Politični komentatorji so si bili dokaj enotni. Franc Kangler je nasprotnik po meri Saše Arsenoviča. Če bi se moral soočiti s kandidatom Gibanja Svoboda, bi imel župan Maribora težje delo. Vendar izbranec premierja Roberta Goloba, žilni kirurg Vojko Flis, ni bil kos političnemu lisjaku Kanglerju in je za pet odstotnih točk zgrešil uvrstitev v drugi krog.
Uspešen pri naložbah,
neuspešen pri mehkih vsebinah
Arsenovič je v preteklih tednih večkrat spomnil, zakaj je pravzaprav vstopil v mestno politiko. In sicer zato, da je preprečil ponovno imenovanje Kanglerja, ki je pod pritiskom množičnih protestov odstopil 5. decembra 2012. V nedeljo – na predvečer 10. obletnice odstopa – bo skušal ponoviti uspeh iz leta 2018, ko je Kanglerja v drugem krogu premagal za skoraj 16 odstotnih točk.
V letih osorej je Saša Arsenovič dokazal svoje menedžerske sposobnosti. Udejanjil je številne infrastrukturne projekte, ki so pri predhodnikih obtičali v predalih. Mesto ima danes prenovljen Glavni trg in Koroško cesto, na Vojašniškem trgu je pridobilo zaokroženo kulturno središče. Gradnja knjižnice na Rotovžu, ki bo vključevala galerijo in kino, poteka s polno paro. Ob Glavnem mostu se gradi nova brv, prenavlja se Lent. Na desnem bregu je stekla gradnja nove zdravstvene postaje Magdalena, na Studencih bo avgusta dokončana prenova poslopja waldorfskega vrtca, ki je pogorel leta 2019. V Mariboru se je tudi odlično prijel sistem souporabe koles Mbajk.
Manj uspešen je bil župan pri »mehkih« vsebinah. Negativno je med drugim odmevala prekinitev pogodb z nevladnimi organizacijami, ki so na Koroški cesti najemale galerijske prostore. Ogorčenje je sprožil konflikt z mladoletnikom, po katerem se je Arsenovič soočil s tožilskim očitkom, da je zagrešil kaznivo dejanje grožnje. Tožilstvo je zavrglo ovadbo po tem, ko je Arsenovič nakazal denar javni ustanovi, v skladu z določili zakona o kazenskem postopku. Oče mladoletnika se je strinjal s takšnim razpletom.
Kangler je bil po letu 2018 dokaj neopazen v mestni politiki, bolj je bil vpet v državno. V času zadnje vlade Janeza Janše je bil razvpit državni sekretar na ministrstvu za notranje zadeve. Kanglerjevi mestni svetniki so bili formalno v opoziciji, vendar so se zlasti proti koncu mandata, ko je Arsenovič ostal brez večine v mestnem svetu, izkazali kot ključen programski partner.
Pred prvim krogom je bil predvolilni boj med sedanjim in nekdanjim županom skorajda spravljiv in brez nizkih udarcev. Danes oba kandidata verjameta v zmago, komentatorji napovedujejo ostrejša soočenja, tudi zato, ker je upokojencu Kanglerju spodletel ponovni preboj v državni svet. Da bosta odvrgla rokavice, je nakazalo domiselno soočenje časnika Večer. Novinarka je posedla kandidata v kabino Pohorske vzpenjače in spremljala njun klepet brez novinarskih vprašanj in posredovanj.
Še Makedonci zavidajo
Kanglerju lubenice
Arsenovič je Kanglerja zbodel, kaj je počel, da jo morala občina (iz stečajne mase Športnega centra Maribor) odkupiti vzpenjačo za šest milijonov evrov. Kangler je Arsenoviču podaril daljnogled, »da boste lahko pogledali še malo dlje od centra«. »Mogoče vas bom iz svojega gumijastega čolna videl, ko se boste s svojo jahto vozili po morju,« mu je vrnil župan in se čudil, kako uradnik nakopiči tolikšno premoženje. Kangler se je branil, da je na sodišču dokazal svoje premoženje »do zadnje vejice« in da nima stanovanja niti hčerka. »Ne več?« ga je vprašal Arsenovič »Prodala je? Kje pa je zaslužila, na srednji šoli, prek študenta?« Župan ni pozabil niti na lubenice, s katerimi je Kangler na sodišču utemeljeval prihodke. »Kakšni donosi so to bili, še Makedonci, ki imajo več sončnih dni, so vam bili fovš,« je bil piker.
Arsenovič je v prvem krogu, ki je bil zaznamovan z nizko 41-odstotno udeležbo, prejel 36 odstotkov glasov, Kangler 25 odstotkov. V mestnem svetu je županova lista presenetljivo zbrala največ mandatov. Arsenovič je že napovedal, da si bo prizadeval za koalicijo z drugouvrščenim Gibanjem Svoboda.