V zbirnem centru Barje, kamor lahko občani mestne občine Ljubljana in primestnih občin, v katerih svoje storitve izvaja JP Voka Snaga, med drugim pripeljejo gradbene odpadke, zlizane avtomobilske gume in manjše količine azbestnih odpadkov, uporabniki v posebne zabojnike brezplačno oddajajo različne vrste odpadkov. Pri čemer za določene odpadke veljajo količinske omejitve, med njimi so gradbeni odpadki in izolacijski gradbeni material, ki ne smejo preseči 0,5 kubičnega metra, pnevmatik je lahko en komplet in rezerva, kosovnih odpadkov do tri kubične metre, zelenega odreza do 1,5 kubičnega metra, salonitnih plošč največ evropaleta do višine pol metra in pohištvenega lesa do dva kubična metra. Velja tudi, da v enem koledarskem letu občani gradbene odpadke in salonitne plošče v zbirni center lahko pripeljejo enkrat, pnevmatike, zeleni odrez, kosovne odpadke in pohištveni les pa dvakrat. Medtem ko je azbestne odpadke, ki za brezplačno oddajo ne smejo presegati evropalete do višine pol metra, treba pripraviti skladno z navodili iz uredbe o ravnanju z odpadki, ki vsebujejo azbest. Hkrati pa je mogoče oddati tudi največ pet televizorjev ali računalnikov in največ tri klimatske ali hladilne naprave.

Cenik za presežne odpadke

V primeru, da uporabnik v zbirni center Barje pripelje večje količine odpadkov, ki so količinsko omejeni, te odda na tehtnico na odlagališču nenevarnih odpadkov in presežne količine plača skladno s cenikom. Tako uporabnike s postopkom ravnanja na svoji spletni strani seznanjajo v JP Voka Snaga, kot so pojasnili za Dnevnik, pa za vse vrste količinsko omejenih odpadkov niti nimajo cenika. »Naši uporabniki se praviloma držijo predpisanih količinskih omejitev. Je pa res, da se tudi mi merjenja sprejetih odpadkov ne lotimo prav 'po lekarniško',« so zapisali.

Zakaj za vse vrste presežnih količin odpadkov nimajo cenika, v JP Voka Snaga pojasnjujejo: »Za odpadne pnevmatike ocenjujemo, da jih posamezna družina praviloma ne more imeti več, kot določajo pravila. Uporabniki lahko izrabljene pnevmatike ob menjavi brezplačno pustijo tudi pri vulkanizerjih.« Ob večji količini zelenega odreza, kot še pravijo v javnem komunalnem podjetju, pa uporabniki lahko naročijo njihov plačljivi odvoz. Poleg tega je mogoče večje količine zelenega odreza spraviti tudi v posebne rjave vrečke, ki jih prodajajo v spletni trgovini JP Voka Snaga, v Centru ponovne uporabe na Povšetovi 4 ter Centru za podporo in pomoč uporabnikom na Vodovodni cesti 90 v Ljubljani. Občani lahko na dan odvoza polne rjave vreče postavijo poleg zabojnika za biološke odpadke, z izjemo na območju podzemnih zbiralnic, kjer dodatnih vreč ni dovoljeno uporabljati.

V primeru večjih količin kosovnih odpadkov in pohištvenega lesa pa so v JP Voka Snaga še spomnili, da lahko občani unovčijo odvoz kosovnih odpadkov od doma. To storitev si uporabniki enkrat na leto zagotovijo s plačevanjem mesečne položnice. Cenik za oddajanje gradbenih odpadkov in salonitnih plošč je objavljen na njihovi spletni strani: cena za tono gradbenih odpadkov je 129,30 evra z DDV, za salonitne plošče pa 141,40 evra z DDV.

Priporočamo