembno tveganje Banka Slovenije ocenjuje negotovost v obliki sprejemanja dodatnih sankcij, ki bi lahko posredno vplivale na zmožnost banke za zagotavljanje kapitala oziroma na dodatno operativno tveganje zaradi nejasnosti pri realizaciji ukrepov v praksi.«

V OTP razmišljajo o umiku z ruskega trga

Torej bi lahko sklepali, da regulatorji pred izdajo soglasij presojajo tako morebitno izpostavljenost skupine OTP na ruskem in ukrajinskem trgu kakor tudi morebitne lastniške povezave, ki bi lahko trčile v sprejete omejitvene ukrepe. Skupina OTP, ki jo vodi Sandor Csanyi, se je sredi marca letos odzvala s sporočilom, v katerem razmišlja tudi o umiku z ruskega trga. Medtem na ukrajinskem trgu krepi svojo prisotnost in med vojnimi razmerami prispeva k delovanju finančne infrastrukture. Ob tem podružnice v Rusiji delujejo v skladu z omejitvenimi ukrepi, ne investirajo v ruske obveznice in ne financirajo svojih tamkajšnjih podružnic. V začetku maja pa so objavili, da njihova izpostavljenost do ukrajinskega in ruskega trga znaša šest odstotkov, od česar je kreditna izpostavljenost 3,8-odstotna.

Kar zadeva lastniške povezave, OTP v letnih poročilih in na spletni strani objavlja le več kot petodstotne lastniške deleže. Med njimi je z 8,75-odstotnim največja madžarska naftna družba MOL, s 7,03-odstotnim deležem ji sledi Kafijat Group in s 5,10 odstotka francoska zavarovalna skupina Groupama. Sicer pa je skoraj 60-odstotni delež banke ​OTP v lasti tujega kapitala in okoli 40-odstotni madžarskega. Glede na to, da je skupina Kafijat v lasti ruske družine Rahimkulov, so na to gotovo pozorni tudi regulatorji. A iz banke OTP pojasnjujejo, da je skupina Kafijat, ki ima sedem odstotkov delnic OTP, v lasti madžarskih državljanov Ruslana in Timurja Rahimkulova, ki živita v Budimpešti in ju ni mogoče šteti med ruske vlagatelje. Ruski oligarh in nekdanji šef Gazproma na Madžarskem Megdet Rahimkulov po zagotovilih iz Budimpešte ni lastnik skupine OTP. Prav tako v upravnem odboru in nadzornem svetu skupine OTP ni predstavnikov, ki bi bili pooblaščeni ali povezani s skupino Kafijat, še pojasnjujejo.

Madžarski bankirji v Mariboru
do srede julija?

Neuradno naj bi regulatorji trga o dokončnem prevzemu NKBM odločili konec junija ali do srede julija. Medtem ima Nova KBM že nadzorni svet s predstavniki madžarskega lastnika, sicer pod pogojem, da prejmejo vsa potrebna soglasja. Na januarski skupščini NKBM so namreč izvolili sedem novih nadzornikov, ki bodo petletni mandat začeli ob koncu postopka prodaje. Takrat bo odstopilo šest sedanjih nadzornikov od sedmih, nadomestili jih bodo Zoltan Kaszas, Rozsa Deveny, Balazs Letay, Tünde Barabas, Sandor Pataki, Tamas Bernath in Marko Košak.

Spomnimo še, da je prvi mož bančne skupine OTP Sandor Csanyi julija lani v intervjuju za Večer napovedal, da so pripravljeni na integracijo Nove KBM in SKB banke, takoj ko pridobijo vsa dovoljenja. Napovedal je tudi, da bo morala združena banka dobiti novo ime: »To bo SKB, Nova KBM ali OTP. Čeprav mi je najbližje OTP, bomo izbrali ime, ki bo najbolj poosebljalo prisotnost banke na slovenskem trgu.« Postavitev menedžerske ekipe bo med njegovimi prvimi nalogami. »Med skrbnim pregledom smo ugotovili, da ima NKBM zelo dober menedžment, ki je v zadnjih letih veliko naredil na bančnem trgu. Toda tudi v skupini OTP imamo dobre bančne menedžerje, ki lahko pokažejo svoje rezultate,« je takrat še dejal Csanyi. 

Priporočamo