Minuli teden je podjetje Ripple slavilo delno zmago v sodni bitki proti ameriški komisiji za vrednostne papirje (SEC). Okrožno sodišče južnega New Yorka je razsodilo, da trgovanje žetonov XRP (Ripple) na borzah ne predstavlja naložbenih pogodb, kar naj bi pomenilo, da žeton po ameriški zakonodaji ni opredeljen kot vrednostni papir. V luči te novice so številne borze kriptovalut ponovno dodale XRP v svojo ponudbo trgovalnih parov. Tudi udeleženci na trgu so slavili zmago, saj je XRP na dan objave sodbe podvojil svojo vrednost. Tudi po enem tednu od objave sodbe XRP trguje bistveno višje kot v času pred sodbo. Pred novico je XRP trgoval pri 0,42 evra, na dan sodbe je poskočil na 0,83 evra in trenutno trguje pri 0,72 evra. Kljub temu so prvi odzivi strokovnjakov na sodbo bolj zadržani. Zdi se, da sodba ne rešuje vprašanja, v kakšnih okoliščinah digitalno premoženje ustreza opredelitvi vrednostnega papirja po ameriški zakonodaji.

Omenjena zadržanost je posledica drugega dela sodbe, kjer je isto sodišče v isti sodbi opredelilo prodajo žetonov XRP na primarnem trgu kot neregistrirano prodajo vrednostnih papirjev. Ripple je sprva žetone ponudil neposredno institucionalnim kupcem, hedge skladom in drugim strankam. Na tak način so zbrali 728,9 milijona dolarjev in v zameno investitorjem dali žeton XRP. Ta »institucionalna prodaja« je pomenila neregistrirano ponudbo in prodajo investicijskih pogodb. Kar pomeni, da je v tem primeru žeton XRP obravnavan kot vrednostni papir po ameriški zakonodaji.

Torej sama sodba še vedno pušča precej nejasnosti glede opredelitve žetona XRP in drugih kriptovalut. Sodba je pomembna z vidika ostalih ustvarjalcev kriptovalut, ki bi sodni primer uporabili kot sodno prakso, kar bi povečalo zakonodajno jasnost glede opredelitve digitalnih sredstev. S tega vidika omenjena sodba ni naredila večjega premika.

Denimo v tem tednu je borza NASDAQ sporočila, da opušča načrte za storitev hrambe kriptovalut, ki naj bi zaživela v drugem četrtletju letošnjega leta. Kot razlog so navedli računovodsko nejasnost glede opredelitve digitalnih sredstev. V računovodski direktivi iz aprila 2022 je SEC (ameriška komisija za vrednostne papirje) podjetjem, ki hranijo digitalna sredstva strank, svetovala, da hranjena sredstva strank obravnavajo kot lastno premoženje. Takšna računovodska obravnava je v nasprotju z obravnavo drugih sredstev, ki jih skrbniki hranijo za svoje stranke. Takšna obravnava pomeni, da bi za hranjena sredstva skrbnik prevzel kapitalsko breme v svojih finančnih izkazih.

Priporočamo