Pri samici črnega laboda iz Živalskega vrta Ljubljana je bila 3. februarja potrjena okužba z aviarno influenco oziroma tako imenovano ptičjo gripo. Zato so v živalskem vrtu nemudoma sprejeli več ukrepov, skladno z navodili uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin ter državnega središča za nadzor bolezni. Vsem preostalim pticam so vzeli vzorce, ki niso pokazali novih okužb. V živalskem vrtu so povedali, da so ptice večinoma umaknili v notranje prostore, s čimer želijo preprečiti, da bi se s ptičjo gripo okužile od prostoživečih ptic. Po njihovih besedah so vse ptice na varnem in se počutijo dobro, zagotovili so jim tudi poostreno opazovanje, skrb in nego.
Kot so pojasnili v živalskem vrtu, se ptičja gripa med pticami prenaša kapljično, z medsebojnimi stiki, preko njihovih izločkov ali preko okužene krme. »Prenos je možen tudi z obutvijo in opremo, ki sta bili v stiku z okuženim materialom. V prvi vrsti je pomembno preprečevanje širjenja okužb na dovzetnejše vrste ptic (vodne ptice, ptice na farmah, kolonijske ptice),« so razložili.
Opozorili so, da aviarna influenca ob netesnih stikih načeloma ni zelo prenosljiva na druge vrste živali. Prenos na ljudi je redek in redko nevaren, a kljub vsemu mogoč. Zato v živalskem vrtu menijo, da velja tudi pri ljudeh zagotoviti najvišjo mero previdnosti.
Poleg preventivnih ukrepov za zaposlene v ljubljanskem živalskem vrtu do nadaljnjega veljajo nekateri ukrepi tudi za obiskovalce. In sicer si morajo ti ob vstopu v živalski vrt in izstopu iz njega razkužiti obutev v razkuževalni pregradi. Obiskovalcem trenutno ni dovoljen dostop do ograd, kjer so nameščene ptice. Svetujejo pa jim, naj tudi pri prostoživečih pticah ohranjajo primerno razdaljo in si umivajo oziroma razkužujejo roke, če pridejo v stik z njimi. »V Živalskem vrtu Ljubljana vse obiskovalce prosimo, da se napotkov držijo in s tem pripomorejo k temu, da bomo skupaj omejili ta virus na najmanjši možen obseg in zaščitili živali ter preprečili prenos med pticami,« so še sporočili.