Teo Golja, pobudnik in vodja projekta, je pred svojo pošto v Šiški opazil, da so na trati, kjer so nekoč stale govorilnice, samo še betonski podstavki: »In sem si rekel, kakšna škoda je, da jih nismo uporabili za nekaj novega, za nekaj bolj primernega našemu času.« Ker ni želel, da bi se ta vez s preteklostjo kar tako pozabila, je svojo idejo o govorilnici, najprej kot knjižni postojanki, prijavil Mestnemu inkubatorju, ki ga izvajajo Mladi zmaji. Ko je ugotovil, da je ideja preveč ambiciozna za eno osebo, se je povezal z Uršo Kaplan, svojo mentorico in koordinatorico projekta. Njej se je že pred leti porajala podobna zamisel. Zagnana ekipa mladih je tako čez pol leta poskrbela, da so danes tri govorilnice postale izmenjevalnica knjig, umetniška instalacija in turistična infotočka. »Želimo si, da ta prostor zaživi v lokalni skupnosti kot nov prostor za mlade in programe Mladih zmajev. Hkrati si želimo, da bi ljudje spoznali potencial v reciklaži. Da bi v starih predmetih, za katere bi na prvi pogled rekli, da so za odpad, videli nov smisel in jih predelovali ter ponovno uporabljali,« pojasni Kaplanova.
Spomini, nostalgija in retro čas
Govorilnice so jim priskrbeli v Telekomu. »Najprej smo morali preveriti, kako sploh je s temi govorilnicami, ker jih zdaj umikamo. Ugotovili smo, da jih imamo nekaj v skladišču,« je dejala Nataša Osolnik iz Telekoma. V prostorih Mladinske postaje Moste so obnovili ogrodje kabin in postavili poličke. V pomoč sta jim bila še Tehniški muzej Slovenije in Srednja šola tehniških strok Šiška, ki jih je opremila s solarnimi paneli. Iz Botaničnega vrta ljubljanske univerze so nato govorilnicam zasadili zelene strehe. Golja pravi, da so bili odzivi obiskovalcev na postavljene govorilnice zelo pozitivni. Tudi zaradi nostalgičnega čara govorilnic: »Retro čas se je vrnil. Mlajša generacija bolj ceni brutalistični, socialistični slog.«
V eni od govorilnic so uredili razstavni prostor mladih umetnikov: »Prepoznali smo, da težko pridejo do začetne točke, kjer lahko predstavijo svojo umetnino. Tako da smo eno namenili le zanje kot izložbo, da jim pomagamo pri začetku kariere.« Prvo razstavo je ustvaril študent kiparstva Tom Winkler. Valovito skulpturo je oblikoval iz japonskega dresnika. »Nekako ga imam rad, a ga tudi sovražim, ker je povsod in vse uničuje. Tako da sem se odločil iz njegovih stebel, ki so podobna bambusu, nekaj ustvariti. Šlo je bolj za neko študijo materiala.« Svojevrsten izziv je postaviti umetnino v govorilnico: »Ima svoje slabosti, ker ni tradicionalni razstavni prostor, tako da imaš težave, kako kaj postaviti. Je pa zanimivo. Je nekaj, kar ljudje pogledajo in se mogoče ustavijo.«
Govorilnice z novim poslanstvom bodo eno leto bogatile Gruberjevo nabrežje. Eno bodo posvojili v Turizmu Ljubljana, drugo Mladi zmaji, za tretjo pa posvojitelja še iščejo. Želijo si, da bi v Ljubljani vse tri našle svoje mesto za dlje časa.