Ko je vodstvo pivovarne Union pred slabim letom zaposlene seznanilo, da v Ljubljani ne bodo več varili piva union, so številni beli ovratniki, torej režijski delavci, ki so sedeli v prvih vrstah, tej odločitvi kakopak zaploskali. Modri ovratniki so obnemeli in se zaskrbljeno zazrli v daljavo. Na sredinem zboru delavcev ljubljanske pivovarne glavnemu direktorju družbe Pivovarne Laško Union (PLU) Zooullisu Mini ni ploskal nihče. Mina, ki se je multinacionalki Heineken pridružil leta 1996, pred prihodom v Slovenijo pa je vodil grško pivovarno Athenian Brewery in predsedoval Zvezi grških pivovarjev, je ljubljanski delovni kolektiv obvestil, da bodo konec novembra v Ljubljani prenehali polniti pločevinke piva, v začetku prihodnjega leta pa še sode.

Kdaj je bila v Amsterdamu, od koder Heineken usmerja poslovne operacije v 192 državah, sprejeta odločitev, da se proizvodnja piva v Ljubljani ustavi, ni znano. Ideja o tem se je sicer porodila, še preden je nizozemska multinacionalka leta 2015 prevzela največji slovenski pivovarni, ki sta se pred tem, po razvpiti pivovarski vojni, povezali v eno organizacijo. Da se v Ljubljani ne bo več proizvajalo piva, je dala lani jeseni slutiti novica o selitvi varjenja in fermentacije piva v Laško.

Kot smo razkrili v časniku Dnevnik, je v začetku letošnjega leta sledila selitev dela finančnega oddelka ljubljanske pivovarne v poljski Krakov. Neuradne informacije so v PLU takrat posredno potrdili: »Na področju financ, kar zadeva računovodstvo, v PLU poteka poenotenje procesov, matičnih podatkov, tehnologije in orodij ter organizacije dela z drugimi sestrskimi podjetji družbe Heineken v Evropi.«

Po neuradnih podatkih bo po selitvi polnjenja pločevink uniona v Laško ljubljanska proizvodna linija za pločevinke bodisi preseljena v eno od Heinekenovih pivovarn, pri čemer se omenja novosadska, bodisi prodana. Podobni so načrti za proizvodno linijo, na kateri so do februarja letos union polnili v steklenice. Proti koncu avgusta naj bi se v pivovarni Union mudila ekipa enega od proizvajalcev pivovarske opreme iz tujine in analizirala njeno stanje.

V sode se je doslej v Ljubljani polnilo tako pivo union kot laško pivo, a v začetku prihodnjega leta naj bi polnilnico sodov preselili v Laško. V zadnjih nekaj mesecih je pivo union, ki je bilo zvarjeno v Laškem, v Ljubljano prihajalo v cisternah in se začasno skladiščilo v fermentorjih, nato pa razporedilo po proizvodnih linijah bodisi za polnjenje v pločevinke bodisi sode. Po naših podatkih bodo fermentorji sčasoma preseljeni v Laško. Selitev proizvodnje brezalkoholnega piva iz Ljubljane na Štajersko pa je predvidena prihodnjo jesen, smo izvedeli neuradno. Kakšne načrte imajo v Heinekenu z izdelavo dobičkonosnih brezalkoholnih pijač, ki se izdelujejo pod blagovnima znamkama Zala in Sola, nam za zdaj ni uspelo izvedeti. S precejšnjo gotovostjo pa lahko napovemo, da bo dobršen del zemljišča ljubljanske pivovarne v prihajajočih letih pozidan s stanovanjskimi in poslovnimi nepremičninami.

Izgovor za pripravo terena?

Spomnimo, odločitev o selitvi varjenja in fermentacije piva union v Laško so oktobra lani v PLU utemeljili kot posledico preventivne neodvisne varnostne ocene 35 let starega hladilnega sistema v Pivovarni Union, ki je pokazala, da ni več primeren za obratovanje in da bi v prihodnje lahko predstavljal pomembno varnostno tveganje. Po naših podatkih naj bi modernizacija hladilnega sistema ljubljansko pivovarno stala nekaj milijonov evrov. Zato lahko sklepamo, da je selitev varjenja in fermentacije uniona predstavljala le pripravo terena za selitev proizvodnje in polnitve piva v vseh embalažah v Laško. V odgovoru na naša novinarska vprašanja so v PLU januarja med drugim pojasnili, da kljub selitvi proizvodnje polnjenje piva ostaja v Ljubljani, a časovnega okvira niso navedli. Po neuradnih informacijah naj bi v Heinekenu preučevali tudi možnost, da bi union proizvajali v Karlovački pivovari v Karlovcu, v kateri je Heineken večinski lastniški delež pridobil leta 2003. To so v PLU januarja letos zanikali: »Uniona ne bomo ne proizvajali ne polnili v Karlovcu.«

V PLU so odločitev o selitvi polnjenja uniona utemeljili v kontekstu dolgoročnih načrtov podjetja, po katerih je predvidena kontinuirana rast proizvodnje piva v Sloveniji. »Z investiranjem v pivovarno v Laškem bo ta kmalu polnila potrebne količine pločevink in sodov, kot jih trenutno polnimo v Ljubljani. Na osnovi teh investicij bo Pivovarna Laško postala ena največjih pivovarn v regiji. Hkrati se bomo izognili podvojenemu delu in transportu naših izdelkov med dvema lokacijama, Ljubljano in Laškim, ter podprli naša strateška prizadevanja za zmanjšanje odtisa CO2 in izboljšali učinkovitost poslovanja. V času prenosa bomo zagotavljali potrebne količine izdelkov na trgu.«

Mamljive ponudbe

Zaradi ukinitve polnjenja pločevink in sodov naj bi v Ljubljani brez dela ostalo 35 delavcev. Vsem naj bi službo ponudili v Laškem, kjer naj bi primanjkovalo usposobljenih delavcev, z dokaj mamljivimi vsotami. Vsakdo, ki bi sprejel ponudbo, bi prejel enkratno izplačilo osem tisočakov v neto znesku, pri čemer bi se moral zavezati, da bo v PLU ostal zaposlen najmanj dve leti, v Laško pa bi imel organiziran tudi prevoz, smo izvedeli neuradno. Konec lanskega leta je PLU zaposlovala 528 delavcev.

V PLU so lani proizvedli 2,7 milijona hektolitrov pijač, kar je bilo skoraj 15 odstotkov več kot leta 2020. Prihodki od prodaje so se povečali za 13,7 odstotka, na 165,5 milijona evrov, v primerjavi s predkoronskim letom pa so bili višji za 5,8 odstotka. V primerjavi z letom 2020 se je čisti dobiček lani povečal za 13,8 odstotka in je znašal 18,94 milijona evrov. Leta 2019 je znašal 24,4 milijona evrov. Po pojasnilih PLU bodo z naložbo v mestno pivovarno na obstoječi lokaciji razvijali, varili in testirali nove okuse za potrošnike. Mestna pivovarna Union bo skupaj s Pivnico Union in muzejem predstavljala novoustanovljeni center odličnosti Union.

Priporočamo