Poslanstvo podjetja je spreminjati jeklo v izdelke njihovih kupcev ceneje, hitreje in bolje od drugih proizvajalcev. KOV je storitveno podjetje in nima svojega proizvoda. Po besedah direktorja Anžeta Mraka so med primeri projektov, ki jih izvajajo, različni rezervoarji za posebne namene, tlačna oprema, 15-tonsko vakuumsko ohišje za spajanje različnih materialov pod vakuumom, vodne turbine različnih moči in velikosti itd.
Pomanjkanje kadrov jim narekuje smer
Vizija KOV je postati podjetje, kjer se želi zaposliti vsak mladi kovinar, zato sodelujejo s Srednjo šolo Jesenice in dijakom ponujajo prakso. A kljub temu imajo z zagotavljanjem ustreznega kadra velike težave, pravi direktor podjetja Anže Mrak. »Bosna in Hercegovina se je kadrovsko izčrpala, zanimanje za delo pri nas je tam veliko manjše kot v preteklosti. Ne preostane nam drugega, kot da kovinarje, ključavničarje ali varilce, ki jih največ potrebujemo, doizobrazimo sami. Imeli smo tudi že primer, da smo si za določen čas od drugih sorodnih podjetij izposodili delavce iz Indije ali Nepala. Ni šlo drugače.« Mrak celo pravi, da bodo, če se bo sedanje stanje nadaljevalo, morali določene proizvode opustiti, saj ne morejo zagotoviti, da bodo dokončani pravočasno in na kakovostno dovolj visoki ravni.
Ves dobiček vlagali v razvoj
Zgodba podjetja KOV je precej klasična: lastnik podjetja Vojo Jovičić se je po dolgoletnem delu v železarni leta 1995 odločil za ustanovitev obrtne delavnice in kot samostojni podjetnik začel splošna ključavničarska dela in vzdrževanje klavnice na Jesenicah. Nato se je povezal z nekaj gradbenimi podjetji ter sodeloval pri obnovi hotelov na Bledu in v Kranjski Gori. Med krizo je k sodelovanju povabil Anžeta Mraka z izkušnjami na področju kovinarstva, ker je želel podjetje preusmeriti v strojegradnjo. Podjetje je začelo delovati na lokaciji železarne na Jesenicah in se več pojavljati na področju izdelave rezervnih delov v Acroniju. Leta 2014 se je iz s. p. preoblikovalo v d. o. o. Pridobili so nemški posel za peči za predelavo stekla in kupili sedanje prostore na območju nekdanje velike jeseniške železarne z več kot 5000 kvadratnimi metri ter začeli proizvodnjo.
S povečevanjem posla se je povečevalo tudi število zaposlenih in strojev, ves dobiček so investirali v razvoj. V letu 2015 so obnovili območje stare hladne valjarne in žičarne ter se razširili na dodatnih 2600 kvadratnih metrov površin. Ob epidemiji covida so kupci prejeli vse naročene izdelke, na KOV so preusmerili tudi projekte, ki so jih druga podjetja ustavila. Leta 2021 se je moral lastnik in tedanji direktor Vojo Jovičić zaradi zdravstvenih razlogov na hitro odmakniti od vodenja podjetja in Anže Mrak ga je nasledil.
Najprej je zožil nabor kupcev ter profiliral in digitaliziral proizvodnjo. Večinoma se je ukvarjal z notranjo organizacijo, saj je bilo treba postaviti in optimizirati procese. Na finančnem področju je sklenil pogodbo o zavarovanju terjatev, saj so do tedaj doživeli nekaj neplačil kupcev, in ko se je začela vojna v Ukrajini, so bili prisiljeni koristiti faktoring (prodaja terjatev specializirani instituciji).
Naprej z novim lastnikom
V podjetju, ki ima prodajo v grobem po četrtinah razdeljeno med Avstrijo, Nemčijo, Veliko Britanijo in Slovenijo, so se precej časa ukvarjali z možnostjo povezave z močnim strateškim partnerjem. Letos so to uresničili s prehodom v lastništvo Kolektorja, ki je industrijsko podjetje in zelo dobro razume posel. Imeli so več kupcev, od domačih in tujih podjetij do finančnih skladov, za pridružitev izbranemu kupcu pa so se odločili, ker jim bo to omogočilo nadaljnjo rast in stabilnost ter varnost podjetja. Obenem je način vodenja blizu njihovemu, pomemben dejavnik pa je tudi dejstvo, da jim primanjkuje tehničnega kadra. KOV ostaja samostojno podjetje s sedanjim direktorjem in celotno ekipo zaposlenih. Še naprej se bodo usmerjali v pridobivanje dobrih kupcev, z novim lastnikom pa bodo pridobili tudi bazo potencialnih novih.