Kot so pojasnili na Mestni občini Kranj (MOK), sta izvedbo referenduma predlagala sveta obeh krajevnih skupnosti, ki se z združitvijo strinjata. »Združena krajevna skupnost bi se imenovala Krajevna skupnost Stražišče - Gorenja Sava, referendumsko vprašanje pa se glasi Ali se strinjate, da se Krajevna skupnost Stražišče in Krajevna skupnost Gorenja Sava združita v krajevno skupnost z imenom Krajevna skupnost Stražišče - Gorenja Sava?« so izpostavili na MOK.

Pobudo za združitev so v KS Gorenja Sava, ki poleg Delavske, Gorenjesavske in Kolodvorske ceste ter Savske loke obsega tudi železniško postajo Kranj, dali zaradi maloštevilnosti krajanov. Kot je dejal predsednik omenjene KS Roman Perne, naj bi jih to v minulih letih pogosto omejilo pri izvedbi načrtov: »Radi bi ustvarili več za izboljšanje kakovosti ljudi, ki živijo in prebivajo na območju naše krajevne skupnosti. Sami smo žal premajhni za ustvarjanje nekih večjih projektov, ki jih imamo v mislih; eden od teh je denimo otroško igrišče. Z združitvijo bi bili močnejši: tako finančno kot številčno.«

Perne se nadeja, da bodo krajani sledili referendumski pobudi, bojazen, da bi s tem v prihodnje v Gorenji Savi ostali brez priljubljenih tradicionalnih skupinskih piknikov in preostalih druženj, pa je označil za nepotrebno. »Vse dobre navade v naši krajevni skupnosti bodo ostale tudi ob morebitni združitvi,« je zagotovil predsednik KS Gorenja Sava.

Jure Šprajc, predsednik KS Stražišče:

»V Stražišču si že zdaj z večino krajanov Gorenje Save delimo šolo, vrtec, lekarno, zdravstveni dom, pošto, trgovino ... V zadnjem obdobju smo skupaj izdajali celo lokalni časopis, kar je še dodaten primer dobre prakse sodelovanja. «Foto: Tina Jereb

Jure Šprajc, predsednik KS Stražišče:

»V Stražišču si že zdaj z večino krajanov Gorenje Save delimo šolo, vrtec, lekarno, zdravstveni dom, pošto, trgovino ... V zadnjem obdobju smo skupaj izdajali celo lokalni časopis, kar je še dodaten primer dobre prakse sodelovanja. «Foto: Tina Jereb

Izid referenduma ni zavezujoč

V sosednjem naselju Stražišče na robu Sorškega polja, pod Šmarjetno goro in Svetim Joštom, so s predlogom KS Gorenja Sava glede združitve soglašali. Po besedah predsednika KS Stražišče Jureta Šprajca bi z združitvijo vsi pridobili in prihranili pri javnem denarju: »V Stražišču si že zdaj z večino krajanov Gorenje Save delimo šolo, vrtec, lekarno, zdravstveni dom, pošto, trgovino ... V zadnjem obdobju smo skupaj izdajali celo lokalni časopis, kar je še dodaten primer dobre prakse sodelovanja. Z združitvijo bi se znižali stroški obeh krajevnih skupnosti, ob tem pa bi lahko več denarja vložili v razne družbene dejavnosti.«

Predčasno glasovanje o združitvi obeh krajevnih skupnosti je v prostorih Šmartinskega doma v Stražišču potekalo že v sredo, medtem ko bodo jutrišnje glasovanje od 7. do 19. ure izvedli na dveh voliščih: v Šmartinskem domu v Stražišču in na volišču v Smučarskem skakalnem centru Gorenja Sava. Svoj glas bosta lahko v obeh krajevnih skupnostih skupno oddala 4002 volilna upravičenca: v KS Stražišče 3623 in v KS Gorenja Sava 379.

Prvi neuradni rezultati bodo znani jutri zvečer, na MOK pa so poudarili, da izid svetovalnega referenduma ni zavezujoč. O združitvi obeh krajevnih skupnosti bo namreč odločal mestni svet MOK s spremembo statuta MOK. »Ta sprememba, če bo sprejeta, bi se začela uporabljati ob izvedbi naslednjih rednih lokalnih volitev, ko bodo volilci volili tudi nov svet KS Stražišče - Gorenja Sava,« so sporočili s kranjske občine. 

Priporočamo