Vodja svetniškega kluba Liste Zorana Jankovića Aleš Čerin in vodja svetniškega kluba Gibanja Svoboda Samo Logar sta včeraj podpisala koalicijski sporazum o sodelovanju v tem mandatu mestnega sveta. Izkazalo se je, da je koalicijska pogodba zelo podobna tisti, ki jo je županova lista marca 2015 sklenila z DeSUS in SD.
Lista Zorana Jankovića, ki je na minulih lokalnih volitvah dobila 18 mestnih svetnikov, in Gibanje Svoboda, ki ga v mestnem svetu zastopa osem svetnikov, sta včeraj tudi uradno sklenila koalicijski sporazum. Ta v 14 točkah popisuje, kaj so njune skupne vrednote, katere projekte so se zavezali uresničiti in predvsem, kako se bodo usklajevali. Čeprav je imela županova lista v preteklem mandatu večino v mestnem svetu, župan Zoran Janković kljub sklenitvi koalicije v tem mandatu ne pričakuje večjih sprememb pri odločanju v mestnem svetu. Če so se svetniki z županove liste minuli mandat sami sestajali pred vsako sejo mestnega sveta, da so se poenotili, kako bodo glasovali, se jim bodo odslej na teh posvetih pridružili še svetniki Svobode.
Prepisali večino koalicijskega sporazuma iz leta 2015
Janković je oktobra lani dejal, da je Lista Zorana Jankovića od predstavnikov Svobode prejela osnutek sporazuma o sodelovanju, ki ga je župan poimenoval kot »en papir o sodelovanju«. A kaže, da osnutek, ki ga je pripravila Svoboda, ni bil izhodišče, na podlagi katerega so spisali končni sporazum. Velik del sporazuma med županovo listo in Svobodo je namreč kopija koalicijskega sporazuma, ki ga je Lista Zorana Jankovića marca 2015 sklenila s strankama SD in DeSUS. Ključne programske usmeritve v koalicijski pogodbi, pod katero se je podpisala Svoboda, so skoraj v celoti dobesedno ali pomensko prepisali iz dela koalicijske pogodbe s SD in DeSUS, ki je opredeljeval temeljna izhodišča in vrednote.
Vključne programske usmeritve so na novo vključili del, da bodo realizirali projekt odvajanja in čiščenja odpadne vode, ki vključuje tudi sporni kanalizacijski kanal C0, in gradnjo sežigalnice. Logar je potrdil, da imajo v Svobodi pozitiven pogled na oba omenjena projekta, ki javnost v Ljubljani precej razdvajata.
Pomanjkanju osebnih zdravnikov namenili eno poved
Ključna razlika med koalicijskima pogodbama je ta, da so v pogodbi s Svobodo izpustili naštevanje Jankovićevih uspehov iz predhodnih mandatov, na novo pa so vključili 15 projektov, ki naj bi jih skladno z njunima predvolilnima programoma uresničilo mesto. Gre denimo za gradnjo parkirne hiše pod tržnico, prenovo in dograditev Baragovega semenišča, gradnjo stanovanjske soseske v Povšetovi ulici in zavetišča za brezdomce, spodbujali bi tudi ozelenitev strešnih površin in samooskrbo z električno energijo. Dodali so določilo, da si bodo prizadevali uresničiti šest projektov mestno-državnega pomena, kot so gradnja potniškega centra z novo železniško in avtobusno postajo, NUK II, obnova SNG Drama ter gradnja nove mestne in negovalne bolnišnice. Vse te projekte je že v preteklosti kot potrebne izpostavil tudi Janković oziroma jih njegova mestna uprava že razvija. Na vprašanje, kateri projekti so v koalicijski sporazum vključeni na pobudo Svobode, je Logar odgovoril: »Mi smo želeli predvsem projekte, ki so vezani na razvoj zelene Ljubljane in pa razvoj energetske neodvisnosti.« V predvolilnem programu je ljubljanski lokalni odbor Svobode veliko stavil ravno na razvoj teh državnih projektov, saj se zaradi vodilne pozicije njihove stranke v vladni koaliciji vidijo kot most med državo in mestom.
Eno najbolj perečih problematik v mestu – to je pomanjkanje družinskih zdravnikov, zaradi česar na tisoče ljudi nima osebnega zdravnika – so v sporazumu obdelali v eni povedi. Navedli so: »Posebno pozornost bomo namenili delovanju mreže izvajalcev zdravstvenih storitev, s ciljem odličnega delovanja primarnega javnega zdravstva, ki bo še naprej dostopno pod enakimi pogoji in enakopravno.« Da so tako na kratko odpravili to problematiko, je še toliko bolj nenavadno, ker je Svoboda v predvolilnem programu recimo obljubljala, da bi na Vrazovem trgu zgradili stanovanja, ki bi bila namenjena izključno mladim zdravnikom. Zavezali so se tudi dodatnemu štipendiranju mladih zdravnikov, ki opravljajo specializacijo s področja družinske medicine.
Predvolilne kritike
Svobode izpuhtele
Temeljna izhodišča in vrednote sporazuma županove liste in Svobode so spoštovanje, svoboda in odgovornost, je izpostavil vodja svetniškega kluba Liste Zorana Jankovića Aleš Čerin, ki je dejal, da so se s Svobodo »spogledovali« že od njene zmage na aprilskih državnozborskih volitvah naprej, torej veliko pred lokalnimi volitvami. Imeli naj bi sorodne poglede na razvoj mesta in države, zato Čerin pričakuje, da ne bo težko najti soglasja med njimi.
Vendar sožitje med zmagovalko lanskih državnozborskih volitev in županovo listo vendarle ni povsem samoumevno. Zgovoren je podatek, da Svoboda, ki na lokalnih volitvah v Ljubljani ni imela lastnega županskega kandidata, kot stranka ni podprla Jankovićeve kandidature. Še več, v svojem predvolilnem programu je Svoboda denimo projekt gradnje plinsko-parne enote, ki bo kot glavni energent uporabljala sedaj zelo drag zemeljski plin, označila za »zgrešeno energetsko politiko mestnih oblasti«. V nasprotju z Jankovićem so se zavzemali za uvedbo participatornega proračuna v pravem smislu, ki bi mu namenili celo osem milijonov proračunskih evrov. V programu so navedli tudi, da bi glasilo Ljubljana vzpostavili v »nepristransko občilo za vse Ljubljančane in Ljubljančanke«, s čimer so posredno prikimali očitkom, da je glasilo trenutno medij za promocijo županove politike.
Zanimivo je tudi, da koalicijski dogovor ne vključuje projekta Stožice, ki je eden od Jankovićevih kronskih projektov. Svoboda je namreč v predvolilnem programu med drugim napovedala dokončanje športnega parka Stožice. »Območje predstavlja potencial sodobnega razvoja in končne ureditve te sramotne zgodbe,« v programu piše Svoboda, ki obljublja, da bo območje dobilo dušo in zaživelo tudi takrat, ko v športnih objektih ni prireditev.
V koalicijskem sporazumu prav tako ne omenjajo Plečnikovega stadiona, čeprav je tako v Jankovićevem programu kot tudi v programu Svobode. Vzrok, da so ga izpustili, utegne biti v tem, da imajo različna mnenja, kako rešiti ta nasedli
projekt. Medtem ko Janković vztraja pri partnerstvu z Jožetom Pečečnikom in Olimpijskim komitejem Slovenije, je Gibanje Svoboda zagovarjalo iskanje trajne rešitve v sodelovanju z ministrstvom za kulturo. Do soglasja o trajni rešitvi pa bi stadion uredili v »nujno potreben park, ki zagotavlja prijetno bivanjsko okolje«.