Javni stanovanjski sklad Mestne občine Ljubljana pričakuje, da bo do konca oktobra zaključen projekt gradnje 156 neprofitnih najemnih stanovanj v soseski Rakova jelša II. Če bo šlo vse po načrtih, bo sklad prvim stanovalcem ključe stanovanj predal v zadnji četrtini letošnjega leta, je napovedal vodja sektorja za investicije na stanovanjskem skladu Aleš Tomažin.

Poleg stanovanj in dveh poslovnih prostorov bo družba VG5 po naročilu sklada v soseski Rakova jelša II zgradila tudi stavbo, v kateri bodo prostori za lokalno skupnost. To stavbo bo sklad predal v namensko premoženje in upravljanje občinski službi za lokalno samoupravo, poslovna prostora pa bo predvidoma prodal na javni dražbi. V slednjih sta predvidena gostinska in storitvena dejavnost, možne pa so tudi druge dejavnosti, kot so trgovina in zdravstvena oskrba, je omenil Tomažin.

Čutijo višanje
cen gradbenih storitev

Na Rakovi jelši ljubljanski sklad razvija še en projekt, ki nosi ime Rakova jelša I, nahaja pa se nekoliko severneje od soseske Rakova jelša II. Tudi ta projekt je sklad z javnim naročilom zaupal družbi VG5, ki pa tokrat ne bo zgolj izvedla gradnje, temveč mora tudi projektirati sosesko in pridobiti gradbeno dovoljenje. Tega naj bi VG5 po terminskem načrtu pridobil v prvi polovici prihodnjega leta, za gradnjo stanovanj pa bo družba imela nato 25 mesecev. V Rakovi jelši I je predvidenih okoli 100 stanovanj.

Tomažin je priznal, da skladove finance že občutijo višanje cen v gradbeništvu. »Pogodbeni strošek izgradnje soseske Rakova jelša I je višji, kot smo prvotno ocenjevali, pri čemer smo pri prvotni oceni tega stroška izhajali iz cen, ki smo jih dosegli v postopku izbire izvajalca gradbeno obrtniških in inštalacijskih del za sosesko Rakova jelša II,« je razložil Tomažin. Če ne bo aneksov, bo sklad za Rakovo jelšo I odštel 15,3 milijona evrov z davkom na dodano vrednost, pogodbena vrednost Rakove jelše II pa je bila 18,6 milijona evrov.

Od VG5 so prav tako dobili zahtevek za povišanje pogodbene vrednosti gradnje soseske Rakova jelša II »zaradi dviga cen v gradbeništvu«. Na skladu bodo zahtevek pregledali in presodili znotraj sklenjene pogodbe. Je pa sklad z VG5 pri tem projektu že sklenil tri anekse, ki so za slabih 210.000 evrov povišali pogodbeno vrednost zaradi dodatnih del. Tomažin je dodal, da se z višjimi cenami srečujejo tudi pri prenovi starih stanovanj in sklepanju ostalih pogodb, ki se navezujejo na izvajanje investicijskih in vzdrževalnih del v stanovanjih.

Za sosesko Jesihov štradon
bo ključna odločitev sodišča

Tomažin je dejal, da se sklad doslej še ni srečal s situacijo, ko v postopku javnega naročanja ne bi dobil sprejemljive ponudbe za gradbeno obrtniška in inštalacijska dela. A če bi se zaradi višanja cen v gradbeništvu zgodilo, da postopka javnega naročila ne bi mogli zaključiti z izborom izvajalca, ker bi bile vse ponudbene cene previsoke, pa obstaja možnost, da bi izvedbo posameznih projektov morali zamakniti, je priznal. To bi morali storiti bodisi zaradi poteka in potreb po financiranju drugih projektov sklada bodisi zato, da bi zagotovili dodatna sredstva za izvedbo investicij.

Ljubljanski stanovanjski sklad trenutno čaka na izdajo gradbenih dovoljenj za še dva stanovanjska projekta. Sosesko s predvidoma 87 stanovanji ob Zvezni ulici v Zeleni jami bi sklad lahko začel graditi spomladi prihodnje leto. Pri gradbenem dovoljenju za sosesko Jesihov štradon s 44 stanovanji pa se je pridobivanje gradbenega dovoljenja zapletlo zaradi postopka za določitev pripadajočih zemljišč. Tega je sprožilo več deset lastnikov bližnje soseske hiš.

Priporočamo