Postopek upniške prisilne poravnave Agrokorja in s tem tako imenovane izredne uprave Agrokorja je zaključen. S tem je bil bankrotirani Agrokor v lasti Ivice Todorića izbrisan iz sodnega registra.

Po neobvladljivih finančnih težavah Agrokorja je bil leta 2017 sprožen eden najzahtevnejših sanacijskih procesov tistega časa v Evropi. Na pogorišču Agrokorja je nastala skupina Fortenova, na katero so bile prenesene vse solventne Agrokorjeve družbe – Ledo, Jamnica, Zvijezda, Pik Vrbovac, Konzum, Mercator …

Pred Fortenovo je še sklepno dejanje: lastniška konsolidacija. Ko je v skupini Agrokor začelo pokati po šivih, so dolgovi znašali vrtoglavih 56 milijard kun ali 7,43 milijarde evrov, na računih družb iz skupine Agrokor pa je bilo le šest kun. Največja upnica je bila ruska državna banka Sberbank, ki je Agrokorju posodila več kot milijardo evrov, VTB Bank, prav tako v lasti ruske države, pa okoli 300 milijonov evrov. Po pojasnilih Fortenove so bili v upniški prisilni poravnavi v celoti poplačani dolgovi do 2400 mikro in malih dobaviteljev, preostali upniki pa so bili v povprečju poplačani v višini okoli 60 odstotkov terjatev.

Vrtoglave obresti

Del terjatev upnikov je bil pretvorjen v lastniški kapital nizozemskih podjetij, ki so lastniki Fortenove. S tem je največja lastnica s približno 43-odstotnim lastniškim deležem postala Sberbank; skupaj z VTB Bank obvladuje okoli 50 odstotkov. Preostalo lastništvo je bilo razdeljeno med druge upnike, od katerih so ameriški finančni skladi pridobili približno četrtinski delež. Z leti je hrvaški poslovnež Pavao Vujnovac od malih delničarjev pridobil 27,5-odstotni lastniški delež.

V madžarsko-ameriškem finančnem skladu Indotek so se jeseni s sankcionirano Sberbank dogovorili o odkupu njenega deleža v Fortenovi. Zaključek posla je povezan s pridobitvijo soglasij regulatorjev trga, predvsem državnih institucij, ki v več državah odločajo o sankcijah zoper Rusijo, ki se iz meseca v mesec zaostrujejo. Natančneje: da bi Indotek zadostil vsem pogojem z vidika sankcij, bi moral po naših podatkih pridobiti soglasje organov v šestih državah. Doslej naj bi ga dobil v dveh, od katerih je ena Madžarska, kjer ima Indotek svoj sedež.

Ekskluzivna pravica Indoteka do nakupa deleža Sberbank v Fortenovi se je po naših informacijah iztekla. Eden od naših virov je zatrdil, da je bila podaljšana do konca oktobra, z možnostjo ponovnega podaljšanja. V Fortenovi, ki izboljšuje poslovanje, si želijo reprogramirati obveznosti, za katere plačujejo vrtoglave obresti v višini okoli osmih odstotkov. Na finančnem trgu pa ni organizacije, ki bi bila pripravljena to narediti, dokler je Sberbank njena največja lastnica. Zato so pripravili načrt, po katerem bi Fortenova lastniški delež od ruske banke odkupila kot lastni delež.

Pritožba na višje sodišče

O odkupu lastnega deleža bi morali lastniki Fortenove odločati na skupščini v Amsterdamu. Po statutu Fortenove bi se moralo prve oziroma druge skupščine udeležiti najmanj 66 odstotkov kapitala, zato ju zaradi sankcij in s tem zamrznjenih glasovalnih pravic Sberbank avgusta ni bilo. Ko je bila septembra sklicana tretja skupščina, ki bi bila lahko izpeljana ne glede ne delež prisotnega kapitala, je prvostopenjsko sodišče na Nizozemskem odločilo, da za glasovalne pravice sankcije ne veljajo. In to kljub temu, da naj bi pred tem nizozemsko ministrstvo po zatrjevanju naših virov sklenilo, da sankcije veljajo tudi za glasovalne pravice. Sledila je pritožba Fortenove na višje sodišče, skupščina pa je bila odpovedana. Po neuradnih podatkih v Fortenovi pripravljajo vse potrebno za to, da bi na koncu vseeno odkupili delež Sberbank kot lastni delež. Kot smo razkrili v Dnevniku, je po načrtovanem odkupu lastniškega deleža od Sberbank eden od možnih scenarijev, da v naslednjem koraku ključni lastniki Fortenove in s tem Mercatorja postanejo hrvaški pokojninski skladi.

Po pojasnilih prvega moža Fortenove Fabrisa Peruška so upravičeno lahko ponosni na zaključek enega najpomembnejših gospodarskih procesov, kar jih je bilo na Hrvaškem, z vplivom na celotno regijo. »Od podjetja, ki je bilo tako rekoč v stečaju, smo Fortenovo pripeljali do prihodkov v višini pet milijard evrov zadolženosti pod štirikratnikom razmerja med dolgom in dobičkom iz poslovanja ter statusa enega najbolj zaželenih delodajalcev in velikega investitorja v celotni regiji,« je dejal Peruško ob prenehanju njegove vloge izrednega pooblaščenca v Agrokorju.

Priporočamo