Po izčrpanju skoraj vseh pravnih možnosti za pridobitev odločevalskih pravic v hrvaški družbi Fortenova grupa, na katero je bilo ob upniški prisilni poravnavi pred nekaj leti preneseno lastništvo vseh solventnih družb propadlega Agrokorja, je poslovnež iz Združenih arabskih emiratov Saif Bin Markhan Alketbi pred dnevi na ustavno sodišče v sosednji državi vložil ustavno tožbo. Konec lanskega oktobra je namreč od sankcionirane ruske državne banke Sberbank odkupil podjetje SBK Art, ki ima prek nizozemskih podjetij v lasti 42,5-odstotni lastniški delež Fortenove. Tolikšen delež je Sberbank pridobila na podlagi financiranja Agrokorja v višini več kot milijarde evrov. Po prevzemu je bil SBK Art zaradi vojne v Ukrajini uvrščen na seznam sankcioniranih podjetij.

Kot je Saif Bin Markhan Alketbi pojasnil v sporočilu za javnost, razen ustavne tožbe nima na voljo več drugega pravnega sredstva, s katerim bi lahko »zaščitil svoje pravice, ki so mu bile kršene«. Po njegovih besedah ponuja kakovostno rešitev za prihodnost skupine Fortenova, da se ta izogne zahtevani prodaji vitalnega dela premoženja družbe.

Vrtoglave obrestne mere

Skupino Fortenova tvorijo tri divizije: trgovinska, ki vključuje Konzum, Mercator in Tisak, prehrambena, katere del so med drugim Jamnica, Zvijezda, Pik Vrbovac in Sarajevski kiseljak, ter poljedelska, ki jo med drugim sestavljajo največji hrvaški kmetijski proizvajalec Belje, istrska Agrolaguna, Pik Vinkovci in Vupik. Na zahtevo ameriškega finančnega sklada HPS Investment Partners, ki je leta 2019 odkupil za več kot milijardo evrov obveznic, ki jih je izdala Fortenova grupa, mora slednja do konca letošnjega leta začeti prodajni postopek kmetijske divizije. HPS je bil v Sloveniji od leta 2017 do leta 2021 sicer lastnik podjetja Merkur trgovina.

Obveznice, za katere je Fortenova plačevala tudi v razmerah naraščajočih obrestnih mer – obrestne mere v višini 7,3-odstotka, povečane še za euribor – bi v plačilo zapadle prihodnji mesec. Hrvaški konglomerat jih je pred meseci poskušal refinancirati na mednarodnem finančnem trgu, vendar pri tem zaradi največjega lastnika, ki je sankcioniran, ni bil uspešen. Prav tako na globalnem trgu ni bilo interesa za nakup nizozemske družbe Fortenova Group MidCo, torej lastnice hrvaške skupine Fortenova.

Zato hrvaški skupini Fortenova ni preostalo drugega, kot da sprejme izrazito slabe pogoje HPS Investment Partners za podaljšanje dospelosti obveznic v plačilo do konca prihodnjega leta. Podaljšek je hrvaški konglomerat stal 70 milijonov evrov, kar pomeni, da se je dolg iz naslova izdanih obveznic povečal na okoli 1,1 milijarde evrov, že doslej visoka obrestna mera pa se je povečala na vrtoglavih 18 odstotkov. Če nekoliko poenostavimo, to pomeni, da bo podaljšanje dospetja obveznic v plačilo za 15 mesecev hrvaško skupino Fortenova stalo okoli 300 milijonov evrov.

Najem državnih kmetijskih zemljišč

Fortenovina kmetijska divizija od hrvaške države najema okoli 30.000 hektarjev kmetijskih zemljišč. Po ocenah poznavalcev razmer sosednja država ne bo dopustila, da bi ta kmetijska divizija, za katero bi bilo po nekaterih ocenah možno iztržiti okoli pol milijarde evrov, v primeru nadaljevanja zakupov državnih kmetijskih zemljišč prešla v tuje lastništvo. Kot najresnejši kandidat za nakup kmetijske divizije se po neuradnih podatkih omenja eden najbogatejših Hrvatov Pavao Vujnovac, ki s svojimi podjetji posredno obvladuje približno 30-odstotni lastniški delež družbe Fortenova grupa. Po zamrznitvi glasovalnih pravic Sberbank oziroma SBK Art in ruski državni VTB Bank ima Vujnovac v Fortenovi glavno odločevalsko besedo. Omenja se tudi, da bi lahko prevzel celotno skupino, ki jo sestavlja več ducatov podjetij, njihova vrednost pa krepko presega dolg iz naslova izdanih obveznic. Za lažjo predstavo: v času kolapsiranja Agrokorja je Coca-Cola za prevzem Jamnice Agrokorjevemu lastniku Ivici Todoriću, s katerim se v zadnjih letih ukvarjajo organi odkrivanja, pregona in sojenja, ponujala 700 milijonov evrov, kolikor sicer po ocenah poznavalcev danes ne bi bilo mogoče iztržiti. Toda če k možnemu izkupičku od prodaje Jamnice v višini nekaj sto milijonov evrov dodamo še Mercator, Konzum, Zvijezdo, Pik Vrbovac …, lahko zaključimo, da bodo v sosednji državi naredili vse, da bo dolg iz izdanih obveznic prihodnje leto pravočasno servisiran in da premoženje skupine Fortenova ne bo prešla v last HPS Investment Partners, s katerim ima slednja zavarovane svoje terjatve.

V skupini Fortenova se sicer zanimajo za prevzem Engrotuša, pri čemer so naprodaj trgovinska dejavnost, Drogerija Tuš in nekaj manjših nepremičnin, ki so po prestrukturiranju še ostale v njegovi lasti. Za nakup Engrotuša je Fortenova grupa oddala ponudbo. Toda pri prevzemu ji konkurira nemška trgovska veriga Rewe, ki je pri lastnikih – 80-odstotni lastniški delež pripada slovenskemu finančnemu skladu Alfi, 20-odstotni delež pa prek podjetja Tuš holding obvladuje Mirko Tuš – po naših podatkih bolj zaželen prevzemnik. Razlog za to je v tem, da bi Fortenova zaradi lastništva Mercatorja lahko imela težave pri pridobivanju potrebnih dovoljenj pri Javni agenciji RS za varstvo konkurence. Kdo bo nazadnje lahko prevzel Engrotuš, bi lahko bilo znano konec septembra.

Priporočamo