Med dopoldansko malico je bilo v kuhinji Varstveno-delovnega centra (VDC) Tončke Hočevar zelo živahno. Poleg zaposlenih v eni od dveh lesnih delavnic so za mizo sedli tudi vsi drugi uporabniki storitev, ki jih v Vodnikovi ulici omogočajo invalidom. Točna kot ura je na svoje delovno mesto prišla Maja Manova, ki je že 15 let zaposlena v kuhinji. »Pri 19 letih sem v kuhinji začela delati kot vajenka, do danes sem zamenjala že tri podjetja,« pove Maja Manova. Gre namreč za podjetja, ki kuhajo hrano in imajo v pogodbi z VDC zapisano, da morajo zaposliti enega od njihovih uporabnikov.
Bolj kakovostno življenje
Petintridesetletna Maja Manova je v integrirano zaposlitev vključena že 15 let, pred tem pa je bila v institucionalnem varstvu zavoda. Tudi s pomočjo zaposlenih v VDC je naredila korak naprej in najela stanovanje na prostem trgu. »Doma mi delajo družbo mačka in dve psički, ki ju vsako jutro pred službo in po službi sprehajam. Najraje okoli ekonomske fakultete,« pove sogovornica, ki je tudi prva, ki je deležna nove storite socialnega vključevanja invalidov, ki so jo poimenovali S podporo zmoremo vse in v katero so se v VDC Tončke Hočevar vključili lani septembra. »Z njo VDC uporabnikom z motnjo v duševnem in telesnem razvoju ponuja podporo in pomoč pri čim bolj neodvisnem in samostojnem življenju. Uporabnike storitve spodbujamo pri tistih aktivnostih, kjer potrebujejo še malo pomoči in spodbude,« pove koordinatorka storitve Monika Ločniškar in doda, da je tovrstno angažiranje prišlo zelo prav po covidu, ko je marsikdo ostal doma in se ni vključeval nikamor. »Predvsem želimo, da bi se naši uporabniki vključevali v razne športne, izobraževalne in druge že obstoječe aktivnosti v lokalnem okolju,« je povedala Ločniškarjeva. Direktor VDC Tončke Hočevar Slavko Bolčevič pa je dodal, da želijo uporabnikom pomagati pri vključevanju v družbo in uresničevanju enakih možnosti, kot jih imajo drugi posamezniki, ter jih usposobiti za čim bolj samostojno življenje. »S pomočjo podpornih oseb jim omogočamo bolj polno in kakovostno preživljanje prostega časa.« Kar v praksi pomeni, da podporna oseba pomaga pri spremljanju na različne družabne dogodke in športne aktivnosti.
Pri izbiri podporne osebe se upošteva želja uporabnika. Maja Manova si je zaželela žensko osebo, ki mora imeti rada živali. »Spoznala sem Katarino, študentko, s katero se zdaj enkrat na teden druživa. Ker še študira, čas prilagodiva njenim obveznostim. Tako sva za novo leto skupaj pekli piškote, pogledava tudi kakšen film – najraje o psih, ko bo topleje, bova skupaj s psičkama hodili na sprehod,« pove Maja Manova in doda, da ji Katarina prisluhne tudi, ko ima kakšne težave, osebne stiske.
Nagovarjajo tudi aktivne upokojence
Do storitve socialnega vključevanja invalidov so po zakonu o socialnem vključevanju invalidov upravičene osebe s statusom invalida, ki niso vključene v institucionalno varstvo ali v storitev osebne asistence ter ne uveljavljajo pravice do oskrbovalca družinskega člana ali pravice do dolgotrajne oskrbe. Kot še doda Bolčevič, je število ur, ki jih uporabniku lahko nameni podporna oseba, odvisno od načina življenje. »Če živi s še aktivni starši, mu pripada manj ur, kot če živi samostojno. Število ur z odločbo določi center za socialno delo,« je povedal direktor.
Da bi lahko storitev ponudili čim večjemu številu uporabnikov, ki bivajo v domačem okolju, in jim pomagali k večji samostojnosti, so v VDC k sodelovanju povabili podporne osebe. »Seveda si želimo, da bi te prihajale tudi iz okolja, kjer uporabniki živijo. S tem bi imeli veliko več možnosti tudi vključevanja v domače okolje,« pove Monika Ločniškar in doda: »Za zdaj imamo tri študente, nagovarjamo pa tudi mlajše aktivne upokojence in prostovoljce, ki jih veseli delo z ljudmi in imajo razvit čut za delo z ljudmi s posebnimi potrebami.«
Storitev za zdaj uporablja šest uporabnikov, vključene so tri podporne osebe. »Za zdaj so to predvsem študentje delovne terapije, ki so bili pri nas že na praksi in imajo dobre izkušnje ter si želijo še naprej sodelovati z nami,« je povedala Maja Rozman, vodja vodenja varstva in zaposlitve pod posebnimi pogoji, obenem pa omenila, da nagovarjajo tudi posameznike brez izkušenj z delom z invalidi. »Ekipa zaposlenih v VDC pomaga s strokovno podporo, prav tako ves čas spremljamo izvajanje storitve ter morebitne vrzeli v znanju. Podporne osebe naučimo, kako odreagirati v kočljivih situacijah, imamo tudi individualno usposabljanje,« še pove Rozmanova. Glede na zanimanje med uporabniki bi potrebovali še vsaj deset podpornih oseb.