Ljubljana se je pridružila seznamu svetovnih mest, ki jih je v okviru projekta Vizualna utopija preoblikoval znani grafični oblikovalec in umetnik Jan Kamensky, ki se v javnosti rad predstavlja kot digitalni vrtnar. Znan je po tem, da s trgov in ulic briše avtomobile, jih odene v zelenje, javne površine za hojo, kolesarjenje, druženje in rekreacijo. S tem na ljudem razumljiv grafičen način pokaže, kakšen potencial imajo javni prostori, ki so trenutno zelo obremenjeni z osebnim motornim prometom, ki od vseh razpoložljivih oblik mobilnosti glede na prepeljane potnike zasede daleč največ prostora in najbolj obremenjuje okolje.

V igri je bilo več lokacij

Za ljubljansko vizualno utopijo si je Kamensky ob pomoči Urbanističnega inštituta Republike Slovenije izbral Trg francoske revolucije pri ljubljanskih Križankah, v bližini katerega naj bi nekoč zrasla tudi nova narodna in univerzitetna knjižnica. Dr. Aljaž Plevnik z omenjenega inštituta nam je povedal, da se je za lokacijo Kamensky odločil sam, da pa mu je na ogledu Ljubljane pokazal prostore, ki bi lahko predstavljali primeren izziv. »Predvsem take, ki so formalno in tehnično urejeni, a so preobremenjeni z avtomobili. Ali pa ambientalno kakovostne prostore, ki bi si zaslužili osvoboditev od parkiranja. Poleg Trga francoske revolucije sva si ogledala še Vodnikov trg, Krekov trg, Eipprovo ulico in okolico šol, predvsem waldorfske,« nam je pojasnil Plevnik.

Kot je razvidno iz vizualizacije in posnetka, je Kamensky s Trga francoske revolucije (in deloma Vegove ulice) umaknil vse parkirne prostore oziroma bolje rečeno avtomobile, ki so zaradi trenutne ureditve pogosto tudi nepravilno parkirani. Namesto tega je s tlakovanjem razširil in ločil površine za pešce od površin, ki so namenjene tako pešcem in kolesarjem kot omejenemu prometu za stanovalce in lastnike lokalov. S tem je pridobil prostor za zasaditev več dreves, grmičevja in cvetlic, klopi in drugo ulično opremo ter fontano, ki jo je umestil na križišče Emonske in Rimske ceste.

Vizualno utopijo Ljubljane s preureditvijo Trga francoske revolucije so premierno predstavili na sedmi konferenci o prometnem načrtovanju v Laškem. Namen projekta je med drugim tudi spodbuda pri doseganju ambicioznega cilja podnebne nevtralnosti do leta 2030, ki pa jo odgovorni na občini v ključnih dokumentih, kot je maja lani sprejeti lokalni energetski koncept, v resnici napovedujejo šele po letu 2050. Kratek nagovor udeležencev konference v Laškem je Kamensky začel z besedami, da ga zelo zanima, kaj bodo povedali o njegovi vizualni utopiji Ljubljane, a je hitro izpostavil, da so na potezi drugi, ki odločajo o tem, kaj se bo zgodilo. »Moja vizija in moje ideje niso tako pomembne. Na prvem mestu je vaša domišljija, kakšno mesto boste ustvarili v prihodnosti. Mojo vizualno utopijo vzemite kot impulz, nato pa ste na vrsti vi. Kajti ko enkrat spregledaš, moraš ukrepati, kakšen smisel bi sicer imelo, da si spregledal?« je provokativno končal Kamensky.

Ceste neločljivo povezujemo
z avtomobili

V Hamburgu živeči Kamensky animacije preobrazb mest, na katerih prvenstveno avtomobilom namenjene ceste spreminja v ljudem prijazne prostore, objavlja od leta 2020. S tem ko na humoren način briše avtomobile s cest in sadi virtualna drevesa, želi v zavest ljudi vcepiti pomen javnega prostora. »Dandanes so ceste neločljivo povezane z avtomobili. To je moderen fenomen, ki ga moramo spremeniti. Ceste moramo povezovati z ljudmi. In ta sprememba se začne s tem, kako gledamo na svet,« je navedeno v njegovi biografiji. Vizualizacije preobrazb mest pripravlja za različne stranke, kot so nevladne organizacije, časopisi, mesta sama, in tudi za posamezne razstave. 

Priporočamo