Uprava za zaščito in reševanje je poročala, da so se minulo soboto malo po 20. uri na gradbišču Centra Rog štirje delavci zastrupili z ogljikovim monoksidom. Pojasnili so, da je četverica v zaprtem prostoru opravljala gradbena dela, pri čemer so uporabljali tudi stroje z bencinskimi motorji, zaradi izpušnih plinov pa je prišlo do zastrupitve. Po poročanju uprave za zaščito in reševanje so reševalci nujne medicinske pomoči poskrbeli za delavce, gasilci Gasilske brigade Ljubljana pa so opravili meritve prisotnosti plinov in prezračili prostore. Okoliščine nesreče preverjajo tudi ljubljanski policisti, ki bodo o ugotovljenih dejstvih obvestili pristojno državno tožilstvo.

V nedeljo delali tudi na Iliriji

Ob tej novici je Goran Lukić iz Delavske svetovalnice na družbenem omrežju facebook opozoril, zakaj so bili delavci v soboto po 20. uri sploh na Rogovem gradbišču. Preveril je gradbeno pogodbo med Mestno občino Ljubljana, ki je naročnica gradbenih del v Rogu, in družbo Makro 5 gradnje ter ugotovil, da bi delavci po pogodbi delovni dan morali končati najpozneje ob petih popoldne. Ob tem je pripomnil, da delavci v soboto zvečer na gradbišču zagotovo niso bili zato, »ker jim je fino v soboto zvečer iti kaj postorit na gradbišče«. Lukić je nato v nedeljo šel mimo Roga in videl, da je bilo gradbišče tudi takrat aktivno, saj je bilo iz notranjosti jasno slišal glasove delavcev. Tudi to je presenetljivo, saj pogodba jasno predpisuje, da se gradnja ob dela prostih dnevih in praznikih, ki so dela prosti dnevi, ne izvaja. Spletni medij N1 je poročal, da so delavci v nedeljo delali še na enem gradbišču Makro 5 gradenj, na gradbišču kopališča Ilirija. Tudi po gradbeni pogodbi za Ilirijo velja, da dela v nedeljo ne bi smela potekati.

Ljubljanski župan Zoran Janković je zagotovil, da mu je žal za delavce, ki so se zastrupili, in potrdil, da Lukićeve navedbe glede nespoštovanja pogodbenih določil na gradbišču v Rogu držijo. »To je kršitev gradbene pogodbe,« je priznal Janković, ki je napovedal, da bodo Makro 5 gradnje in tudi druga gradbena podjetja, ki izvajajo občinske projekte, opozorili, naj spoštujejo v pogodbi predpisan delovni čas gradbišč. Župan je priznal, da Makro 5 gradnje pri projektu Rog zamujajo za predpisanim terminskim načrtom in da se trenutno pogovarjajo o podaljšanju pogodbenega roka. Družbo Makro 5 gradnje smo zaprosili za komentar dogodkov minuli konec tedna. Odgovore še čakamo. Na delovnem inšpektoratu so dejali, da so o nesreči v Rogu obveščeni, a da je ne raziskujejo.

Občina ne bo prekinila pogodb

»Ta primer ni nekaj ekscentričnega, je 'zgolj' tipičen primer tega, kako se v naši državi dela,« razmišlja Lukić, ki je prepričan, da bi še na mnogih drugih občinskih ali državnih gradbiščih videli gradbince tudi ob nedeljah. Po njegovem mnenju odgovornost za sobotni dogodek ne nosita le župan in vodstvo družbe Makro 5 gradnje, temveč tudi nadzorniki, skrbniki pogodbe in nadzorne inštitucije. Še več, po Lukićevem mnenju je srž tega problema miselnost pri javnem naročanju, ki pri izbiri izvajalca v ospredje postavi zgolj najnižjo ceno. Delavska svetovalnica je že leta 2021 ljubljansko občino ob izboru Makro 5 gradenj kot najcenejšega ponudnika v dopisu spraševala, kako bo nadzorovala gradnjo Centra Rog z vidika spoštovanja delavskih in socialnih pravic.

Čeprav bi občina v skrajnem primeru zaradi nespoštovanja pogodbenih določil lahko celo prekinila pogodbo z izvajalcem, je Jankovič dejal, da tega ne bo storil. Pojasnil je, da je gradbeništvo tak posel, da ko se neka gradbena faza izvaja, jo je treba dokončati. Prav tako je gradbeništvo odvisno od vremena. »Bolje, da delaš v nedeljo, ko je suho, kot v ponedeljek, ko dežuje,« meni Janković. Po njegovem mnenju je treba upoštevati tudi to, da nekateri gradbeni delavci želijo delati tudi nedelje, ker si tako nabirajo proste dneve in si lahko privoščijo daljši dopust doma, hkrati pa so ob nedeljah bolje plačani. Lukić po drugi strani meni, da gradbeni delavci v nedeljsko delo pogosto privolijo zato, da si vsaj nekoliko popravijo nizko plačo. 

Priporočamo