Zaposlene v invalidskem podjetju CSS je 20. decembra lani direktor Uroš Zarnik obvestil, da se bo lastnik Slovenski državni holding (SDH) zaradi finančne nestabilnosti gospodarske družbe in njenega neperspektivnega poslovanja najverjetneje odločil za stečaj podjetja. V sredo, 15. januarja, je namreč sklicana skupščina, na kateri se bodo pristojni odločali o predlogu za prenehanje družbe po postopku redne likvidacije.

Po besedah predsednice sindikata CSS Brigite Rutar za nastalo situacijo še zdaleč nista kriva samo kriza na nemškem trgu in povišanje cen elektrike, ampak predvsem direktorjeva neaktivost. Očitajo mu, da se je kmalu po svojem prihodu v podjetje leta 2016 namesto tega, da bi skupaj z zaposlenimi iskal nove kupce, zaprl v pisarno in sprejemal nerazumljive poteze. Predsednica sindikata je izpostavila, da je Zarnik med drugim zaposlil svetovalca, ki si ga v podjetju niso mogli privoščiti, marca lani pa je odobril nakup več deset tisoč evrov vredne merilne naprave, ki je v podjetju dolgo časa sploh niso uporabljali.

Foto: Tina Jereb

»Opozarjamo, da so takšne odločitve izrazito brezbrižne do najbolj ranljivih posameznikov v družbi.« Foto: Tina Jereb

Zaposlene je močno začudilo tudi direktorjevo poslovno sodelovanje z zetom svojega svetovalca, s katerim naj bi pogodbo prekinili šele pred kratkim. Rutarjeva je spomnila še, da je devetnajst težko zaposlivih invalidov odvisnih od dela v CSS, zato je direktorjevo igranje z usodami teh ljudi nesprejemljivo.

Brezbrižnost in socialne posledice

Na neaktivost direktorja podjetja CSS, kjer je trenutno zaposlenih 41 oseb, ki so specializirani za proizvodnjo struženih in izsekanih kovinskih izdelkov po zahtevah in načrtih kupca, so opozorili tudi v Sindikatu obrti in podjetništva Slovenije (SOPS). Poudarili so, da bi pristojni morali ukrepati prej in zaščititi delovna mesta najbolj ranljivih skupin. Izpostavili so tudi, da so ogorčeni nad ravnanjem večinskega lastnika SDH in neodzivnostjo ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (MDDSZ) glede (ne)reševanja delovnih mest najbolj ranljivih skupin v družbi.

V SOPS se sprašujejo, zakaj se SDH ni odzval že prej in pravočasno zamenjal vodstvo podjetja ali zahteval jasnejše strategije razvoja. Posebno ogorčenje, so poudarili, povzroča dejstvo, da je v podjetju zaposlenih 19 invalidov, kar pomeni, da ima odločitev o morebitni likvidaciji izjemne socialne posledice. »Opozarjamo, da so takšne odločitve izrazito brezbrižne do najbolj ranljivih posameznikov v družbi,« so izpostavili v sindikatu.

Podjetje CSS gre v stečaj, brez dela bo ostalo tudi 19 invalidov. Foto: Tina Jereb

Podjetje CSS gre v stečaj, brez dela bo ostalo tudi 19 invalidov. Foto: Tina Jereb

Neukrepanje ob večletni agoniji

V SOPS so pojasnili še, da je SDH sicer že pred časom potrdil večletno agonijo finančne nestabilnosti gospodarske družbe in podal mnenje o njenem neperspektivnem poslovanju. Sprašujejo se, zakaj so pristojni ukrepali šele zdaj, ko so razmere v podjetju že kritične. SDH naj bi v odgovoru sindikatu priznal tudi, da je bilo novembra lani pripravljeno prestrukturiranje, ki predvideva zmanjšanje števila zaposlenih na 35 do 37 delavcev in dodatno finančno injekcijo v višini 250 tisoč evrov, a so v sindikatu prepričani, da so bili opozorilni znaki vidni že mnogo prej.

Medtem ko SDH nosi velik del odgovornost kot večinski lastnik, so še spomnili v SOPS, pa delavci izražajo največje razočaranje nad pasivnostjo ministrstva za delo, ki so jim sestanek decembra lani obljubili s figo v žepu. Do sestanka namreč nikoli ni prišlo, kljub dodatnemu pozivanju sindikata.

»Ministrstvo za delo bi moralo biti prvi branik zaščite delovnih mest ranljivih skupin. Namesto tega pa smo priča popolni tišini in nezainteresiranosti za usodo teh delavcev!« so jasni v sindikatu.

Tudi zato so danes ob 14. uri sklicali sestanek z zaposlenimi na sedežu podjetja v Škofji Loki, na katerega so bili vabljeni tudi predstavniki SDH in MDDSZ. »Vztrajamo, da je iskrena komunikacija ključna za delavce, ki se soočajo z negotovostjo in strahom pred izgubo zaposlitve. Prisotnost predstavnikov SDH in MDDSZ bi delavcem pokazala, da niso zgolj kolateralna škoda slabega vodenja podjetja, temveč da si zaslužijo priznanje njihovega dostojanstva,« so v SOPS pojasnili svojo odločitev.

Tako pristojni z SDH kot tudi vabljeni iz MDDSZ se zbora delavcev niso udeležili.

Priporočamo