Takoj po volitvah so v Družbi za upravljanje terjatev bank (DUTB) začeli prodajni postopek dveh paketov terjatev. V prvi paket, katerega nominalna vrednost znaša 403 milijone evrov, se uvrščajo terjatve do 16 podjetij, od katerih so nekatera delujoča in bi v primeru odsotnosti visoke zadolženosti lahko razmeroma dobro poslovala. Drugi paket terjatev v nominalni vrednosti 71 milijon evrov tvorijo terjatve, ki so zavarovane z nepremičninami.
Za 403-milijonski paket terjatev je zanimanje za nakup izrazilo več kot deset ponudnikov. Toda prejete zavezujoče ponudbe so nizke; po neuradnih informacijah so za več deset milijonov evrov oziroma več kot tretjino nižje od izkupička, ki so se ga nadejali iztržiti v DUTB. Še nižje so ponudbe za nakup 71-milijonskega paketa terjatev do 12 podjetij; znašajo nekaj milijonov evrov. Zato obstaja precejšnja verjetnost, da bosta prodajna postopka, vsaj na podlagi aktualnih ponudb, zaustavljena, ne da bi bile terjatve prodane.
Prodajna postopka
še nista končana
Na vprašanja, koliko so prejeli ponudb za nakup terjatev in ali so sprejemljive, v DUTB niso konkretno odgovorili. Pojasnili so, da prodajna postopka še nista končana: »Zbiranje ponudb smo končali 9. in 10. junija, čemur sledi vrsta postopkov, kot so odpiranje in pregled ponudb, pregled kupcev … Odločitev o nadaljnjih postopkih bodo sprejemali kreditni odbori.«
Po neuradnih podatkih so ponudbo za nakup 403 milijone vrednega paketa terjatev oddali v Elements Capital Partners skupaj s finančnim skladom York Capital Management, ki je v širši javnosti postal poznan, ko se je pred nekaj meseci odločil prodati 43 odstotkov Savinih delnic madžarskim vlagateljem, a je država izkoristila predkupno pravico. Finančni sklad Alfi v lasti KF Financ se je v nakup terjatev podal z nemškim EOS, ki je v preteklosti v Sloveniji že odkupoval terjatve. Za nakup večjega paketa terjatev naj bi se zanimal še KD Group, ki se po prodaji zavarovalnice Adriatic Slovenica in družbe za upravljanje KD Skladi v veliki meri ukvarja z nepremičninskimi posli.
Kot smo pred nekaj tedni razkrili v Dnevniku, so v 403-milijonski paket vključene terjatve do več delujočih podjetij. Do T-2 in z njo povezanih treh družb znašajo okoli 130 milijonov evrov v nominalni vrednosti, do tovarne papirja Goričane približno 25 milijonov evrov, tolikšen znesek terjatev pa ima DUTB tudi do Fori skupine in povezanih oseb; Fori skupina je med drugim lastnica Tekstilne tovarne Okroglica. Tako s prodajo terjatev do te skupine kot s prodajo terjatev do Goričan si v DUTB obetajo izkupiček 20 milijonov evrov za vsako. V paket se uvrščajo tudi terjatve do propadlega Primorja v nominalni višini 65 milijonov evrov in terjatve do bankrotiranega Vegrada v nominalni višini 50 milijonov evrov.
Prenos premoženja na SDH
Če terjatve ne bodo prodane v aktualnem prodajnem postopku oziroma do konca letošnjega leta, bodo skupaj z vsem poslovanjem in zaposlenimi v DUTB prenesene na Slovenski državni holding (SDH). Življenjska doba DUTB se namreč izteče konec leta. Na ministrstvu za finance so povedali, da bodo v čim krajšem času pripravili vse ustrezne podlage za prenehanje delovanja DUTB do konca leta 2022, kot določa zakon o ukrepih RS za krepitev stabilnosti bank. Dodali so, da o podaljšanju življenjske dobe DUTB ne razmišljajo.
Vrednost neto premoženja DUTB je konec lanskega leta znašala okoli 520 milijonov evrov. Od tega so bile terjatve vredne 290 milijonov evrov, 118 milijonov evrov je predstavljala neto vrednost naložb, iztržljiva vrednost nepremičnin pa je bila ocenjena na približno 113 milijonov evrov. Neto vrednost premoženja, ki ga je DUTB prejel od bank ob svoji ustanovitvi, je znašala okoli 1,5 milijarde evrov, po pripojitvi Probanke in Factor banke pa se je povečala za 424 milijonov evrov.