Začetki kulturne dejavnosti v vasi Senica segajo v leto 1956, medtem ko so vaščani svoje kulturno-umetniško društvo uradno ustanovili leta 1983 in mu ime nadeli po pisatelju, dramatiku in duhovniku Franu Saleškem Finžgarju. Ta je namreč deset let služboval v tamkajšnji župniji v Sori, Finžgar pa je bil s Senico povezan na poseben način, saj je bil seznanjen z ljudmi in dogodki, ki so bili podlaga za njegovo igro Veriga. KUD Frana Saleškega Finžgarja Senica je še danes najbolj poznan prav po uprizoritvi omenjene zgodbe po resničnih dogodkih iz Senice in drugih uprizoritvah dramskih iger na prostem.

»Najpogosteje se lotevamo komedij in takrat se igrišče pri našem domu krajanov spremeni v zelo dobro obiskano letno gledališče. Ob takšnih uprizoritvah stopi skupaj vsa vas, saj je za predstave na prostem potrebno mnogo več priprav in organizacije kot na pripravljenem odru,« je pojasnil predsednik KUD Frana Saleškega Finžgarja Senica Uroš Medar. Pred leti je ponovno obudil letno gledališče na prostem in mali oder seniške dvorane ter društvo povezal tudi prek meja Slovenije. Njegovi člani namreč sodelujejo tudi z zamejskimi Slovenci na avstrijskem Koroškem, s katerimi organizirajo tradicionalni pohod in koncert na Zelenici.

Druženje, povezovanje in ustvarjanje

KUD Frana Saleškega Finžgarja Senica danes sestavlja šest rednih sekcij: odrasla in otroška gledališka sekcija, vokalna skupina Fone Megale, foto-video sekcija in društvo ljubiteljev starin Gare. Vse sekcije so se predstavile tudi na nedavni slavnostni prireditvi s kulturnim programom ob 40. obletnici ustanovitve društva v medvoškem kulturnem domu, kjer ni manjkalo smeha in prijetnih nostalgičnih občutkov ob spominih aktualnih članov društva. V kulturnem društvu so sicer svoj okrogli jubilej praznovali že spomladi, ko so se na svetovni dan čebel odpravili na strokovno ekskurzijo v Žirovnico in k Finžgarjevi rojstni hiši v Doslovče. Na praznik reformacije so po kulturnem programu na svoji tradicionalni komemoraciji ob dnevu spomina na mrtve odprli tudi fotografsko razstavo foto-video sekcije, s katero so zajeli svoje delo in pomembne utrinke v zadnjih štirih desetletjih.

»Bodimo ponosni na naš slovenski kulturni kruh, samo ta nas je ohranil, nas ohranja in nas bo ohranil. Sicer bodo prišli drugi in spekli svoj kruh, ki bo dišal in bo videti drugače ter nas bo celo premamil, da bi nehali peči svojega. Preberite katero od Finžgarjevih del in okusite ta čudovit slovenski kruh,« je ob koncu slavnostne prireditve v Medvodah strnil Uroš Medar. Poudaril je še, da so člani društva ponosni na svoje delovanje, ki ga opravljajo s srcem, ter da se občutkov, ko človek prispeva kraju in mu ta veliko vrne, ne da opisati z besedami. 

Priporočamo