Na Litijsko cesto 51 se z odločitvijo vlade selijo Upravno, Delovno in socialno ter Višje delovno in socialno sodišče v Ljubljani. Posel, vreden skoraj osem milijonov evrov, so sklenili s podjetjem Rezidenca Rajski vrt, ki ga vodi koprski podjetnik Sebastjan Vežnaver.
V stavbi na Litijski 51 je imelo v zlatih časih sedež največje slovensko podjetje na področju informacijske tehnologije Hermes Softlab. Zgradba ni vpisana v zemljiško knjigo, so pa razvidni posli s parcelami: pred tremi leti je postalo lastnik podjetje Rezidenca Rajski vrt, ki ima kot glavno dejavnost v registru Ajpes vpisano »trgovanje z lastnimi nepremičninami«. Vrednosti posla ni mogoče preveriti. Direktor Rajskega vrta je Sebastjan Vežnaver, ki je hkrati tudi direktor podjetja KPMS za računovodske in finančne storitve. Tudi to podjetje ima sedež v Kopru in je lastnik Rezidence Rajski vrt. Vežnaver je pred leti polnil naslovnice časopisov zaradi poslov okoli Šampionke Renče: leta 2008 je postal direktor in manjšinski lastnik družbe Pejo Šampionka ter jo v manj kot enem letu poslal v stečaj. Banki upnici sta leta 2016 od njega zahtevali 3,5 milijona evrov, smo pisali. Polnil jih je tudi zaradi povezav z ugaslo zvezdo rumenega tiska Rajkom Hrvatičem, poslov s srbsko policijo pri prodaji motorjev in zasebnimi zvezami s slovenskimi estradnicami.
Zakaj ravno Vežnaverjev Rajski vrt?
A tokratni posel je čist, zagotavljajo na pravosodnem ministrstvu: junija letos so izvedli informativno javno zbiranje ponudb za nakup neopremljenih poslovnih prostorov v Ljubljani, so nam pojasnili. Prispele so tri ponudbe: Kompas shopa za nepremičnino na Ajdovščini, Monetica za nepremičnino na Dalmatinovi 2a in Rezidence Rajski vrt. »Glede na potrebe pravosodnih organov in analizo ponudb se je izkazalo, da je najbolj primerna lokacija na Litijski cesti. Ceno je z oddajo ponudbe določil ponudnik, njena primernost je izkazana s cenitvijo s strani pooblaščenega cenilca.«
Na naša vprašanja, kaj konkretno se je ministrstvo odločilo kupiti – torej katero stavbo, katere dele stavbe in katere parcele – so nam odgovorili, da je predmet nakupa le stavba številka 802 v katastrski občini 1732 Štepanja vas.
Štiri milijone letno za najem prostorov
V začetku leta smo poročali, da ministrstvo za pravosodje za najem dobrih 30.000 kvadratnih metrov prostorov v Ljubljani letno odšteje več kot štiri milijone evrov. Takrat so sporočili tudi, da idejo o gradnji nove sodne stavbe na vogalu Dunajske in Topniške ceste, kamor bi se selila okrožno, okrajno ter delovno in socialno sodišče, opuščajo in da bodo znova analizirali dejanske potrebe.
Ministrstvo za pravosodje z razpisom išče še dve večji razpravni dvorani v središču Ljubljane, smo pisali prejšnji teden. Okrožno sodišče ima za najobsežnejše kazenske zadeve na voljo najete prostore Gospodarskega razstavišča, kjer že dlje časa poteka varnostno zahtevno sojenje članom kavaškega klana, po podatkih vrhovnega sodišča pa so v Ljubljani odprti še najmanj trije kazenski postopki z večjim številom obtožencev.