V občinah Kamnik, Domžale, Mengeš in Komenda trenutno poteka čiščenje strug, katerih pretočnost bo na tem območju zagotovljena nekje do konca septembra. Stanje na terenu si je pred dnevi ogledal tudi Uroš Brežan, minister za naravne vire in prostor, ob obisku območja zadrževalnika na Tunjščici pa je povedal, da je to tisti ukrep, ki ga je treba čim prej izvesti, da bo zagotovljena varnost vseh občin dolvodno od občine Komenda.
Odkupiti morajo še nekaj zemljišč
Župan občine Komenda Jurij Kern je med drugim povedal, da je po prvih ocenah škode v občini za 31 milijonov evrov, ministra in odgovorne pa je ponovno pozval, naj hitreje pristopijo k izgradnji suhega zadrževalnika na Tunjščici. Slišati je bilo tudi, da je suhi zadrževalnik prava rešitev za poplavno varnost, saj prostora za poglabljanje in širjenje strug ni. To dovolj zgovorno kažejo katastrofalne avgustovske poplave in tudi že izdelani hidravlični modeli. »Zadrževalnik na Tunjščici je projekt, ki se ga lotevamo že preveč dolgo. Sedaj smo tudi na državni ravni ugotovili, da je projekt zelo pomemben ne samo za Komendo, ampak tudi za občine, ki ležijo dolvodno. Občina je ta projekt umestila v prostor, sedaj pa smo na vrsti mi, da pridobimo gradbeno dovoljenje in vire financiranja, ki jih je na voljo kar nekaj, ter zagotovimo poplavno varnost,« je ob obisku Komende povedal minister Brežan. Zadrževalnik bo lahko zadržal do pol milijona kubičnih metrov vode. Med drugim morajo zgraditi še zapornice in odkupiti nekaj kmetijskih zemljišč. Občina Komenda je za izvedbo in odkup zemljišč do sedaj namenila že več kot 220.000 evrov, celovita infrastruktura pa bo po zadnjih ocenah stala od tri do pet milijonov evrov.
Že v tem mesecu objava javnega naročila
To, v kateri fazi je trenutno projekt, ki so ga v občini Komenda začeli že leta 2017, smo preverili tudi na direkciji za vode, kjer so nam odgovorili, da sta že pripravljeni projektna naloga in razpisna dokumentacija za začetek postopka oddaje javnega naročila za izdelavo projektne dokumentacije (DPP, DGD in PZI) ter pridobitev gradbenega dovoljenja. Objava javnega naročila je predvidena že v tem mesecu. Prav tako so v letošnjem letu izvedli predhodne geološko-geomehanske in kemijske preiskave obstoječega nelegalnega nasutja gradbenega materiala na mestu, kjer je predviden zadrževalnik, zato projekt poteka počasneje, kot je bilo predvideno. Po nestrokovni oceni gre za najmanj 70.000 kubičnih metrov materiala, največ naj bi bilo glinenega materiala, ki so ga navozili iz okolice opuščenih glinokopov in ki naj bi prispeval k večji vodni neprepustnosti bodočega nasipa.
Na podlagi analize odvzetih vzorcev odloženega materiala ob potoku Tunjščica je bil izdelan geološko-geotehnični elaborat, iz katerega pa je razvidno, da je z odloženim materialom mogoče izvesti nasip za suhi zadrževalnik. In to tako, da se material v prvi fazi sortira na materiale podobnih geomehanskih karakteristik, nato pa se te materiale na ustrezen način ponovno nasipa in utrdi. »Prejeli smo tudi končno poročilo preliminarne ocene vrednotenja nevarnih lastnosti in oceno kakovosti z oceno stanja tal (Eurofins). V odvzetih vzorcih ni bilo najdenih nevarnih snovi, odvzeta zemljina je bila ustrezna, glede na vrednotenje z mejnimi vrednostmi za odlagališča za inertne in nenevarne odpadke,« so pojasnili in dodali, da se v primeru realizacije predvidenega časovnega poteka izdelave projektne dokumentacije začetek gradnje predvideva v letu 2025.