V uredništvo smo pred dnevi prejeli obsežno dokumentacijo, ki priča o tem, da naj bi se za zidovi Varstveno-delovnega centra (VDC) Saša, kjer skrbijo za odrasle osebe z motnjo v telesnem in duševnem razvoju, dogajale številne nepravilnosti, ena od zaposlenih, diplomirana medicinska sestra Saša Šmon Potočnik, pa zatrjuje, da je žrtev mobinga, zaradi česar je že od pomladi na bolniškem dopustu. Čeprav ima vsaka zgodba vedno dve plati, jih ima ta očitno še več, anonimke v zvezi z dogajanjem v VDC so v minulih mesecih dodobra zaposlile številne inšpekcijske službe, tudi socialno zbornico, informacijskega pooblaščenca, ministrstvo za solidarno prihodnost in celo policijo.
Kot je pojasnila Milena Trbulin iz policijske uprave Celje, so policisti policijske postaje Mozirje na podlagi prijav mozirske enote VDC decembra 2021 obravnavali okoliščine domnevnega pogrešanja zdravstvenih kartonov in marca letos okoliščine domnevne odtujitve zdravil v njihovem zavodu. »V obeh primerih policisti na podlagi zbranih obvestil niso ugotovili elementov kaznivega dejanja. O domnevnih nepravilnostih glede pogrešanih zdravil smo pisno obvestili pristojno enoto zdravstvenega inšpektorata RS. Mozirski policisti bodo z ugotovitvami seznanili pristojno okrožno državno tožilstvo v Celju,« je odgovorila Trbulinova.
Dogajanje in sume, da vse le ni v najlepšem redu, je dodatno zapletlo dejstvo, da so nedavno odstopili vsi člani sveta zavoda VDC Saša, ki so na nepravilnosti opozarjali že dolgo. »Menimo, da poraba javnih sredstev in sredstev uporabnikov v lanskem letu ni bila transparentna, zato tudi nismo potrdili lanskega letnega poročila zavoda. Opozorili smo tudi na to, da so bivalno enoto Živa v Velenju odprli kljub umanjkanju zadostnega števila strokovnega kadra. Po našem mnenju je neodgovorno tudi vodenje sanacije po poplavi v Mozirju. O vseh nepravilnostih smo sproti obveščali tako pristojno ministrstvo kot tudi inšpekcijske in druge službe,« pravi odstopljena predsednica sveta zavoda Janja Rednjak. Člani omenjenega sveta so že sredi julija predlagali tudi razrešitev direktorice, a do tega ni prišlo, saj je za piko na i pristojno ministrstvo. »Direktorica delo sveta zavoda ignorira, nam grozi in nas žali. Ker ne moremo prevzeti odgovornosti za številne nepravilnosti in ker si uporabniki zaslužijo kakovostno obravnavo, smo se odločili za odstop,« pojasnjuje Rednjakova.
Pismo ogorčenega starša
Na nepravilnosti že dalj časa opozarjajo tudi nekateri starši uporabnikov. Med njimi Branko Amon, ki je napisal pismo tudi predsednici države Nataši Pirc Musar. Opisal je, s kakšnimi težavami se srečujejo kot starši težko prizadete hčerke, ki so jo iz VDC Velenje pred tremi leti preselili v na novo odprto bivalno enoto v Mozirju. »Od začetka smo imeli z zaposlenimi v Mozirju dobre odnose. Ker hčerka rada hodi, grem vsak dan k njej, da greva na sprehod, saj ji v zavodu zaradi pomanjkanja kadra tega ne morejo nuditi,« med drugim piše oče hčerke, ki ima diagnosticirano osteopenijo in ne govori, v zavodu pa ima svojega skrbnika. A njena starša naj bi v zadnjem času zaznala določene nepravilnosti, zato si želita, da bi hčerka dobila skrbnico. Tudi svet staršev je soglašal s predlagano razrešitvijo direktorice.
Na člane sveta zavoda VDC Saša pa se je že v začetku leta obrnila tudi Šmon-Potočnikova, ki je že kmalu po prihodu v zavod zaznala, da strokovni delavec za zaprtimi vrati nad uporabniki vrši psihofizično nasilje. »Direktorica me degradira, ignorira, žali in neenakopravno obravnava, tudi ustrahuje me, kaznuje in mi podtika dejanja, ki jih nisem zagrešila,« je med drugim navedla v pismu članom sveta, s problematiko in dokumentacijo pa seznanila tudi ministrstvo in zbornico zdravstvene in babiške nege. V začetku aprila je od direktorice Darje Fišer prejela opozorilo pred redno odpovedjo pogodbe o zaposlitvi iz krivdnega razloga, zato je od takrat na bolniški.
Direktorica očitke zavrača
»Gre za zelo kompleksno zadevo, s katero se ukvarjamo že vse leto in ki jo je v nekaj stavkih težko pojasniti in ovreči vse, kar se je zgodilo. Pri nas ni bila le ena inšpekcija, bilo jih je več, a nobena ni našla nepravilnosti. Res pa sta dva postopka še odprta,« na naše poizvedovanje, kaj vse naj bi bilo pri njih narobe in kakšne nepravilnosti so botrovale odločitvi sveta zavoda, da jo je ta pozval k razrešitvi, odgovarja direktorica VDC Saša Darja Fišer. In dodaja, da je v pisnem pojasnilu, saj ji zagovora niso omogočili, ovrgla vse očitke. Tudi tistega, da nad Šmon-Potočnikovo izvaja mobing. Sama je, kot pravi, v zavodu zaposlena že 31 let in je v tem času prehodila pot od varuha do delovnega inštruktorja, strokovnega delavca in direktorice. »Zame je bil vedno na prvem mestu uporabnik. In trudimo se, da jim nudimo vse, kar lahko. Res pa sem do zaposlenih kdaj tudi zahtevna, kar včasih komu ni pogodu,« priznava Fišerjeva. Med drugim ji očitajo, da je naselila drugo nadstropje bivalne enote v Mozirju, in to brez soglasja ustanovitelja, ministrstva za solidarno prihodnost. Na ministrstvu dogajanje v VDC Saša že dolgo pozorno spremljajo. »Vse anonimne prijave obravnavamo zelo resno, tudi ukrepamo in jih predajamo v reševanje pristojnim institucijam,« odgovarjajo. In še, da so prejeli tudi nekaj pisem staršev uporabnikov, ki opozarjajo na neprimerna ravnanja zaposlenih do uporabnikov ter slabe odnose v zavodu nasploh pa tudi domnevne nepravilnosti s področja socialnega varstva.
Nekateri postopki še niso končani
»Letos smo prejeli dopis zaposlene v zavodu, ki nas je opozorila na domnevne nepravilnosti na področju dela, zdravstva in socialnega varstva, ter pismo zdravstvenega tima, ki opozarja na domnevne kršitve s področja dela in zdravstva. Zato smo se nemudoma povezali tudi s svetom zavoda VDC Saša, na katerega je tudi ena od zaposlenih naslovila že več dopisov in prijav. Predsednica sveta zavoda je v skladu s svojimi pristojnostmi posredovala pobudo za razrešitev domnevnih nepravilnosti v zavodu tako socialni inšpekciji, Inšpektoratu RS za delo, Javni agenciji RS za zdravila, informacijskemu pooblaščencu, Zdravstvenemu inšpektoratu RS kot tudi Zbornici zdravstvene nege. Socialna inšpekcija naj pri nadzoru ne bi ugotovila napak, je pa določene kršitve zaznal informacijski pooblaščenec in pozval vodstvo VDC k razjasnitvi. Kazni zavodu ni izrekel. Tudi Inšpektorat RS za delo je v postopku ugotovil določene nepravilnosti s področja mobinga, a izsledki še niso dokončni. Zbornica zdravstvene in babiške nege je v okviru nadzora organiziranja in izvajanja zdravstvene nege izdala priporočila za odpravo določenih praks. Ministrstvo za zdravje pa je k nadzoru pozvalo tudi zdravstveni inšpektorat in Urad za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu. Izsledkov tega nadzora prav tako še nimamo,« odgovarjajo na ministrstvu za solidarno prihodnost. Jih je pa na nekatere domnevne nepravilnosti tako pri vodenju zavoda kot tudi drugih področjih opozoril tudi svet zavoda, ki je pričel postopek razrešitve direktorice in zaprosil ministra za soglasje. »Mi do roka nismo prejeli mnenja pristojnega organa lokalne skupnosti, v kateri ima prostore VDC Saša, torej Mestne občine Velenje, zaradi nekaterih postopkovnih napak sveta zavoda v procesu pa soglasja k razrešitvi še nismo mogli podati. Poudarjamo pa, da Darja Fišer zaradi domnevnih nepravilnosti pri vodenju zavoda, ki jih še vedno preučujemo tako na ministrstvu kot tudi druge ustrezne institucije, ne uživa podpore in zaupanja ministra,« odgovarjajo na ministrstvu, kjer bodo še naprej zasledovali dobrobit in varnost uporabnic in uporabnikov VDC Saša.