»Ljudje imamo s psihološkega vidika tri odzive na nasilje. Fight, flight ali freeze,« pojasni Tomaž Uršič, inštruktor ženske samoobrambe pri Krav Maga Global Slovenija, kjer na začetku leta organizirajo tečaje v Ljubljani, jeseni pa še v Kopru. Tarča nasilja se torej odzove bodisi z borbo, pobegom bodisi otrpne. »Ugotovil sem, da ljudje največkrat zmrznejo. Še pobegniti ne znajo. Govorim o tistih, ki so odraščali v nekem normalnem okolju. Krav maga ima razvite sisteme obrambe ravno za zelo hude fizične grožnje in seveda s ciljem, da se lahko žrtev hitro reši.« Če imajo borilne veščine določena pravila, sistemov samoobrambe ne uvrščamo med športne discipline, kar pomeni, da je pri obrambi dovoljeno vse, kar pri športu ni. Krav maga uči, kako v čim krajšem času povzročiti nasilnežu čim več škode. Nasilje kot obramba nastopi v skrajni sili, pove inštruktor: »Ženska, ki je soočena z nasiljem, ga bo lahko premagala samo z enako mero nasilja nazaj. Samo to ji lahko pomaga v takšni situaciji. Cilj je torej preživeti.«

Kaj si videla od točke
a do točke b?

Prvi dan na tečaju samoobrambe Tomaž Uršič za udeleženke najprej pripravi predavanje. »Povem jim, da se samoobramba začne že s tem, ko pridejo na tečaj. To pomeni, da imajo zavedanje o nujnosti samoobrambe. Ko jim začnem govoriti o napačnih vzorcih in pogledih na samoobrambo, pa ne morejo verjeti, da so do zdaj počele vse narobe.« Njegova naloga je ozavestiti dejstva in značilnosti napadalcev ter napačne predstave o samoobrambi, kot so denimo lažna prepričanja o nožu v torbici. Ko je ženska napadena, nima časa, da bi nož sploh vzela iz torbice, kaj šele, da bi se branila. Poleg tega se mnoge niti ne zavedajo okolice, ker nenehno gledajo v telefon. V taki situaciji so ženske še bolj ranljive.»Ko jih vprašam: »Ko ste šle iz točke a do točke b, ali znate povedati, kaj vse ste videle na tej poti?' Nobena ne ve,« razloži Uršič. »Varnost se začne z zavedanjem okolice okoli nas ter z zavedanjem samih sebe. Najprej morajo vedeti, kaj so dejansko sposobne narediti. Konec koncev, treba je znati udariti, potisniti prst v oči. Če se hočeš braniti, moraš to narediti brez razmišljanja. Dokazano je, da je treba narediti 24.000 ponovitev ene tehnike, da bo ob nasilju telo avtomatsko odreagiralo.«

Vzgojni blok

Posilstvo je vedno načrtovano dejanje, storilec pa oseba, ki mu žrtev zaupa. Tudi največ nasilnih smrti žensk se zgodi v njihovem domačem okolju. V popolnem svetu samoobramba ne bi bila nujna, če ne bi bili med nami tudi sociopati, psihopati in ostali potencialni nasilni napadalci, meni Uršič. »Psihopati in sociopati so ciljno usmerjeni. Ker so lahko zelo inteligentni, so lahko tudi izredno nevarni." Problem je, kako jih prepoznati, ker znajo biti vrhunski manipulatorji. Sogovornik izpostavi zanimivo znanstveno dejstvo: "Oči so ogledalo duše. Psihopati in sociopati sicer lahko prilagajajo svojo mimiko, ampak oči imajo pa hladne. Če ženska vidi, da ima oseba hladne oči, je to že prvi znak, da nekaj ni vredu.«

Ena izmed udeleženk je povedala, da ji je bil tečaj tako všeč, da hodi danes še na treninge krav mage v mešanih skupinah. »Ko prideš prvič na samoobrambo, te je mogoče malo strah, ampak Tomaž zelo dobro razlaga. Recimo, kako že od daleč prepoznati grožnje, kako je namen vsega, da se ti ne rabiš tepsti, ampak že takoj vidiš, kako se temu izogniti.« Na tečaju je slišala, kako imenujejo eno izmed tehnik, ki jo je tudi sama že pred leti uporabila v nekem klubu. »Tam vidiš, da kdo ne dojame, da nočeš z njim plesati. Ko se mi je to zgodilo, sem ga odrinila tako, da sem mu še dva prsta malo bolj potisnila v grlo. Umaknil se je in zares dojel, da mislim resno. Temu rečejo vzgojni blok.«

Mednožje sveti gral

Na tečaju udeleženke spoznajo točke na telesu, ki jih ciljajo, ko so izpostavljene fizični grožnji. »Sveti gral točke krav mage je udarec ali brca v mednožje. Moški je lahko svetovni prvak v čemerkoli, ampak če bo ženska to točko zadela v pravem trenutku, se bo takoj rešila,« pravi Uršič. Poleg mednožja pa je še ena točka, ki je moški ne more natrenirati, in to je brada. »Tukaj gredo živčni končiči v male možgane in vsak močan udarec, ali »knockout« kot mu pravimo, povzroči šok,« razloži trener. Občutljive točke so še prsti na stopalih, kolena, oči, tanki deli kože, denimo na vratu. Če napadalec žrtev stisne in ji onemogoči premikanje rok, ga lahko ona ugrizne. Zaradi prastrahu pred ugrizom, ki je lahko tudi smrtni ugriz v vrat, se bo napadalec namreč avtomatsko umaknil. x

Priporočamo