»Zbrala sem informacije z nekaterih slovenskih bazenov in ugotavljam, da v Celju plavamo najdražje. Še lani je bila cena za sto vstopov sto evrov, letos pa so jo zvišali na 400 evrov. Edinstveni smo v primerjavi z bazeni drugod, tudi kar zadeva vse ure, dni in praznike. Ni bazena v Sloveniji, ki bi imel toliko omejitev kot naš. Pa bi to še razumela, če bi bil bazen nov. A žal je bazen Golovec precej dotrajan, tla v bazenu so pogosto umazana, v vodi plavajo lasje. Zato menim, da štirikratno zvišanje cen ni upravičeno,« pravi Barbara Suša, ki že osem let obiskuje bazen skupaj z 89-letnim očetom Viktorjem Andrejem Sušo. Oba sta plavalca veterana, člana Plavalnega kluba Neptun, ki na raznih tekmovanjih osvajata tudi najvišje lovorike. Nedavno sta se udeležila prvenstva veteranov v Beljaku v Avstriji in si oba priplavala medalji. Andrej Viktor srebrno na 50 metrov hrbtno, Barbara pa bronasto na 50 metrov prosto. Andrej Viktor je bil že v mladosti aktiven športnik, nekaj let je plavanje tudi treniral, njegova disciplina je bila hrbtni slog. Bil je tudi prvak v teku na smučeh na Štajerskem, ukvarjal se je tudi z atletiko. Po končani gimnaziji v Celju je študiral na ekonomski fakulteti v Ljubljani in se ukvarjal z veliko stvarmi, upokojil pa se je kot trgovski potnik Kleti Goriška brda. Vsestranska je tudi njegova hči Barbara, ki je predsednica Kulturno-umetniškega društva Galiarda Celje, plesne skupine, ki obuja srednjeveške plese, članica Turističnega društva Vojnik, članica OGAE – ljubiteljev evrovizijskih popevk, vodja veteranske sekcije plavalnega kluba Neptun in prostoferka, ki v okviru Zlate mreže ponuja brezplačne prevoze za starejše.
Bazen zgrajen v času brigadirskih akcij
Njuna zgodba je zanimiva, saj sta se oče in hči v plavanju združila zaradi težav s hrbtenico. Barbara je zaradi težav s hernijo obiskovala terapije, nato pa na morju ugotovila, da ji plavanje dobro dene, zato je sklenila, da se bo plavanju bolj posvetila. »Na bazenu me je opazila trenerka Društva vodnih športov Posejdon Celje Vera Pandža, ki je bila prepričana, da sem nekdanja aktivna plavalka. Pobarala me je, ali bi tudi tekmovala. In sem si rekla, zakaj pa ne. To sem doma povedala očetu, ki je imel prav tako težave s hrbtenico in se mi je v bazenu z veseljem pridružil, češ da bo to koristno za oba,« nam pove Barbara Suša. A letos, po osmih letih rednega obiskovanja bazena Golovec v Celju, ki je v upravljanju družbe ZPO, ta pa je v lasti občine, je opazila, da se je cena za obisk bazena enormno povišala. Še lani je za sto obiskov odštela sto evrov, letos 400. »To se mi je zdelo nelogično, zato sem pobrskala po cenikih drugih slovenskih bazenov. In ugotovila, da je bazen v Celju najdražji v Sloveniji. V Slovenj Gradcu, denimo, lahko vse leto plavaš brez vseh omejitev za 360 evrov, v mariborskem Pristanu za 350 evrov, v Kranju stane letna sezonska vstopnica za odrasle 245 evrov, v Kopru 230, v Novem mestu, kjer imajo nov bazen, je cena letne vstopnice 250 evrov, v Ravnah na Koroškem pa 250. V Ljubljani, v Tivoliju in na Kodeljevem pa je cena prenosljive sezonske vstopnice 458 evrov, kar tudi ni primerljivo z našim bazenom v Celju, ki so ga naši starši zgradili z lastnimi rokami, brigadirsko,« pravi Suševa.
Že 15 let niso spremenili cen
In kaj odgovarjajo v družbi ZPO, ki upravlja letni in zimski bazen? »Zvišanje cen vstopnic za zimsko kopališče Golovec je bilo nujno, saj so bile cene nespremenjene od leta 2009, medtem ko so se stroški obratovanja bazena, vključno s stroški energentov, vzdrževanja in splošnih življenjskih stroškov, skozi leta občutno poviševali. Ker se cene torej vse od leta 2009 niso prilagajale drugim stroškom, tudi ne rasti splošnih življenjskih stroškov, smo bili letos prisiljeni izvesti spremembo cen, da lahko še naprej zagotavljamo nemoteno obratovanje in kakovost naših storitev. Obenem smo odpravili tudi nekatera nesorazmerja v ceniku iz preteklosti,« odgovarja direktorica družbe ZPO Breda Obrez Preskar. Kot je še dodala, so kot družba v lasti Mestne občine Celje posledično vezani na občinski proračun, v katerem pa letos in prihodnje leto niso predvidena investicijska sredstva za prenovo ali nadgradnjo zimskega kopališča Golovec. »Skupaj z občino pa srednjeročno snujemo načrte za nov športni kompleks, ki bi vključeval tudi novo zimsko kopališče, drsališče, poleg drugih športnih objektov in površin. To pomeni dolgoročno rešitev za izboljšanje športne infrastrukture v mestu, za katero verjamemo, da je potrebna,« dodaja Obrez-Preskarjeva.