Na dogodku, ki ga je organizirala mariborska Tovarna podjemov s podporo Slovenskega podjetniškega sklada in ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport, so bili obiskovalci priče ambicioznim petminutnim predstavitvam desetih izbranih startupov, ki so se potegovali za pozornost komisije, sestavljene iz predstavnikov vodilnih slovenskih VC-skladov: South Central Ventures, Suricate Ventures, Fil Rouge Capital, Vesna Deeptech Fund in Silicon Gardens Fund, Ruj Ventures in ABC Accelerator. Priložnost, da s pomočjo investitorjev hitreje osvojijo globalna tržišča, so v Mariboru iskali naslednji startupi: J&A Marsian, OrderVision, OptiVlak, Realtracing, Blokiments, Timberlynx, Fresh32, Finmesh, Ecoboost in Remea.
Realtracing pripravil najboljši »pitch«
Najbolje se je odrezal startup Realtracing, ki je za nagrado prejel priznanje komisije in priložnost nadaljnjih pogajanj za podporo investitorjev. Hkrati se je podjetje uvrstilo med izbrane startupe na startup in tehnološki konferenci Podim, ki bo potekala prihodnje leto med 12. in 14. majem. Tam jih čaka več kot 150 globalnih investitorjev, ki iščejo sveže podjetniške zgodbe. »Na srečanje smo prišli z namenom, da se predstavimo čim več investitorjem, saj iščemo kapital, na koncu pa smo osvojili prvo mesto in se bomo tako lahko predstavili tudi na konferenci Podim prihodnje leto. Celoten dogodek je bil izpeljan zelo profesionalno, vzdušje pa je bilo pozitivno, saj so bili vsi zelo komunikativni in odprti za pogovore. Zmaga je le še ena potrditev, da delamo dobro, in več kot odlična odskočna deska za našo pot naprej,« je svoje občutke ob zmagi strnil Jernej Vengušt iz podjetja Realtracing.
»V dinamičnem in hitrem svetu podjetništva so startupi ključni motor inovacij pa tudi katalizatorji sprememb, ki ustvarjajo nova delovna mesta, prinašajo disruptivne tehnologije in gradijo trajnostno gospodarstvo. Brez trdne infrastrukture, dostopa do mentorjev, investicij in podpornih programov so njihove možnosti za uspeh bistveno manjše. Naša naloga v startup skupnosti in naloga države je ustvarjati okolje, kjer lahko podjetniki pridobijo znanje, izkušnje in povezave, ki jih potrebujejo za rast, ter zagotoviti, da so ti podporni mehanizmi dostopni in pripravljeni podpreti njihove inovativne zamisli takrat, ko so najbolj ranljivi,« je ob razglasitvi najboljšega »pitcha«, ki mu je sledilo mreženje, povedal Urban Lapajne, vodja skupnosti pri Start:up Slovenija in direktor programov v Tovarni podjemov, podjetniškem inkubatorju Univerze v Mariboru.
Ogromno podjetniškega potenciala
Demo dan Start:up Slovenija je znova potrdil, da Slovenija premore ogromno podjetniškega potenciala, ki oblikuje prihodnost in vzbuja zanimanje tako slovenskih kot mednarodnih investitorjev. Slovenski startupi niso več skriti talenti na evropski sceni, temveč igralci, ki so pripravljeni na globalni preboj. Njihove ambicije in inovacije so dvignile letvico za prihodnje generacije podjetnikov, kar kaže, da Slovenija s svojo podjetniško podporo ustvarja okolje, kjer ni več prostora za povprečje. Ta dogodek dokazuje, da lahko domače ideje tekmujejo z najboljšimi na svetu – vprašanje je le, ali jih bomo znali še naprej podpirati in ohranjati na vrhu.