Prostorska stiska knjižnice Ivana Tavčarja v Škofji Loki ima dolgo brado in se vleče že več kot deset let. Občina je leta 2013 del težav omilila s preselitvijo otroškega in mladinskega knjižničnega oddelka v prostore nekdanje veleblagovnice Nama na Kapucinskem trgu. V drugem nadstropju zastarele ikonične zgradbe na elitni lokaciji na približno 300 kvadratnih metrih otrokom in mladini do 15. leta vse od takrat izposojajo gradivo vseh vrst, obiskovalci imajo na voljo prostor za branje in učenje ter nekaj računalnikov, oddelek pa ima tudi pravljično sobo oziroma igralnico za najmlajše. Medtem pa knjižnični oddelek za odrasle še vedno domuje v prostorih stare knjižnice v bližnji Šolski ulici, zato se Škofjeločani že vsa minula leta nadejajo nove sodobne knjižnice, v kateri bo dovolj prostora za bralce in ljubitelje kulture vseh generacij.

Na občini so rešitev že pred leti našli v preoblikovanju obstoječega trgovskega paviljona Nama in v ta namen organizirali natečajni projekt, s pomočjo katerega so iskali idejne zasnove celostne sanacije omenjenega objekta za potrebe ureditve sodobne knjižnice Ivana Tavčarja. Prejeli so pet natečajnih rešitev in jih v obliki razstave razkrili v Mali galeriji občinske stavbe, kjer so predstavili tudi zmagovalni natečajni projekt za novo škofjeloško knjižnico. Pod njega se skupaj z ekipo sodelavcev podpisuje Primož Žitnik iz arhitekturnega biroja Void arhitektura. Novo sodobno knjižnico, katere vrednost ob snovanju je bila ocenjena na 5 milijonov evrov, so si zamislili kot odprt javni prostor med krošnjami dreves, ki ne služi le kot hramba informacij in generator vsebin, ampak predvsem kot povezovalka lokalne skupnosti, spodbujevalka druženja in dela, sproščenih pogovorov, skoncentriranega študija, vseživljenjskega izobraževanja, odprtih predavanj in kreativnih delavnic.

Do realizacije predvidoma
čez tri leta

Javni del nove knjižnice bo organiziran v treh etažah, prostori bodo svetli in čim bolj naravno osvetljeni, oddelek za otroke in mladino pa bo imel neposreden stik s parkom in šolskim dvoriščem pred vhodom v osnovno šolo. Nova tipologija sodobne knjižnice predvideva tudi nizek prehodni paviljon, odprt na vse štiri strani, s strešno teraso z razgledom na silhueto mesta. »Lokacija na Kapucinskem trgu je popolna, zato smo si novo knjižnico zamislili kot pomembno javno vsebino vzdolž osrednje mestne osi, ki povezuje zgodovinske prostore in institucije mesta: Mestni trg, Kapucinski trg, alejo zaslužnih Ločanov, osnovno šolo s športnim parkom, mestno pokopališče, vrtec in Kamnitnik,« je pojasnila arhitektka Mina Hiršman iz biroja Void arhitektura.

»S sanacijo stavbe, v kateri bo nova knjižnica, želimo izpostaviti kulturo v najširšem smislu. Gre za izjemno in osrednjo škofjeloško lokacijo, ki je potrebovala tudi izjemne arhitekturne rešitve. Želimo si čimprejšnje realizacije projekta, pred nami je čas projektiranja, potem se bomo podali v iskanje izvajalca del, za katerega upam, da nam ga bo uspelo najti do konca prihodnjega leta. Naša naloga je, da si zagotovimo zunanje vire financiranja, tako evropska kot državna sredstva, ki bodo pomagala k čimprejšnji ureditvi dolgo pričakovane sodobne knjižnice,« je z izbrano natečajno rešitvijo zadovoljen tudi župan občine Škofja Loka Tine Radinja

Priporočamo