Na Gozdarskem inštitutu Slovenije so pred dnevi končali tradicionalno jesensko analizo o gibanju cen lesnih goriv – peletov, briketov, sekancev in polen. Na inštitutu cene lesnih goriv spremljajo od leta 2011 dvakrat na leto: na začetku in na koncu kurilne sezone.

Po analizah gozdarskega inštituta je bilo ob začetku kurilne sezone za tono peletov, pakiranih v 15-kilogramske vreče, treba odšteti 318 evrov, kar je za 11 odstotkov manj kot aprila letos. V primerjavi z enakim obdobjem pa je cena za 25 odstotkov nižja, kar kaže, da se cene vračajo na ravni izpred leta 2022, ko so se povečale tudi za več kot sto odstotkov. Spomnimo, oktobra 2022 so v povprečju znašale 612 evrov za tono.

Cene peletov se razlikujejo po kakovosti. Na podlagi analize gozdarskega inštituta so ob začetku kurilne sezone cene peletov kakovostnega razreda A1, pakiranih v 15-kilogramske vreče, znašale 327 evrov za tono, kakovostnega razreda A2 pa 280 evrov za tono. S tem so bile cene peletov za 41 odstotkov nižje od cen kurilnega olja. Na začetku oktobra je bila cena kurilnega olja 114 evrov za megavatno uro, peletov pa 68 evrov za megavatno uro. Najvišja razlika je bila v drugi polovici leta 2012, ko so bili peleti za skoraj 50 odstotkov cenejši od kurilnega olja, in maja 2022, ko je bila razlika 46-odstotna, najmanjša pa oktobra 2022. Takrat so bili peleti od kurilnega olja cenejši za šest odstotkov. Če se peleti kupijo v razsutem stanju, se sicer na tono v povprečju privarčuje 20 evrov, če se jih kupi v tako imenovanih »big bag« vrečah, pa se lahko privarčuje 33 evrov na tono v primerjavi z nakupom 15-kilogramskih vreč.

Cene peletov se počasi vračajo na ravni izpred leta 2022, ko so se povečale tudi za več kot sto odstotkov. Na začetku letošnje kurilne sezone je bilo treba za tono peletov, pakiranih v 15-kilogramske vreče, plačati za četrtino manj kot v enakem obdobju lani.

Cene peletov so običajno najvišje pri distributerjih, najnižje pa pri slovenskih proizvajalcih. V tokratni analizi so na gozdarskem inštitutu najnižje cene zaznali pri spletnih ponudnikih. Razlika je sicer minimalna in znaša slabe štiri evre za tono. Razlog za to je v tem, da so se pri proizvajalcih cene najmanj, za šest odstotkov, znižale v primerjavi s preteklo kurilno sezono, medtem ko so se pri spletnih ponudnikih znižale za deset, pri distributerjih pa za 12 odstotkov. Pri distributerjih so cene v povprečju za 23 evrov za tono višje kot pri slovenskih proizvajalcih in za devet odstotkov oziroma 27 evrov za tono višje kot pri spletnih ponudnikih.

Sekanci so se podražili

Drva, ki so naprodaj, so iz različnih drevesnih vrst, različne vlažnosti in dimenzij, prevladujejo pa bukova polsuha drva, ki imajo vlažnost okoli 30 odstotkov, dolžine od 23 do 33 centimetrov. Polmetrska in metrska drva so za približno petino cenejša. Za drva vlažnosti 20 odstotkov, dolžine 25 centimetrov je trenutna cena 252 evrov za tono, kar je za šest odstotkov manj kot ob koncu pretekle kurilne sezone in šestnajst odstotkov manj kot ob začetku pretekle kurilne sezone. Na trgu je trenutno največ drv vlažnosti okoli 30 odstotkov, dolžine 25 centimetrov, njihova cena pa je v povprečju 220 evrov za tono, kar je za 32 evrov manj, kot znaša cena suhih drv istih dimenzij, so v analizi ugotovili na gozdarskem inštitutu.

Za tono briketov – katerih prednost v primerjavi z drvmi je njihova gostota energije, kar se odraža v daljšem času izgorevanja – pakiranih v embalažo po deset kilogramov, je bilo ob začetku kurilne sezone treba odšteti okoli 322 evrov, kar je za 11 odstotkov manj kot aprila letos. V primerjavi z enakim obdobjem lanskega leta je bila cena briketov ob začetku kurilne sezone za skoraj petino nižja. Za brikete v »big bag« vrečah je cena briketov ob začetku kurilne sezone znašala okoli 200 evrov za tono.

V primerjavi z zaključkom lanske kurilne sezone pa so se po podatkih gozdarskega inštituta podražili sekanci. Na njihovo ceno v največji meri vplivata velikost delcev in vsebnost vode – sekanci z manjšimi delci in nižjo vsebnostjo vode so dražji, saj je za drobljenje in sušenje lesne biomase potrebne več energije. Največ se proda sekancev z vlažnostjo okoli 30 odstotkov in velikostjo delcev 31 milimetrov, katerih cena je ob začetku kurilne sezone v povprečju znašala 109 evrov za tono, kar je bilo za 13 odstotkov več kot aprila. Za tono suhih sekancev vlažnosti do 20 odstotkov in iste velikosti je bila cena ob začetku kurilne sezone 119 evrov za tono. Z dostavo je cena sekancev običajno za od 10 do 20 odstotkov višja. 

Različne cene

Cene lesnih energentov se spreminjajo glede na lastnosti ali kakovost, različne navedbe in neustrezne deklaracije pa potrošnike hitro zavedejo. Med različnimi oblikami lesnih goriv še vedno prevladujejo drva, sledijo peleti in lesni sekanci. Med proizvajalci se precej razlikujejo oblika in lastnosti lesnih goriv. V primeru drv so na razpolago različne drevesne vrste in velikosti, pri čemer je dolžina lahko od 20 do 100 centimetrov, premer pa od 2 do 15 centimetrov ali več, ter različna vsebnost vode – zračno suh ali vlažen les. Tudi sekanci se razlikujejo po stopnji predelave in vsebnosti vode (sušeni in zeleni sekanci). Pri peletih in briketih so poleg omenjenih lastnosti pomembne tudi ustrezna gostota delcev oziroma gostota nasutja, mehanska obstojnost in vsebnost pepela.

Priporočamo