Konec letošnjega marca je državna družba Gen energija podpisala pogodbo in aneks k pogodbi z dvema ameriškima podjetjema. Družba Rizzo International s sedežem v ameriškem Pittsburgu, ki je z Gen energijo pred dnevi podpisala aneks k svoji pogodbi, bo v poslu s slovensko energetsko družbo zaslužila krepko več kot milijon evrov. Njihova osnovna pogodba – podpisali so jo konec leta 2021 – je vredna 991.000 evrov (brez DDV), aneks dodatnih 114.000 evrov. Druga pogodba je podpisana z družbo Southern Nuclear Operating Company s sedežem v zvezni državi Alabama, vredna pa je slabih 420.000 evrov. To je že druga pogodba v zadnjih dveh letih, ki jo je slovenska Gen energija podpisala s to družbo. Prva, ki sta jo podpisnici zapečatili maja 2021, je vredna dobrih 370.000 evrov. Zgolj pri dveh družbah (izbrali so ju preko javnega razpisa) in s skupaj tremi pogodbami je tako državna Gen energija na mah naročila za slaba dva milijona evrov intelektualnih in svetovalnih storitev.

Toda kdo sta sploh ti družbi, ki poslujeta s podjetjem Gen energija,
in kakšen posel bosta opravili za predvidenega investitorja v drugi jedrski blok?

V zadnjih petih letih dodatnih sedem milijonov

Uvodoma navedeni zneski dajejo le bežen vpogled v stroške, ki že nastajajo pri vodenju nepotrjenega, a že poldrugo desetletje načrtovanega največjega energetskega projekta v zgodovini samostojne Slovenije, drugega jedrskega bloka v Krškem (JEK 2). Družba Gen energija je do tega trenutka za vse analize, postopke in dokumentacijo pa tudi za svetovalne pogodbe in intelektualne storitve v zvezi s tem projektom porabila 21,5 milijona evrov. Za primerjavo: zgolj od leta 2017 do danes so stroški narasli za sedem milijonov evrov.

»Ob dejstvu, da v Sloveniji že imamo jedrsko elektrarno in s tem znanje ter primerno organiziranost na področju delovanja elektrarne, poznavanja lokacije, usposobljenosti upravnega organa ter cele vrste drugih elementov, ki so potrebni za razumevanje, kaj obvladovanje tovrstne tehnologije zahteva, smo doslej za vse študije, ki smo jih izvedli, porabili zgolj nekaj promilov celotne vrednosti investicije,« so dodali. Vrednost celotnega projekta še ni znana. Po sedanjih ocenah bo stal od 7 do 10 milijard evrov.

Kupili so vpogled v gradnjo jedrskih elektrarn

Družba Rizzo International bo tako za Gen energijo izdelala seizmično verjetnostno analizo (Probabilistic Seismic Hazard Analysis oziroma​ PSHA). Analizo, ki bo opredelila seizmične lastnosti lokacije, kjer naj bi stal JEK 2, je po zahtevah Mednarodne jedrske agencije (IAEA) treba izvesti za vsako jedrsko lokacijo. Na osnovi izsledkov analize lahko investitorji načrtujejo ustrezen, potresno odporen jedrski blok. »Tako pri izdelavi te analize kot pri njenem neodvisnem strokovnem pregledu sodelujejo tuji in domači strokovnjaki – v Sloveniji neodvisni strokovni pregled izvajajo strokovnjaki s Fakultete za gradbeništvo in geodezijo ter Agencija za radioaktivne odpadke,« so na vprašanje, zakaj vendar za to nalogo niso angažirali domačih strokovnjakov, odgovorili v Gen energiji.

Družba Southern Nuclear Operating Company (skupaj s sorodno družbo Southern Nuclear Services)
ta čas sodeluje pri gradnji dveh jedrskih elektrarn: Vogtle 3 in 4 v ameriški zvezni državi Georgia. To sta novi jedrski elektrarni tretje generacije in zato »za Gen energijo najbolj relevantna projekta, zaradi tehnologije tlačnovodnih reaktorjev, napredne faze projekta, lociranega v zahodnem svetu, kjer veljajo podobni postopki licenciranja, varnostni standardi in regulativa na področju gradnje ter obratovanja jedrskih elektrarn kot v evropskih državah, vključno s Slovenijo«, so pojasnili. Zaradi izkušenj pri gradnji obeh jedrskih elektrarn so se zato odločili, da pri ameriški družbi naročijo »svetovalne storitve«. Preprosto povedano: kupili so njihov vpogled v gradnjo jedrskih elektrarn, ki jim bo pomagal pri umeščanju JEK 2 v prostor, licenciranju, načrtovanju in gradnji. »V sklopu sodelovanja
so izvajalci pripravili vrsto poročil
in priporočil ter izvajajo delavnice, kjer izvajalci strokovnjakom Gen energije predajajo dragocene izkušnje,« so pripisali.

Študije in analize že, kaj pa investicijska zasnova?

Ne glede na znesek, ki so ga v Gen energiji že porabili za vse mogoče analize in študije, pa še vedno, do danes, nimajo ključnega dokumenta, ki ga zahteva tak projekt: predinvesticijske zasnove (PIZ).

Predinvesticijsko zasnovo za JEK 2 so v družbi Gen sicer pripravili leta 2019, a ta danes ni več uporabna. »Od takrat so se razmere bistveno spremenile, zato ta dokument pri ekonomskih ocenah ni več merodajen; gre za oceno investicijskih stroškov, prodajne cene električne energije ipd.,« so zapisali in dodali, da zato načrtujejo pripravo novega dokumenta investicijske zasnove, predvidoma v postopku priprave državnega prostorskega načrta kot študijo variant.

Ob vsem tem ni nikakršnega zagotovila, da bo JEK 2 tudi dejansko zgrajen. Politika naj bi se o tem dokončno izrekla in odločila šele okrog leta 2027, koalicijska pogodba pred odločitvijo predvideva posvetovalni referendum. Na vprašanje, kdaj bi lahko ta bil izveden, je minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer v intervjuju za Objektiv dejal: »Mislim, da proti koncu mandata vlade ali v začetku naslednjega mandata. V Nacionalnem energetskem in podnebnem načrtu, pri pripravi katerega sem sodeloval, je utemeljeno določeno leto 2027. Prej moramo rešiti vprašanje odlaganja radioaktivnih odpadkov, to je osnova.«

Ob tem ni zanemarljivo, da so koalicijske partnerice v omenjeni dokument zapisale, da bodo »analizirali možnost vpeljave novih jedrskih tehnologij (na primer majhnih modularnih reaktorjev)«, kar – neuradno – odraža stališče predsednika vlade Roberta Goloba, ki naj bi podpiral sodobne jedrske tehnologije, kakršne denimo proizvajajo v Franciji. Da je pristaš take tehnologije, je za N1 priznal tudi Kumer, rekoč: »Zadnji dve leti je tehnologija malih jedrskih reaktorjev (SMR) napredovala zelo hitro. Če bo ohranila tako dinamiko, lahko v dveh letih nadomesti zrelo tehnologijo, torej klasične jedrske reaktorje.«

Priporočamo