Spomnimo, da so prejšnji teden na infrastrukturnem ministrstvu v objavljenem javnem elektronskem sporočilu med drugim poudarili, da se zavajajoče informacije v zvezi z ureditvijo neznosnih prometnih zamaškov na Bledu, ki trajajo že več desetletij, v javnosti pojavljajo tudi zaradi spregledane vloge občinskih organov. Ob tem so še zapisali, da se projekt zatika pri pridobivanju zemljišč oziroma zaradi dolgotrajnih postopkov razlastitve štirih lastnikov, s katerimi v minulih letih ni bilo možno doseči potrebnih dogovorov glede nadaljevanja gradnje.

Anton Mežan, blejski župan: »Stanje je že sedaj nevzdržno. Ljudje ne vedo, ali se bodo iz Bohinjske Bele do Bleda ali obratno vozili 40 ali 100 minut, zato počasi obupujejo in se izseljujejo iz občine.«

 

Župan občine Bled Anton Mežan je ostro zanikal svojo neaktivnost pri pospeševanju gradnje nujno potrebne razbremenilne ceste. Kot je povedal, je postalo življenje za občane Bleda v zadnjih letih neznosno in tako ne gre več naprej: »Stanje je že sedaj nevzdržno. Ljudje ne vedo, ali se bodo iz Bohinjske Bele do Bleda ali obratno vozili 40 ali 100 minut, zato počasi obupujejo in se izseljujejo iz občine. Pri nas je težko dostopati do lastnih domov. Nihče, ki ni iz Bleda, noče prihajati v službo v našo občino, zaradi prometnih zamaškov pa imajo precej težav tudi vozniki interventnih vozil.«

Po Mežanovih besedah so imeli v okviru občine z lastniki spornih zemljišč in njihovimi odvetniki konstruktivne pogovore in niso šli z nikomer 'na nož'. »Brez južne razbremenilne ceste se bo normalno življenje za občane še bolj sesulo v prah,« je še poudaril blejski župan. Podporo mu je izkazal tudi župan Bohinja Jože Sodja, ki je povedal, da je omenjena obvoznica zelo pomembna tudi za občane Bohinja. Ti so v svoji občini omejeni tudi glede specializiranih trgovin, zato jih v hudi gneči obiskujejo na Bledu, mnogi občani pa se morajo na sestanke mimo Bleda odpraviti vsaj uro in pol prej, pa še takrat ne vedo, ali bodo pripeli pravočasno.

 
Srečanje z infrastrukturno ministrico na Bledu je jeznim domačinom preprečila varnostna služba. Foto: Tina Jereb

Srečanje z infrastrukturno ministrico na Bledu je jeznim domačinom preprečila varnostna služba. Foto: Tina Jereb

Neprimerni očitki in pisne grožnje

Predstavnik vseh štirih že omenjenih lastnikov zemljišč Marjan Feguš je zatrdil, da so očitki, da sta obe vpleteni družini zaviralca projekta, skrajno neprimerni, zaradi teh pa naj bi bili družini deležni celo pisnih groženj: »Moje stranke so že 12 let zaskrbljene zaradi tega, ker ne vedo, kakšno bo njihovo življenje po izgradnji ceste. Obe družini sta namreč povezani s turistično dejavnostjo in jima ni vseeno zaradi manka gostov oziroma izpada dohodka, ki je posledica neznosnega hrupa, ki ga povzročajo gradbena dela.«

»Gradilo se je od jutra do večera, v hiši je kot ob potresu žvenketela keramika, ponekod so celo popokali zidovi, a o tem noče nihče niti slišati. Radi bi se izognili dolgotrajnim sodnim postopkom in dosegli korekten dogovor z državo. Zanima nas, kakšna bo protihrupna ograja ob novi cesti, ob pravični odškodnini pa želimo tudi zagotovitev meritev hrupa in prahu,« je izpostavil Feguš.

Da se je mu je življenje zaradi posledic gradnje obvoznice že ob prvi gradbeni fazi sesulo v prah, je poudaril solastnik zemljišč dr. Mitja Golja: »Ponižani smo od stresa in tega, da pri pristojnih naletimo na gluha ušesa. Želimo si čim prejšnjega pisnega dogovora z direkcijo in poštenega plačila za zemljišče, obenem pa nas je še vedno strah, kaj bo, ko bodo vrednosti hrupa v drugi gradbeni fazi še dodatno presežene.«

 
Ministrica za infrastrukturo mag. Alenka Bratušek je poudarila, da se gradnja razbremenilne ceste proti Bohinju absolutno ni ustavila in da ministrstvo blejskemu županu nikoli ni očitalo pomanjkanje proaktivnosti. Foto: Tina Jereb

Ministrica za infrastrukturo mag. Alenka Bratušek je poudarila, da se gradnja razbremenilne ceste proti Bohinju absolutno ni ustavila in da ministrstvo blejskemu županu nikoli ni očitalo pomanjkanje proaktivnosti. Foto: Tina Jereb

V pričakovanju srede

Ministrica za infrastrukturo mag. Alenka Bratušek je poudarila, da se gradnja razbremenilne ceste proti Bohinju absolutno ni ustavila in da ministrstvo blejskemu županu nikoli ni očitalo pomanjkanje proaktivnosti. »Ta cesta, za katero je traso pred 12 leti določila blejska občina, je nujna. Denar zanjo je zagotovljen, žal pa so zaključna dela prve faze zamaknile tudi lanske poplave. Medtem ko se je država z 69 lastniki 192 parcel uspela glede odkupa zemljišč in služnosti dogovoriti s 65 lastniki in je z njimi podpisala notarske pogodbe, ostajajo problematične še tri parcele oziroma 4 lastniki kmetijskega zemljišča, velikega 77 kvadratnih metrov, in stavbnega zemljišča, velikega 347 kvadratnih metrov,« je povedala Bratuškova.

mag. Alenka Bratušek, ministrica za infrastrukturo: »Medtem ko se je država z 69 lastniki 192 parcel uspela glede odkupa zemljišč in služnosti dogovoriti s 65 lastniki in je z njimi podpisala notarske pogodbe, ostajajo problematične še tri parcele oziroma 4 lastniki kmetijskega zemljišča.«

 

Dodala je, da si čim prej želijo doseči dogovor tudi z njimi, pri čemer pa mora tudi direkcija spoštovati zakone. Tudi o teh bo tekla beseda na prihodnjem sestanku glede nadaljevanja gradnje južne blejske obvoznice. Ta bo 28. avgusta potekal v prostorih ministrstva za infrastrukturo, na njem pa bodo prisotni tudi predstavniki občine Bled. 

Priporočamo